SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Liek proti starnutiu už do 10 rokov?

8

Hoci odvetvie zamerané na dlhovekosť má tendenciu priťahovať škandály a šarlatánov, niekoľko startupov sa už zaoberá presvedčivými konceptmi, ktoré by nakoniec mohli priniesť dokonca aj radikálne predĺženie života. „Som si istá, že budeme mať liek proti starnutiu, kým to bude pre mňa relevantné,“ povedala 27-ročná Celine Halioua, PhD., ktorá teraz pracuje v startupe Loyal, zameranom na boj proti starnutiu. Predpokladá, že taký liek by mohol byť k dispozícii „do desať rokov“.

SWAN_042021

Loyal zatiaľ pracuje na predĺžení života psov, nie ľudí, ale tvrdí, že táto technológia by mohla byť odskúšaná na psoch a neskôr rozšírená na ľudí. „Ak niečo môže fungovať pri komplexnom druhu, ako je pes, je pádny dôvod pokračovať s tým u ľudí,“ nazdáva sa Jenny Kleemanová, autorka knihy Sex Robots & Vegan Meat: Adventures on the Frontier of Born, Food, Sex & Death.

No mnohí výskumníci sa zamerali priamo na ľudských pacientov. Niektorí pracujú na senolytikách, látkach schopných odstraňovať starnúce bunky, ktoré sa už prestali deliť, ale neodumreli. Tie totiž často spôsobujú choroby. Iní sa orientujú na proteín nazývaný GDF11, o ktorom niektorí vedci veria, že má omladzujúce vlastnosti. Nie je však isté, či niektorý z týchto výskumov niekedy vyústi do životaschopnej liečby.

A ak áno, ostáva otvorenou otázkou, či by to bolo dobré pre spoločnosť. Chceli by ľudia, ktorí nemajú radi svoju prácu, skutočne pracovať o desaťročia dlhšie? A čo by radikálne starnúca populácia znamenala pre ekonomiku a politiku? To sú opodstatnené otázky. Vedci však vyjadrujú optimizmus a hovoria, že paralelný pokrok v iných oblastiach by mohol umožniť dlhý a šťastný život veľkému počtu ľudí.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

Virál reakcia na: Liek proti starnutiu už do 10 rokov?

26.10.2021 11:10
Poprosím autora nech zavádza. O lieku na starobu ktorý nám umožní ostať večne mladý počúvam už osemnásť storočí. Vždy je to buď nejaký podvodník s kúzelným elixírom, alebo prognóza pre ďalšiu generáciu.
Reagovať

Ale my tu nechceme byť večne. Už aby nás odniesli na márach, nenávidíme svoju prácu. Smrť nás vykúpi. Kedy už konečne príde? reakcia na: Liek proti starnutiu už do 10 rokov?

22.10.2021 13:10
Ale my tu nechceme byť večne. Už aby nás odniesli na márach, nenávidíme svoju prácu. Smrť nás vykúpi. Kedy už konečne príde?
Reagovať

RE: Bežná slovenská realita, modlíme sa za vás bratia a sestry, vraj koniec sveta príde, keď starcov nenechajú v pokoji umrieť reakcia na: Ale my tu nechceme byť večne. Už aby nás odniesli na márach, nenávidíme svoju prácu. Smrť nás vykúpi. Kedy už konečne príde?

22.10.2021 18:10
Bežná slovenská realita, modlíme sa za vás bratia a sestry, vraj koniec sveta príde, keď starcov nenechajú v pokoji umrieť predpovedá Nostradámus. Nejaký starec, ktorého vraj v pokoji nenechajú umrieť údajne odpáli jadrovú bombu a zničí svet. Stačí si pozrieť internet, čo sa vraj stane, keď budeme mať liek proti starnutiu.
Reagovať

RE: Veru. Kto to má vydržať v práci s týmito hulvátmi? reakcia na: Ale my tu nechceme byť večne. Už aby nás odniesli na márach, nenávidíme svoju prácu. Smrť nás vykúpi. Kedy už konečne príde?

22.10.2021 15:10
Veru. Kto to má vydržať v práci s týmito hulvátmi? Smrť nás vykúpi, keď konečne príde...
Reagovať

RE: RE: Kto nenávidí svoj život, zachráni si ho. reakcia na: RE: Veru. Kto to má vydržať v práci s týmito hulvátmi?

24.10.2021 16:10
Kto nenávidí svoj život, zachráni si ho.
Reagovať

RE: RE: Veru. Kto to má vydržať v práci s týmito hulvátmi? reakcia na: RE: Veru. Kto to má vydržať v práci s týmito hulvátmi?

22.10.2021 21:10
vsetci co tuzia po smrti budu prekvapeny a budu si priat aby nikdy nezomreli. Kde beriete to presvedcenie, ze po smrti bude lepsie a ze je to vychodisko z tazkeho zivota? Ved trpiet ako dusa je omnoho horsie. Dusa trpi celym bytim a nema odpocinku ako ked sme v tele. Nemate ziadnu zaruku, ze skoncite v nebi. Inak by ste netuzili po smrti, ale s radostou objali kriz zivota.
Reagovať

teloméry reakcia na: Liek proti starnutiu už do 10 rokov?

22.10.2021 11:10
Jeden z nasľubnejších konceptov v boji proti starnutiu je podpora telomér, čo sú akési ochranné "viečka" pre DNA našich buniek.
Pokiaľ sa teloméry skracujú, množia sa v bunkách chyby a nové bunky vznikajú defektné, nemusí hneď ísť o rakovinu, ale takéto bunky potom strácajú svoju funkčnosť (lepší prípad, napr. menej výkonné svalstvo), alebo vznikajú choroby (horší prípad napr. Alzheimerova choroba).
Pre "doplňovanie" telomér môže pri lekárskej intervencii (liečení) veľkú úlohu zohrať enzým telomeráza, ktorý sa už pomaly začína objvavovať v lekárskej praxi.
Tento postup je veľmi sľubný, ale výskumníkov čaká ešte veľa práce.

Odkaz pre neznámeho kritika, čo "vie všetko" : vykašli sa na to, čo robíš, je to vyslovene kontrakproduktívne a začni si vážiť prácu druhých!
Reagovať

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Liek proti starnutiu už do 10 rokov?

22.10.2021 01:10
Luboslav Lacko klamar
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať