SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

MSI MPG B550I Gaming Edge WiFi / Výhodná mini doska. Aj na Ryzeny 5000

0

Uvedenie čipovej súpravy AMD B550 v prvom rade znamenalo príliv lacnejších základných dosiek a tým pádom aj nižšie ceny hotových zostáv. V porovnaní s X570 je rovnako zachovaná podpora PCIe 4.0, kompatibilita s nadchádzajúcou generáciou procesorov AMD (Ryzen 5000) postavených na architektúre Zen 3 a pritom výrobcovia stále myslia aj na párovanie s najvýkonnejšími procesormi. Dokonca i vo formáte Mini-ITX, čoho dôkazom je doska MSI MPG B550 Gaming Edge WiFi s pomerne robustnou 10-fázovou napájacou kaskádou (8 pre CPU a 2 pre iGPU).


Detail na robustnú napájaciu kaskádu. V okruhu sú 60 A MOSFETy Monolithic Power MP86936

Dosku sme testovali s 12-jadrovým procesorom Ryzen 9 3900X. Ten pri maximálnej záťaži MPG B550 zvláda bez najmenších problémov s viac-menej symbolickým zahrievaním kritických súčiastok VRM. Rezerva je tu tak na terajší top model (Ryzen 9 3950X) a v tomto smere je doska dobre pripravená aj na eventuálny nárast TDP v budúcej generácii procesorov, ktoré budú takisto podporované. 


Termovíza napájacej kaskády poukazuje na veľké rezervy i na prípadné navýšenie výkonu procesorov pretaktovaním. Zahrievanie MOSFETov s Ryzen 9 3900X v továrenských nastaveniach je pomerne nízke aj bez chladiča

Ako atraktívna a mimoriadne priaznivá sa v testoch ukázala efektivita manažmentu napájania. Regulácia napätia je už i v továrenských nastaveniach rozumná a dobre tlačí na stabilné minimum. Veľa úspornejších dosiek nenájdete a nie je to na úkor výkonu, ten je plnohodnotný. Poriadny je i konektor HDMI vo verzii 2.1, ktorá na doskách B550 nebýva úplne štandardná. Tento videovýstup je s APU Renoir pripravený aj na fungovanie v rozlíšení UHD (3840 × 2560 px) pri 60 Hz.

Návrh dosky vybočuje z radu aj vstavaným ventilátorom na zdieľanom chladiči pre čipset a SSD. Obavy z vysokých otáčok a hlučnosti však mať nemusíte. Za normálnych okolností s priemerným prietokom vzduchu v skrinke sa ani neroztočí. Dobrá správa je i to, že tento chladič počíta aj s hrubšími, obojstranne osadenými SSD.


Unikátny chladič SSD/čipsetu s ventilátorom. Ten sa roztáča iba v krajných prípadoch s poddimenzovaným airflow alebo pri nadmerne vysokej teplote vzduchu v prevádzkovej miestnosti

Horšie je to s montážou procesorových chladičov. Niektoré inštalačné súpravy totiž kolidujú s vystúpenými súčiastkami na zadnej strane základnej dosky. Typicky plnšie backplaty nedoliehajú na PCB, ale opierajú sa do cievok. Napriek tomu sa chladič zrejme bude dať nainštalovať, ale pre nesprávne prítlaky sa to za ideálne považovať rozhodne nedá.


Rozloženie niektorých súčiastok je trochu nedotiahnuté. Cievky na zadnej strane (za procesorovou päticou AM4) môžu kolidovať s backplate

Až na túto montážnu nepríjemnosť treba konštatovať, že je MPG B550I Gaming WiFi veľmi dobre navrhnutá a štedro vybavená doska. Má dva plnohodnotné sloty M.2 s podporou PCIe 4.0 ×4 (i SATA III), dva zo šiestich konektorov USB sú 10-gigabitového štandardu 3.2 gen. 2 (v zastúpení portu A i C), o modernom HDMI už reč bola a v neposlednom rade je tu i bezdrôtový modul s WiFi 6.

Slušná je i podpora vysokorýchlostných RAM, s testovacími modulmi sme v dvojkanálovom zapojení dosiahli až 4133 MHz. Na záver snáď už len konštatovanie, že cena okolo dvesto eur je vzhľadom na uvedené funkčné vlastnosti naozaj atraktívna.

„Poriadne vybavený základ pre malé výkonné počítače s priaznivým pomerom cena/výkon.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká efektivita, veľmi silná napájacia kaskáda, vhodná i na pretaktované Ryzeny 9, zvláda i rýchle pamäte DDR4 nad 4000 MHz, plnohodnotná výbava i na malej doske Mini-ITX (nebýva zvykom), HDMI 2.1, interný header USB-C, výhodná cena
- Eventuálna kolízia s backplate procesorového chladiča

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať