HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Na svete je prvý tepelne riadený tranzistor. Smartfón tak bude fungovať aj ako termokamera

Technológie
0

Dan Zhao a Simone Fabiano v Laboratóriu organickej elektroniky pri Linköpinskej univerzite vytvorili termoelektrický organický tranzistor. Stúpnutie teploty o jeden stupeň spôsobuje zistiteľnú moduláciu prúdu v tranzistore.

„Ako prví na svete sme ukázali logický obvod, v tomto prípade tranzistor, ktorý je riadený tepelným signálom namiesto elektrického,“ povedal profesor Xavier Crispin z univerzity v Linköpingu.

Použitý tekutý elektrolyt sa skladá z iónov a vodivých polymérnych molekúl. Kladne nabité ióny sú malé a pohybujú sa rýchlo, zatiaľ čo záporne nabité polymérne molekuly sú veľké a ťažké. Ak sa jedna strana zahrieva, ióny rýchlo prejdú na studenú stranu a vzniká rozdiel v napätí.

Tepelne riadený tranzistor ponúka množstvo možností aplikácie, ako je napríklad detekcia malých teplotných rozdielov či použitie vo funkčných lekárskych obväzoch, kde môžu monitorovať proces hojenia.

Vyrobiť by sa dali aj obvody riadené teplom z infračerveného svetla na využitie v termokamerách. Vysoká citlivosť na teplo, až 100-krát vyššia ako pri tradičných termoelektických materiáloch, znamená, že do tranzistorového obvodu stačí jeden konektor z tepelne citlivého elektrolytu ako snímač. Jeden snímač sa dá kombinovať s jedným tranzistorom a vytvoriť tzv. smart pixel.

Matica takýchto smart pixelov sa môže použiť namiesto senzorov, ktoré sa dnes využívajú na detekciu infračerveného žiarenia v tepelných kamerách. Zdokonalenie novej technológie by umožnilo vytvorenie novej termokamery do mobilného telefónu pri nízkych nákladoch, pretože potrebné materiály nie sú drahé, vzácne ani nebezpečné.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: Liu.seSci-news

 

Redakcia

Všetky autorove články
tranzistor Xavier Crispin

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať