SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Je to oficiálne: Solárna energia je najlacnejšia elektrina v histórii

Technológie
0

V novej správe Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uviedla, že solárna energia je teraz najlacnejšou formou elektriny pre spoločnosti poskytujúce verejné služby. Je to tak vďaka politike na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie a iných technológií šetrných k životnému prostrediu. Nová podrobná analýza ukazuje, že solárna energia je o 20 až 50 percent lacnejšia, ako sa predpokladalo.

Je to tak preto, lebo sa zefektívňuje technológia solárnych panelov a ceny základných panelov naďalej klesajú, pričom investície do tejto oblasti rastú. Táto štatistika však vychádza z výpočtovej metódy spoločností, ktoré stavajú solárne projekty, nie z výkonu pre spotrebiteľov alebo dokonca pre majiteľov solárnych domov. Pri nových znížených nákladoch cena solárneho systému na megawatt na celom svete klesla takmer pod úroveň plynových a uhoľných elektrární.

SAMSUNG_07M2 Advertisement

Čím je to spôsobené? Keď ľudia a spoločnosti vidia úspešné projekty, ako je solárna farma Elona Muska v južnej Austrálii, rastie ich investičná dôvera. Náklady na technológiu naďalej klesajú a pomáha aj politika daňových stimulov. Aj keď dobré správy sa týkajú najmä solárnej energie, pozitívne sú aj pre všetky ostatné obnoviteľné zdroje i pre jadrovú energiu, tvrdí IEA.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať