S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Magnetický mikrorobot sa kotúľa v hrubom čreve a uvoľňuje lieky

0

Vedci z Purdue University ukázali mikrorobot, ktorý sa môže kotúľať v hrubom čreve s nákladom liekov a uvoľňovať ich podľa potreby na základe vonkajšieho ovládania magnetickým poľom. Ešte v roku 2018 bol predstavený magnetický mikrobot z Purdue University pohybujúci sa pomocou kotrmelcov, čo mu umožnilo prekonať nerovný terén a dokonca aj prudké stúpanie, a to v suchom prostredí aj v silikónovom oleji. Odvtedy výskumná skupina pokračovala v zdokonaľovaní technológie a teraz prvýkrát robot preukázal svoje schopnosti v biologickom tkanive.

Na svoje prvé experimenty in vivo si vedci zvolili hrubé črevo pre ľahký prístup k nemu a aj preto, že jeho komplikovaný povrch predstavuje pre pohyb robota jedinečnú výzvu. Musí sa v ňom totiž pohybovať proti prúdu. Tím demonštroval svoj robot v hrubom čreve myší v anestézii. Maličký prístroj bol potiahnutý napodobeninou liekov a bol zavedený cez konečník do soľného roztoku. Robot je vyrobený z polyméru a kovu a nepotrebuje žiadnu batériu ani zdroj energie.

Napájaný a ovládaný je magnetickými poľami z vonkajšej strany tela. Na pozorovanie jeho pohybu vedci použili ultrazvukové zariadenie. Výskumníkom sa tak podarilo dosiahnuť kontrolované uvoľnenie užitočného množstva liečiva. Robot by sa dal nasmerovať na určité miesto v tele, kde by sa nechal, kým pomaly uvoľní lieky. A pretože mikrorobot má polymérny povlak, z lieku by neubúdalo pred dosiahnutím cieľového miesta. Výskum bol zverejnený v časopise Micromachines.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať