Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Látkové rúška pod mikroskopom. Bavlna je nakoniec dobrý filter

7

Látkové rúška sa stali každodennou súčasťou života mnohých z nás. Môže sa zdať neuveriteľné, že niečo také jednoduché ako látková maska na tvár by mohlo spomaliť šírenie vírusu. No možno zmeníte názor, keď si pozriete obrázky látkových rúšok pod skenovacím elektrónovým mikroskopom, ktoré zachytili vedci z Národného ústavu pre štandardy a technológie (NIST - National Institute of Standards and Technology).

Na prvý pohľad obrázky vôbec nevyzerajú ako látkové rúška, pripomínajú skôr umelecké diela. Niektoré materiály, napríklad polyester, vyzerajú ako ladné vrkoče. A bavlnený flanel zasa pripomína sušenú trávu rozprestretú po zemi. Christopher Zangmeister, vedúci štúdie, ktorá analyzovala účinnosť látkových rúšok, povedal, že obrázky skutočne oživujú dané materiály. No okrem toho pomáhajú vedcom pochopiť, prečo jeden materiál funguje lepšie ako iný.

Podrobnosti, ako je priemer vlákien, množstvo otvoreného priestoru či hrúbka tkaniny, majú vplyv na to, ako dobre materiál zachytáva častice. COVID-19 sa najčastejšie šíri blízkym kontaktom prostredníctvom vystavenia respiračným kvapôčkam infikovanej osoby. Kvapôčky sa vytvárajú, keď ľudia kašlú, kýchajú, spievajú, rozprávajú sa alebo dýchajú. Látkové rúška blokujú niektoré kvapôčky obsahujúce vírus a menšie častice nazývané aerosóly, ktoré infikovaná osoba vydychuje.

Na mikrofotografiách dobre vidieť rozdiely medzi tkanými a netkanými materiálmi pod mikroskopom. Tkané materiály obsahujú nádherné vzory, zatiaľ čo netkané materiály ako respirátor N95 a chirurgické masky ponúkali chaotickú scénu naplnenú rôzne smerujúcimi vláknami všetkých veľkostí. Tím analyzoval, ako dobre 32 prírodných a syntetických tkanín vrátane bavlny, vlny, syntetických zmesí a zmesí syntetických a bavlnených látok filtruje častice podobnej veľkosti ako koronavírus.

Tri z piatich najúčinnejších materiálov na blokovanie častíc boli zo 100 % bavlny. Naopak, štyri z piatich najmenej účinných látok boli syntetické materiály. Pri experimentoch výskumníci nepoužili skutočné vzorky koronavírusu, pretože by to bolo nebezpečné, namiesto nich použili soľ ako ich „náhradu“. Nedávno sa zistilo, že vlhkosť v našom dychu zvyšuje účinnosť bavlnených rúšok. Je to preto, že bavlna je hydrofilná.

Bavlnené vlákna absorbujú časť vlhkosti v našom dychu, zväčšujú sa, čo zvyšuje pravdepodobnosť zachytenia mikroskopických častíc. Vedci NIST sa domnievajú, že obzvlášť dobrým filtrom je bavlnená flanelová maska. Sčasti to vyplýva z chaotického usporiadania vlákien tkaniny. Keď okolo týchto vlákien prúdi vzduch a aerosóly, musia sa skrúcať a otáčať okolo nich. No niektoré aerosóly sa nedokážu dostatočne rýchlo otáčať, čo znamená, že sa prilepia k vláknam.

Navyše bavlnené vlákna majú vďaka slučkám a ohybom väčšiu plochu, čo tiež pomáha zachytávať aerosóly. Práca vedcov prispela k vývoju prvého štandardu pre látkové rúška s označením F3502. Výskumníci sa teraz snažia prísť na to, ako čo najlepšie vrstviť bežné materiály, ktoré sú priedušné a ponúkajú dobrú filtráciu častíc.

Zdroj: gizmodo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Nás už asi zaočkovali Sputnikom V cez dotyk pokožku, prešlo to cez ruky do tela reakcia na: Látkové rúška pod mikroskopom. Bavlna je nakoniec dobrý filter

26.3.2021 12:03
Nás už asi zaočkovali SputnikV Rusi, stačilo sa dotknúť zásielok z pošty/kuriéra a prešlo to cez pokožku, normálne si to cítil/a. Nejaký ekrazit posielali východniarske obchody. Bohvie, čo to tam na východe robia s chemikáliami, asi sa už kynožia, čo sa tak nenávidia a rozposielajú to do celej republiky. Ani rúška nepomohla, pálilo to až po lakte a vodou si to neumyl, ešte si to skoncentroval, pálilo viac.
Reagovať

RE: Tu už ti ani rúško nepomôže, ničia ekonomicky aktívnych ľudí - asi to tajní ešte nezachytili,ale niektorí tu asi škodia ľudu reakcia na: Nás už asi zaočkovali Sputnikom V cez dotyk pokožku, prešlo to cez ruky do tela

26.3.2021 18:03
"Aj tí, čo žili v priateľstve so mnou striehnu na môj pád..." Biblia sa napĺňa: Niekto tu chemikáliami ničí ekonomicky aktívnych ľudí mám taký dojem - neviem, či si to tajná služba všimla. Ožobračujú národ nejakí zločinci.
Reagovať

Jebe vám? reakcia na: Látkové rúška pod mikroskopom. Bavlna je nakoniec dobrý filter

26.3.2021 09:03
Keď už chcete vykrádať niekoho vedeckú prácu, tak ju aspoň vykrádajte poriadne a kopírujte ju aj s popiskami obrázkov.
Reagovať

RE: Jebe vám? reakcia na: Jebe vám?

26.3.2021 15:03
Popisky su vitanym spestrenim obrazkov, avsak, ak clovek cita len nadpisy a potom sup do diskusie, tak nie su potrebne... Asi o nas ako citatelov nestoja.
Reagovať

RE: Zase ti je zle? Už ti nesiem liečik! Už je dobre, už je dobre, rýchlo spapaj liečik (: reakcia na: Jebe vám?

26.3.2021 12:03
A lieky si si už dal, keď tu urážaš nadávkami ctených autorov nextech pcrevue? Tak šupito presto dať si liečik na náladu (-:
Reagovať

RE: RE: Zase ti je zle? Už ti nesiem liečik! Už je dobre, už je dobre, rýchlo spapaj liečik (: reakcia na: RE: Zase ti je zle? Už ti nesiem liečik! Už je dobre, už je dobre, rýchlo spapaj liečik (:

26.3.2021 15:03
Nextech uz davno nema autorov. Vykaslali sa uplne na kvalitu. Jedine, co urobia, prelozia clanok z inej stranky, stiahnu pekny obrazok a napisu mega bulvarny klamarsky nadpis. Nezasluzia si ziadnu uctu. "Nas zakaznik, nas pan" uplne ignoruju. Napisat bulvar, co najrychlejsie a bez roboty mat stranku, je to co robia teraz.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať