NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Kábel, ktorý umožní nabiť elektromobil za 5 minút

Technológie
1

Nabíjanie je jeden z najväčších problémov elektrických aut. Nie každý môže nabíjať doma a niekedy aj 20-minútové čakanie na dobitie môže byť pridlhé. Univerzita Purdue v spolupráci s automobilkou Ford ponúkla riešenie v podobe kábla, ktorý dokáže nabiť elektromobil len za 5 minút. Aby sa elektromobil nabil tak rýchlo, ako doplníte benzín do nádrže v prípade spaľovacej verzie, musí cez kábel pretekať veľa prúdu. A čím vyšší je prúd, tým viac tepla sa vytvorí. 

Nabíjačky elektromobilov s vyššou rýchlosťou nabíjania síce používajú káble chladené kvapalinou, ale Purdue tvrdí, že sa tak neodvádza dosť tepla. Preto univerzita navrhuje prechod z bežného kvapalinového chladenia na chladenie kvapalinou s fázovou premenou. Chladenie funguje tak, že sa využíva chladiaca kvapalina, ktorá je na začiatku v kvapalnom skupenstve a pri absorbovaní tepla sa premení na paru. Purdue tvrdí, že vďaka zachytávaniu tepla v kvapalnej aj parnej forme dokáže systém odvádzať 10-krát viac tepla ako čisto kvapalinové chladenie.

Vďaka takémuto chladeniu možno použiť tenšie vodiče vnútri nabíjacieho kábla, a čo je najdôležitejšie, zvyšuje maximálny prúd na 2400 A. To je oveľa viac, ako umožňuje napríklad Tesla na svojich Seperchargeroch s 520-ampérovými nabíjačkami alebo ABB s nabíjačkami Terra HP ktoré však dosahuje výkon až 360 kW pomocou zvýšeného napätia až na 920 V pri maximálnom prúde 500 A. Laboratórium uvádza, že na nabitie veľkého elektromobilu za 5 minút by ste potrebovali minimálne 1400 ampérov ak by ste používali iba 500 V nabíjací systém , pričom ich kábel túto hodnotu prekonáva.

Samozrejme, kábel rieši len jednu stranu rovnice. Nemôžete prinútiť elektromobil nabíjať sa rýchlosťou, na akú nebol stavaný. Preto univerzita uvádza, že čas nabíjania bude závisieť od výkonových parametrov napájacieho zdroja a nabíjacieho kábla a od príkonu batérie elektromobilu. 

Zdroj: gizmodo.com.au.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

jo reakcia na: Kábel, ktorý umožní nabiť elektromobil za 5 minút

16.11.2021 19:11
kabel mozno nezhori ale baterie urcite pri takom prude...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať