S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Len 17-ročný mladík vynašiel ventilátorový systém brániaci šíreniu mikróbov v lietadle

Bezpečnosť
0

Chytiť nejakú chorobu na palube lietadla nie je nič príjemné. Pritom mnohé vírusy nebezpečných chorôb, ako je napr. SARS či vtáčia chrípka, sa v nedávnej minulosti šírili po svete práve prostredníctvom lietadiel. Vyriešiť tento problém sa podujal tínedžer z Vancouveru.

Len 17-ročný Raymond Wang vynašiel nový ventilačný systém, ktorý mení spôsob prúdenia vzduchu v lietadle. Najprv preskúmal tradičný systém cirkulácie vzduchu a zistil, že veľké percento sa ho dostáva medzi cestujúcich aj trikrát pred tým, než dosiahne filtračný systém. To znamená, že mikróby prejdú okolo niektorých cestujúcich aj viackrát, kým ich eliminujú filtre.

Wang sa zameral na model Boeing 737. Na 3D model lietadla aplikoval údaje o prúdení vzduchu, potom naprogramoval všetky simulované podmienky, napokon program uskutočnil potrebné výpočty. Na ich základe potom vynašiel Wang nový miniatúrny ventilátor umožňujúci vytvoriť „osobnú dýchaciu zónu" pre každého cestujúceho. Jeho patentovaný prístroj nazvaný Global Inlet Director udržiava obmedzené množstvo vzduchu v určitom priestore, odkiaľ sa potom dostane do filtračného systému na čistenie.

Podľa Wanga jeho zariadenie znižuje koncentráciu patogénov o 55 % a zlepšuje prístup k čerstvému vzduchu o 190 %. Malo by sa namontovať do každej šachty, z ktorej prúdi vzduch. Jeho inštalácia v lietadle by nestála ani 1000 dolárov.

Počas demonštrovania Wang ukázal vo videu, ako sa pri kýchnutí cestujúceho v tradične vetranej kabíne mikróby šíria okolo ostatných pasažierov. V druhej časti ukazuje, že v kabíne vybavenej novým zariadením sú kontaminované častice tlačené dole a smerované preč od ostatných cestujúcich.

Snaha mladíka bola ocenená aj na súťaži Intel International Engineering Fait, kde získal odmenu 75 000 dolárov.


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať