Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Inžinieri navrhli prvý model fyzikálne možného warp pohonu rýchlejšieho ako svetlo

3

Myšlienka warp pohonu, ktorý by umožnil prejsť cez veľké oblasti vesmíru rýchlosťou vyššou, ako je rýchlosť svetla, už dlho fascinuje vedcov aj fanúšikov sci-fi, predovšetkým Star Treku. Teraz skupina výskumníkov zostavila prvý návrh fyzického warp pohonu, založený na koncepcii vyvinutej v 90. rokoch. A tvrdia, že by sa nemal priečiť žiadnemu zo zákonov fyziky.

Teoreticky povedané, warp pohon ohýba a mení tvar časopriestoru, aby zväčšil rozdiely v čase a vzdialenosti, ktoré by za určitých okolností mohli vidieť cestujúci na väčšie vzdialenosti pri pohybe rýchlejšom, ako je rýchlosť svetla.  Jednu z týchto okolností pred viac ako štvrťstoročím načrtol mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre. V roku 1994 vyslovil myšlienku, že kozmická loď poháňaná tzv. Alcubierrovým pohonom dokáže dosiahnuť pohyb rýchlejší ako svetlo.

Problém je v tom, že sa vyžaduje veľa negatívnej energie na jednom mieste, čo je podľa existujúcej fyziky jednoducho nemožné. Nová štúdia má riešenie. Podľa vedcov z nezávislej výskumnej skupiny Applied Physics so sídlom v New Yorku sa možno zbaviť predpokladu negatívnej energie a urobiť warp pohon, aj keď azda trochu pomalší, ako by sme chceli.

Astrofyzik Alexej Bobrick zo švédskej Lundovej univerzity hovorí, že existuje niekoľko ďalších tried warp pohonov vo všeobecnej teórii relativity, ktoré nevyžadujú negatívnu energiu. Prečo je negatívna energia taký veľký problém? Potreba negatívnej energie obchádza niektoré z problémov všeobecnej relativity pri cestovaní nadsvetelnou rýchlosťou tým, že umožňuje priestoru rozpínať sa a zmršťovať sa rýchlejšie ako svetlo, zatiaľ čo udržuje limit univerzálnej rýchlosti.

Žiaľ, aj tu je niekoľko problémov. Predovšetkým to, že negatívna energia, ktorú by sme potrebovali, existuje iba v kvantovej mierke. Kým nenájdeme spôsob, ako nazhromaždiť množstvo hmoty vo veľkosti Slnka, tento druh pohonu jednoducho nie je možný. Nová metóda to obchádza – podľa článku by nebola potrebná negatívna energia, ale nesmierne silné gravitačné pole. Gravitácia by spôsobila ohyb časopriestoru, takže plynutie času vnútri a mimo warp hnacieho stroja by bolo výrazne odlišné.

No množstvo hmoty potrebné na to, aby sa dosiahol badateľný gravitačný vplyv na časopriestor, by malo mať minimálne veľkosť planéty. Nový výskum uskutočňovaný na univerzite v Göttingene v podstate využíva štruktúru priestoru a času usporiadanú do solitonu, aby poskytla riešenie na cestovanie rýchlejšie ako svetlo, ktoré by potrebovalo iba zdroje s pozitívnou hustotou energie.

Soliton, neformálne označovaný aj ako „warp bublina“, je kompaktná vlna, ktorá si udržuje svoj tvar a pohybuje sa konštantnou rýchlosťou. Keby sa dalo vygenerovať dostatočné množstvo energie, rovnice použité v tomto výskume by umožnili cestovanie vesmírom k našej najbližšej hviezde Proxima Centauri a späť na Zem za niekoľko rokov namiesto tisícročí. To znamená, že jednotlivec by mohol počas svojho života cestovať tam a späť. Okrem toho by soliton bol nakonfigurovaný tak, aby sa čas v ňom zhodoval s časom vonku.

To znamená, že by nevznikol tzv. paradox dvojčiat, podľa ktorého by jedno dvojča cestujúce rýchlosťou svetla starlo oveľa pomalšie ako druhé dvojča, ktoré zostalo na Zemi. Podľa nových rovníc by obe dvojčatá boli v rovnakom veku, keď by sa znovu stretli. Ďalším krokom je prísť na to, ako znížiť astronomické množstvo potrebnej energie na rozsah dnešných technológií, napríklad veľkej modernej jadrovej elektrárne.  Úspory energie by museli byť drastické, približne o 30 rádov, aby sme sa zmestili do rámca moderných reaktorov na štiepenie jadra.

Je tu aj ďalšie zaujímavé zistenie z výskumu, ktoré sa týka warp pohonu: širšia a vyššia kozmická loď bude potrebovať menej energie ako dlhá a tenká. Hoci realita cestovania k vzdialeným hviezdam a planétam je ešte veľmi ďaleko, nová štúdia, publikovaná v časopise Classical and Quantum Gravity, predstavuje najnovší prírastok do čoraz väčšieho množstva výskumov naznačujúcich, že princípy warp pohonov sú z vedeckého hľadiska realizovatelné.

Zdroj: sciencealert.comphys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Šošovka mrožovka :) reakcia na: Inžinieri navrhli prvý model fyzikálne možného warp pohonu rýchlejšieho ako svetlo

11.3.2021 17:03
Keby sa to zahrialo, tak vznikne jadrová šošovka ako keď nad ohňom sa vlní priestor a tak by sme sa dostali bližšie k proxima centauri :) Síce len o pár centimetrov, ale aj to je niečo na začiatok.
Reagovať

Inžinieri navrhli... reakcia na: Inžinieri navrhli prvý model fyzikálne možného warp pohonu rýchlejšieho ako svetlo

11.3.2021 08:03
No len si s tým pohnite, chalani, nech to frčí. Uź ma nebaví, že ma šéf stále Dr. Be za meškanie do roboty, s týmto by som stíhal... :)
Reagovať

RE: Inžinieri nenavrhli... reakcia na: Inžinieri navrhli...

11.3.2021 14:03
evidentne meškáš aj v robote, keď tu vypisuješ cez epic privacy browser ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať