NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Jednoduchá úprava izolácie výrazne zvyšuje prenosovú kapacitu elektrického vedenia

2

Keďže sa stále viac posúvame k obnoviteľným zdrojom energie, budeme potrebovať čo najefektívnejšie spôsoby na jej prenos. Jeden z problémov prenosu elektriny cez elektrické vedenia je v tom, že čím ďalej musí prúd putovať, tým väčšie množstvo energie sa vo vedení stratí. Zvýšenie napätia čiastočne pomáha vyriešiť tento problém, ale vyžaduje si to použitie vysokonapäťových káblov na jednosmerný prúd, ktoré majú vlastné obmedzenia: Ak je napätie príliš vysoké, vrstva izolačného materiálu v nich môže prasknúť.

V snahe vyriešiť tento problém sa vedci zo švédskej Chalmersovej univerzity zamerali na konjugovaný polymér známy ako poly (3-hexyltiofén), skrátene P3HT. Materiál bol predtým použitý v aplikáciách siahajúcich od náhradných sietnic po lacnejšie a efektívnejšie solárne články. Výskumníci P3HT pridali k polyetylénu, ktorý sa už používa na izoláciu káblov, v pomere iba päť častí na milión. Pri testovaní výsledného kompozitného materiálu sa zistilo, že má iba jednu tretinu elektrickej vodivosti čistej polyetylénovej izolácie.

SME konferencia_092021

Okrem toho z iných aditív predtým skúmaných ako prostriedky na zníženie vodivosti bolo potrebné podstatne väčšie množstvo. Hoci je potrebný ešte ďalší výskum, výsledky štúdie naznačujú, že káble obsahujúce v izolácii P3HT môžu odolávať oveľa vyššiemu napätiu, ako je v súčasnosti možné, čím sa ešte viac minimalizujú straty energie pri prenášaní prúdu. Výskum bol nedávno publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

P3HT: (100%-účinník:arccos(1/11väzieb))*2pol_vlny_väzby=30%, tretina vodivosti. reakcia na: Jednoduchá úprava izolácie výrazne zvyšuje prenosovú kapacitu elektrického vedenia

15.9.2021 18:09
P3HT: (100%-účinník:arccos(1/11väzieb))*2pol_vlny_väzby=30%, tretina vodivosti.
Reagovať

Luboslav Lacko primitivny klamar reakcia na: Jednoduchá úprava izolácie výrazne zvyšuje prenosovú kapacitu elektrického vedenia

10.9.2021 10:09
Luboslav Lacko primitivny klamar
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať