Koronavírus môže byť vzdialený „len niekoľko mutácií“ od schopnosti obchádzania vakcín

6

Podľa vedúcej amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walenskej vakcíny proti novému koronavírusu fungujú skutočne dobre, pretože nás chránia pred závažným priebehom choroby a smrťou. Existuje však veľká obava, že ďalší variant, ktorý by sa mohol objaviť potenciálne už po pár mutáciách, by sa dokázal vyhnúť našim vakcínam. Dodala však, že „našťastie tam ešte nie sme“. Počet infekcií variantom delta rastie po celom svete, hlavne medzi tými, ktorí nie sú zaočkovaní.

Napríklad v USA sa sedemdňový priemer nových denných prípadov za posledný mesiac strojnásobil: z 11 887 (26. júna) na 56 635 (26. júla). CDC oznámilo, že ľudia infikovaní variantom delta – očkovaní i neočkovaní – majú v porovnaní s inými verziami koronavírusu vyššiu vírusovú záťaž (nesú väčšie množstvo vírusu). To znamená, že aj zaočkovaní ľudia by mohli vírus preniesť na ostatných podobne ako neočkovaní. Pritom čím viac ľudí vírus infikuje, tým väčšia je pravdepodobnosť, že zmutuje na nový nebezpečný variant.

Predplatné NEXTECH 2021

Žiadny zo zaznamenaných variantov koronavírusu nie je viac znepokojujúci ako delta, ktorá bola prvýkrát identifikovaná v Indii túto zimu. Svetová zdravotnícka organizácia nedávno označila deltu za „najschopnejší“ variant, pretože sa šíri ľahšie a môže viesť k závažnejším prípadom a zvýšenému riziku hospitalizácie v porovnaní s inými variantmi. Navyše nové výskumy naznačujú, že jedna dávka očkovacej látky nezaberie tak dobre proti delte ako proti iným kmeňom koronavírusov.

Podľa posledných analýz dve dávky vakcíny Pfizer boli účinné na 88 % pri prevencii symptomatického COVID-19 z variantu delta, zatiaľ čo jediná dávka mala účinnosť iba na 33 % (pri pôvodnom kmeni to bolo 95 %, resp. 52 %). Hoci delta je už prenosnejšia verzia, môže stále získať kombinácie mutácií, ktoré ešte zvýšia jej šírenie (odborníci nazvali tento variant „delta-plus“). Možné je aj spojenie dvoch samostatných variantov, napríklad delta a alfa, čím by sa vytvoril ešte infekčnejší kmeň.

Dôvod, prečo by sa budúci variant mohol vyhnúť očkovacím látkam, je v tom, že vakcíny sa zameriavajú na proteínový hrot vírusu, ktorý mu umožňuje napádať naše bunky. Viacnásobné mutácie však môžu zmeniť charakteristiky tohto proteínu, a tak protilátky indukované vakcínami nemusia byť schopné rozpoznať alebo správne bojovať proti novému variantu.

Virológovia nazývajú variácie vírusu prekonajúce imunitnú obranu, ktorú sme vytvorili, „únikové mutanty“. Ak sa vírus bude naďalej šíriť a rýchlo mutovať, takéto únikové mutanty by mohli byť čoskoro tu, povedal Ravindra Gupta, profesor mikrobiológie na Cambridgeskej univerzite.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

tepla voda reakcia na: Koronavírus môže byť vzdialený „len niekoľko mutácií“ od schopnosti obchádzania vakcín

29.7.2021 10:07
huraaa, v nextech objavili teplu vodu. cim viac mutacii tym vacsia sanca ze virus zmutuje tak ze vakciny nebudu ucinna.
Reagovať

Bludy reakcia na: Koronavírus môže byť vzdialený „len niekoľko mutácií“ od schopnosti obchádzania vakcín

29.7.2021 02:07
Indka klame. Ziadna obava z mutacii neexistuje. Je to normalka. Problem nie je virus, problem je co tucni alebo fanaticki tabletkari jedia a potom chodia do nemocnice.
Reagovať

RE: Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného reakcia na: Bludy

31.7.2021 12:07
Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného...
Reagovať

RE: RE: Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného reakcia na: RE: Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného

31.7.2021 18:07
Prestahuj sa do Pakistanu. Tam su ludia na ulici tvojej urovne.
Reagovať

RE: RE: RE: Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného reakcia na: RE: RE: Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného

1.8.2021 02:08
Ty si riadne nechapavy clovek. Nechapes pisanemu textu a ani, co ludia hovoria. Ja hovorim, ze tento bulvar s indkou klamu o mani obav z mutacii. Vsetci ostatni obavu nemaju. Kazdy vie, ze mutacie su normalne. Ako mozes mat obavu z toho, co je normalne a to s cim ratas? Proste blud clanok a frazy, co strasia takych ako teba.

RE: RE: RE: Nechápeš základný koncept a ideš ma tu jebať. Kto si kurva ty, že ma tu jebeš? Hybaj kurva do riti s tými pičovinami reakcia na: RE: RE: Hybaj do piči, ti vravím s tvojím mudrovaním a už sa kurva zobuď z toho sna pojebaného

31.7.2021 19:07
Nechápeš základný koncept a ideš ma tu jebať. Kto si kurva ty, že ma tu jebeš? Hybaj kurva do riti s tými pičovinami a už sa prosím ťa zobuď. Si len ďalšie pojebané číslo, čo tu kurva mudruje a holú piču vie alebo zmení. Ty si kurva človek mojej úrovne: Si myslíš, do piči, že keď ich jebeš v rukavičkách, že si iný? A to ti už naozaj jebe alebo čo?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať