Karol Havrillay: Cloud je vhodný na väčšinu riešení

Bezpečnosť
11

Špeciálny projekt

Cloud priniesol zmenu v prístupe k výpočtovým prostriedkom a je trendom, ku ktorému smerujú IT služby. Je vhodnejší private alebo public cloud? Ako je to s bezpečnosťou dát na verejnom cloude priblížil Lead Architect Karol Havrillay. Ako ambasádor Public Cloud Managed Service v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia sa téme venuje a navrhuje riešenia v rámci medzinárodného tímu.

Čo sú podľa vás najväčšie benefity cloudu?

Cloud ponúka flexibilitu,elasticitu a taktiež model Pay-As-You-Go. Vďaka nemu zákazník platí len za to, čo naozaj využije. Či potrebuje viac alebo menej virtuálnych strojov, prostriedky si vie prispôsobiť rýchlo – napríklad spustenie a nastavenie nového servera trvá menej ako 5 minút. A to všetko prebieha, ak sú procesy a prostredie nastavené správne, automaticky, bez akéhokoľvek ľudského zásahu. Dobrým príkladom je dochádzkový systém vo veľkej firme, ktorý je väčšinu mesiaca takmer nevyužívaný, no čím je koniec mesiaca bližšie, tým viac narastá dopyt na systém – zamestnanci si potrebujú vydokladovať svoje hodiny. Tento dopyt vrcholí, samozrejme, niekoľko hodín pred povestným „dedlainom“. Ak takýto systém beží v cloude a je nastavený dobre, väčšinu mesiaca nespotrebúva takmer žiadne prostriedky, ale škáluje sa s dopytom, a tak na konci mesiaca hravo zvládne obslúžiť všetkých zamestnancov, ktorí ho potrebujú využívať v rovnakom čase. Rovnako postupujú napríklad e-shopy pri špeciálnych akciách, aby fungovali na 100 % aj pri vyššom záujme.

Ako cloud zmenil správu výpočtových prostriedkov?

Cloud poskytuje inovatívny prístup k správe výpočtových prostriedkov. V porovnaní s minulosťou sa stretávame čím ďalej, tým viac s konceptami tzv. manažovaných služieb, prípadne „serverless“ službami. Poskytovateľ cloudových služieb odbremeňuje svojich zákazníkov od väčšiny administratívnych úkonov  ohľadom ich správy. Zákazník sa tak môže plne sústrediť na svoj kód, svoju službu, a to, ako čo najrýchlejšie priniesť hodnotu svojmu koncovému zákazníkovi. Treba dodať, že charakteristikou cloudu je progresívnosť – inovácie prináša doslova každý deň. Čo ste ešte včera museli urobiť sami, dnes za vás urobí poskytovateľ cloudových služieb.

Aké cloudové služby ponúkate v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia?

Našou úlohou je pomôcť zákazníkom na ich ceste do cloudu, t. j. pri migrácii; a v cloude, to znamená správu a optimalizáciu cloudových prostredí pre zákazníka. Snažíme sa nájsť spôsoby, ako vylepšiť implementácie v cloude tak, aby boli bezpečnejšie, spoľahlivejšie, zároveň odolnejšie voči poruchám/výpadkom, výkonnejšie a cenovo optimálne. V Košiciach  sa v rámci medzinárodného tímu staráme o interných zákazníkov (Deutsche Telekom IT) aj externých, väčšinou zo západnej Európy.

Riešite s klientmi výber cloudu – private alebo public?

Táto téma je určite na stole každého zákazníka, ktorý pracuje s určitým druhom citlivých dát, či už ide o našich interných alebo externých klientov. Práca s týmito dátami v public cloude je aj legislatívne obmedzená, vtedy je riešením privátny cloud. Ten snúbi benefity cloudu ako takého a zároveň spĺňa aj prísne požiadavky európskych legislatívnych orgánov. Na druhej strane však nemôže konkurovať public cloudu s aspektami ako je rozmanitosť a pokročilosť služieb. Privátny cloud je tak ďalšou možnosťou vo výbere a má svoje miesto na trhu.

Čo očakávate v rámci public cloudu do budúcna?

Cloud je vhodný na väčšinu riešení, aj keď sa zatiaľ nevyužíva všade. Postupne však doň bude migrovať väčšina aplikácií a dát,aj pre jeho nenáročnosť na správu. Mňa osobne fascinuje využitie cloudu v medicínskej sfére, popredu sú v predovšetkým v USA. Napríklad AWS (Amazon Web Services) poskytuje služby, ktoré s asistenciou umelej inteligencie môžu pomáhať medicínskym pracovníkom čítať a vyhodnocovať RTG/MR snímky. U nás túto sféru brzdí nízka úroveň využívania moderných technológií, resp. celkovo pomalší pokrok pri zavadzaní digitalizácie do procesov. Potenciál cloudových technológií, prípadne tzv. government cloudu, vidím aj vo verejnej správe, kde je vzorom napríklad Estónsko. Verím, že podobnú úroveň služieb verejnej správy raz dosiahneme aj u nás. Vo všeobecnosti sa cloudové technológie stanú bežnou komoditou a základom – ak pracujem v IT, viem pracovať aj s cloudom.

Sú podľa vás public cloudy dostatočne zabezpečené pre takéto využívanie? Ako pristupujete k bezpečnosti na AWS?

Bezpečnosť je pri public cloude dôležitá, ak nie najdôležitejšia téma. Napríklad AWS, ale aj iní poskytovatelia cloudových služieb, definujú tzv. model zdieľanej zodpovednosti. Ten presne popisuje, za čo zodpovedá poskytovateľ cloudových služieb a čo ostáva na ramenách zákazníka. Kým tú prvú časť zvládajú poskytovatelia cloudových služieb bravúrne, s tou druhou časťou zákazníkom radi pomôžeme v rámci portfólia našich služieb. Stáva sa pomerne často, že sa pre nesprávne nastavenie služieb v cloude na internet dostanú údaje, ktoré nemali byť nikdy dostupné verejne. Práve takéto služby – správne a bezpečné nastavenie služieb a predchádzanie ďalším potenciálnym bezpečnostným rizikám – poskytujeme našim klientom, a tým ich odbremeňujeme od toho, aby sa s nimi museli vysporiadať oni.

Ako hodnotíte prácu pre Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia?

Ja som si DT ITSO SK vybral preto, lebo v danom čase ponúkali prácu s AWS ako takmer jediní v Košiciach. Neskôr som spoznal ďalšie benefity, ktoré prináša práca pre tento koncern. Ako zamestnanec mám nespočetné množstvo príležitostí posúvať sa vpred, som podporovaný vo vzdelávaní a profesijnom rozvoji. Pracujem na veľkých projektoch pre významných zákazníkov, môžem mať vplyv na to, ako bude služba či produkt vyzerať. Zároveň cítim stabilitu aj diverzitu, keďže som súčasťou medzinárodných tímov. Verím, že sa mi z pozície ambasádora Public Cloud Managed Service podarí ukázať, na akých rôznorodých projektoch a s akými technológiami pracujeme.

Ilustračné fotografie, zdroj: Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Zobrazit Galériu

11 komentárov

Macko Ostrouško reakcia na: Karol Havrillay: Cloud je vhodný na väčšinu riešení

9.8.2021 16:08
Poznáte pána Havriláka? O koho ide?
Reagovať

RE: Macko Ostrouško reakcia na: Macko Ostrouško

9.8.2021 19:08
Nejde o ziadnu osobu. Ide o to, ze je tu normalny clanok. Normalny uz znamena kvalitny, lebo vsetko ostatne je Lackova "SEO" zumpa preplnena slovickami, ktore pospajane bud klamu alebo nic nehovoria.
Reagovať

stroj casu reakcia na: Karol Havrillay: Cloud je vhodný na väčšinu riešení

7.8.2021 03:08
mam pocit ze som sa ocitol v roku 2015 a citam zakladne frazy o cloudovych sluzbach
Reagovať

RE: stroj casu reakcia na: stroj casu

7.8.2021 12:08
Samozrejme nic nove, ale clanok ma vysoku uroven. Lepsie citat, co uz vieme ako klamstva pre zabavu.
Reagovať

RE: RE: stroj casu reakcia na: RE: stroj casu

8.8.2021 17:08
tak to je pravda, tych hluposti co tu popisu je v poslednom case neurekom

. reakcia na: Karol Havrillay: Cloud je vhodný na väčšinu riešení

6.8.2021 01:08
Konecne inteligencia namiesto bulvaru.
Reagovať

RE: obyčajný reklamný pý ár článok, nič inteligentné na tom nevidím reakcia na: .

6.8.2021 20:08
obyčajný reklamný pý ár článok, nič inteligentné na tom nevidím

RE: Trepú bludy a žerkajú sa o platy, celý telekom, sa zobuď. reakcia na: .

6.8.2021 11:08
Sa už konečne zobuď, kdeže je toto inteligencia... Žerú sa tam o platy.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať