Môže Li-Fi nahradiť Wi-Fi?

4

Li-Fi je technológia vysokorýchlostného dátového pripojenia využívajúca LED žiarovky s pripojenými mikročipmi, ktoré slúžia ako prístupové body. Technológia Li-Fi umožňuje bezdrôtové pripojenie novej generácie a rieši základné problémy bežných bezdrôtových technológií, ako je vysokofrekvenčné rušenie, saturácia spektra alebo dokonca problémy s kabelážou.

Li-Fi podporuje funkcie, ktoré sú zásadné pre zabezpečenie plynulého bezdrôtového pripojenia, a má niekoľko dôležitých výhod.

1. Rýchlosť

Li-Fi vám umožní zostať mobilným a stále mať prístup k internetu rýchlosťou, ktorá je asi stokrát vyššia ako pri bežných systémoch Wi-Fi. Podporuje aj prístup viacerých používateľov.

2. Veľká rozšírenosť

Li-Fi umožňuje na bezdrôtové pripojenie a komunikáciu použiť akýkoľvek svetelný zdroj, napr. pouličné svetlá alebo svetlá vozidla.

3. Spoľahlivosť

Li-Fi môže poskytovať neprerušované bezdrôtové pripojenie v prostrediach, ako sú nemocnice, lietadlá atď., ktoré sú citlivé na elektromagnetické znečistenie. Navyše technológia umožňuje komunikáciu bez interferencie.

4. Bezprecedentná šírka pásma

Li-Fi umožňuje neobmedzený prístup k dátam so zvýšenou kapacitou využitím fotonického dátového spektra. Kapacita je 1000-krát väčšia ako tradične používané vysokofrekvenčné spektrum.

5. Bezpečnosť

Prenosy Li-Fi sú limitované a závislé od konkrétneho miesta. Preto je riziko úniku údajov alebo útoku kybernetického zločinca v tomto prípade minimálne.

6. Efektívnosť

Li-Fi sa dá ľahko nasadiť, pretože využíva existujúce rozvody a infraštruktúru. Šetrí teda výdavky na získanie, inštaláciu, konfiguráciu a následnú správu sieťového zariadenia.

7. Cenová dostupnosť

Je známe, že LED diódy používajú v osvetľovacom systéme menej energie ako štandardné žiarovky. Môžu vydržať 6-krát dlhšie a poskytujú lepšie osvetlenie ako bežné žiarovky.

8. Latencia

Latencia Li-Fi je trikrát nižšia ako pri bežných systémoch Wi-Fi. To umožňuje Li-Fi využívať na pokročilé aplikácie rozšírenej reality (AR) a virtuálnej reality (VR).

Predplatné NEXTECH 2021

Bude Li-Fi efektívne fungovať v dobre osvetlenej miestnosti alebo na slnečnom svetle?
Technológia Li-Fi je funkčná aj za bieleho dňa, keď je silné slnečné svetlo. Hlavným dôvodom je to, že modulácie intenzity svetla LED sú evidentne detegovateľné aj za jasného slnečného žiarenia. Li-Fi funguje na základe detekcie rýchlo sa meniacej intenzity svetla a zostáva nedotknuté slnečným žiarením, ktoré produkuje pomalé zmeny svetla. Svetlo v Li-Fi je zásadne modulované veľmi vysokou rýchlosťou, ale slnečné svetlo je forma stáleho svetla, ktoré môže prijímajúce zariadenie odfiltrovať.

Kde možno Li-Fi použiť v reálnom svete?

  1. Komunikácia

Lampa podporujúca Li-Fi je jedinečne identifikovaná pomocou IP adresy. To uľahčuje zložitý geofencing (virtuálne ohraničenie geografickej oblasti) a umožňuje analýzu správania používateľov sledovaním a analýzou údajov pri ich interakcii s online médiom prostredníctvom svetla podporujúceho Li-Fi.

  1. Obrana

Li-Fi obmedzuje možnosť externých útokov, pretože signály Li-Fi sú obsiahnuté v definovanej oblasti. Na rozdiel od konvenčných bezdrôtových technológií sú bezdrôtové pripojenia obmedzené iba na miesta, kde svieti svetlo.

  1. Akademické prostredie

Li-Fi môže dobre poslúžiť vo vzdelávaní. Veľká kapacita podporuje dostupnosť streamovania vzdelávacích videí a sťahovania výučbových materiálov alebo zdrojov. Vzdelávanie umocnia aj AR a VR zážitky.

  1. Inteligentné mestá

Pouličné osvetlenie Li-Fi a svetlá automobilov (svetlomety a koncové svetlá) pomáhajú pri efektívnom riadení dopravy. Možno vytvoriť dopravné siete s lepšou komunikáciou medzi vozidlami, ktoré zdieľajú dôležité údaje, ako sú informácie o dopravných zápchach, jazdných podmienkach a dokonca optimálne trasy na dosiahnutie cieľového miesta. Technológia Li-Fi môže preto pomôcť pri minimalizácii dopravných nehôd.

Li-Fi v mestskom pouličnom osvetlení zlepšuje riadenie dopravy a vzájomnú komunikáciu medzi vozidlami. Túto technológiu možno nasadiť aj v inteligentných kanceláriách ako súčasť paradigmy inteligentných miest.

  1. Letecká doprava

Li-Fi eliminuje bežné rádiové vlny, ktoré pôsobia ako zdroj elektromagnetického rušenia. Cestujúcim v leteckej doprave poskytuje vysoko bezpečné spojenie s rýchlosťou až 100 Mb/s. Patria sem služby ako streamovanie videí v rozlíšení 4K, videohry a pod.

  1. Bezdrôtové riešenia

Li-Fi môže s najväčšou pravdepodobnosťou slúžiť ako energeticky efektívna alternatíva k technológiám 5G, LTE a Wi-Fi. Mohlo by to pomôcť pri minimalizácii rušenia v husto osídlených oblastiach.

  1. Zdravotníctvo

Li-Fi sa dá nasadiť kdekoľvek, aj v oblastiach, ktoré sú citlivé na elektromagnetické znečistenie. Ponúka vysokorýchlostné dátové pripojenie pre zariadenia na záchranu života. Ďalej umožňuje ľahký prístup k informáciám a nástrojom na sledovanie pacientov.

  1. Priemysel 4.0

Li-Fi uľahčuje rýchlejší prístup k aktualizáciám a pohľadom v reálnom čase, čo môže znížiť prestoje vďaka predvídaniu a plánovaniu včasnej údržby strojov. To môže mať za následok zvýšenie výroby, zníženie nákladov a vysoký štandard poskytovania služieb.

Keďže LED žiarovky sa stávajú bežným zdrojom osvetlenia v každej domácnosti, potenciálne otvárajú novú paradigmu na pripojenie vreckových zariadení k internetu. 

Zdroj: makeuseof.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Prenosy bez rušenia reakcia na: Môže Li-Fi nahradiť Wi-Fi?

6.8.2021 15:08
Bežné výkonnejšie LED žiarovky intenzívne rušia napr. komunikáciu po zberniciach, čo spôsobuje náhodné výpadky niektorých systémov. Je to významné riziko práve v zdravotníctve či doprave. Niektoré riešenia, ktoré krásne fungujú v laboratóriu, nie sú vhodné do praktického života. Aj keď môže ísť technologicky o zaujímavú hračku.
Reagovať

Bezpečnosť reakcia na: Môže Li-Fi nahradiť Wi-Fi?

5.8.2021 09:08
Čo sa týka bezpečnosti, treba si uvedomiť, že svetlo z vašej obývačky je možné odchytiť na vzdialenosť mnohých kilometrov. Takže určite je nižšia,než u WiFi. Ale je pravda, že to chce priamu viditeľnosť.
Reagovať

Ad Môžu vydržať 6-krát dlhšie reakcia na: Môže Li-Fi nahradiť Wi-Fi?

5.8.2021 09:08
Áno, môžu vydržať 6-krát dlhšie. Ale väčšinou nevydržia ani tie 2 roky, kým im uplynie záruka. A to hovorím aj o značkových LED žiarovkách. Ich priemerná životnosť je oveľa nižšia, než klasických žiaroviek.
Reagovať

. reakcia na: Môže Li-Fi nahradiť Wi-Fi?

5.8.2021 01:08
Technicky zaujimave riesenie. Prakticky nexiaduca zbytocnost. Kazit si oci umelym svetlom ked netreba, byt spamovany real time zbytocnymi info tiez netreba.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať