PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Moto g41 / Cenovo dostupný smartfón s výborným fotoaparátom

0

Hlavné lákadlo smartfónu je fotoaparát s optickou stabilizáciou, ktorá je v tejto cenovej triede skôr výnimkou. V záujme dosiahnutia prijateľnej ceny bolo treba urobiť aj nejaký kompromis, v tomto prípade Moto g41 nepodporuje 5G konektivitu.

Zadná stena je plastová, lesklá a dosť sa na nej zachytávajú odtlačky prstov. Zaoblenie hrán zadnej steny a fazetky na ráme prispievajú k ergonomickému a aj relatívne spoľahlivému držaniu. Smartfón nie je vodotesný, má však povlak odpudzujúci vodu. Ovládacie prvky sú sústredené na pravej strane, pričom klasické dvojtlačidlo a oválne tlačidlo na zapnutie/uspatie s integrovaným snímačom odtlačkov prstov dopĺňa ešte tretie tlačidlo, ktoré aktivuje funkciu Google Assistant. Snímač odtlačkov prstov je spoľahlivý a primerane rýchly. Samozrejme, podporované je aj odomknutie pomocou rozpoznávania tváre, ale táto metóda vzhľadom na to, že ide len o 2D záber prednou kamerou, je menej bezpečná.

Displej AMOLED s uhlopriečkou 6,4 palca a rozlíšením 2400 × 1080 pixelov má štandardnú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. V strede displeja som nameral jas podsvietenia 660 nitov a displej je pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Rámiky okolo displeja, hlavne ten spodný, sú trochu hrubšie, no estetiku dizajnu to nenarúša.

Elektronickým srdcom smartfónu je osemjadrová čipová súprava MediaTek Helio G85. Má dve výkonné jadrá ARM Cortex A75 a šesť úsporných jadier ARM Cortex A55. V kombinácii so 6 GB RAM ponúka solídny výkon. K nepatrným oneskoreniam dochádzalo len veľmi zriedka a pravdepodobne boli spôsobené skôr načítavaním údajov z eMMC ukladacieho priestoru. GPU Mali-G52 MP2 v pohode zvládne jednoduchšie hry. Zo 128 GB úložného priestoru má používateľ k dispozícii približne 108 GB. Slot na pamäťovú kartu microSD je alternovaný s druhou SIM kartou.


Kompozícia ultraširokouhlým fotoaparátom

Smartfón podporuje bluetooth 5.0, NFC a aj Wi-Fi štandardu 802.11ac, teda po novom Wi-Fi 5. Konzervatívnejších používateľov poteší 3,5 mm audio jack a mnohých aj FM rádio. Moto g41 má len jeden reproduktor, ale prekvapilo ma dobré podanie výšok aj stredných tónov. Basy od smart­fónu s limitovaným objemom ozvučnice, samozrejme, očakávať nemôžete. Takisto ma príjemne prekvapila implementácia kodeku aptX HD, takže ak použijete dobrú nahrávku a dobré blue­toothové reproduktory a slúchadlá, budete si môcť vychutnať kvalitný zvuk.


Záber v nočnom režime

Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1,7 a optickou stabilizáciou. Spolu so snímačom s rozlíšením 48 Mpx umožňujú zosnímať aj dobré večerné zábery, pri ktorých odporúčam vyskúšať nočný režim. Prispieva k tomu aj technológia QuadPixel, ktorá združuje štyri fyzické pixely snímača do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetla. Snímky v dobrých svetelných podmienkach sú ostré, kontrastné a bohaté na detaily. Musím pochváliť aj verné zachytenie farebných odtieňov, takže záber umožňuje dokonale zachytiť atmosféru snímanej scény.

Ultraširokouhlý objektív má zorný uhol 118° a snímky pri dobrom svetle sú lepšie, než by ste v tejto cenovej kategórii očakávali. Ak budete potrebovať zachytiť detail niečoho zblízka, oceníte aj makrofotoaparát, a to napriek tomu, že jeho snímač má rozlíšenie len 2 Mpx. Video môžete nakrúcať hlavným aj ultraširokouhlým objektívom v maximálnom rozlíšení 1080p pri 30 fps. Keby sa to niekomu zdalo málo, pripomínam, že v takomto rozlíšení vysielajú všetky naše TV stanice v HD. Inak povedané, vaše zábery z dovolenky budú mať rovnaké rozlíšenie ako televízne programy. Počas nahrávania nemôžete meniť zoom.  Spokojní budete aj s 13 Mpx selfie kamerou, zábery v dobrých svetelných podmienkach sú vynikajúce a efekt zjemnenia pleti je skôr konzervatívny.

Nevtieravé a intuitívne používateľské rozhranie MyUX vhodne doplňuje operačný systém Android 11. Pri štarte sa zobrazí logo ThinkShield for Mobile, čo naznačuje implementáciu zlepšených funkcií zabezpečenia.

V balení nájdete aj 33 W nabíjačku a ochranné silikónové puzdro. Batéria má kapacitu 5000 mAh a jej nabitie trvá len hodinu. Výdrž aj vďaka nižšej obnovovacej frekvencii displeja je minimálne dva dni pri bežnom používaní.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej AMOLED, veľmi dobré fotoaparáty, optická stabilizácia obrazu, výdrž na batériu
- Nepodporuje 5G, pomalší úložný priestor eMMC

PARAMETRE:

• Procesor: MediaTek HelioG85 jadrá: (2 × Cortex A75 2 GHz + 6 × Cortex A55 1,8 GHz), 12 nm technológia; GPU Mali G52 MC2, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor; displej: 6,4-palcový AMOLED, rozlíšenie 1080 × 2400, 20:9, 410 PPI; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 8 Mpx, f/2,2, zorný uhol 118˚; hlavný širokouhlý: 48 Mpx, f/1,7, fotoaparát na makro: 2 Mpx, f/2,4; predný fotoaparát: 13 Mpx, f/2,2; operačný systém Android 11; batéria: 5000 mAh; rozmery: 162 × 74 × 8,3 mm, hmotnosť: 178 g

• Cena: 249 EUR

HODNOTENIE: 7/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať