ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Najväčšia „batéria“ na stlačený vzduch bude mať kapacitu až 10 GWh

0

V Kalifornii budú sídliť dve nové zariadenia na uskladnenie energie stlačeného vzduchu. Vyvinula ich spoločnosť Hydrostor, budú mať výkon 500 MW a budú schopné skladovať 4 GWh energie. Prečerpávacie elektrárne predstavujú asi 95 percent svetových zariadení na uskladnenie energie z obnoviteľných zdrojov s gigawattovou kapacitou a sú v prevádzke prevažne od 80. rokov.

Ibaže na vybudovanie prečerpávacej vodnej elektrárne potrebujete konkrétny typ umiestnenia a ohromné ​​množstvo betónu, čo je v rozpore s úsilím o nulové emisie. Zatiaľ najväčšie megabatérie, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú, majú kapacitu 200 MW/MWh, plánujú sa však inštalácie väčšie ako 1 GW. Ďalšia technológia, ktorá sa používa už celé desaťročia, je skladovanie energie stlačeného vzduchu.

Takisto dokáže akumulovať energiu pre sieť s rovnakou spoľahlivosťou ako prečerpávacie elektrárne, ale bez rovnakých obmedzení, pokiaľ ide o výstavbu. Jeden z najväčších závodov na skladovanie takejto energie na svete s výkonom 110 MW a 2,86 GWh je McIntosh, ktorý funguje v Alabame od roku 1991. Nové zariadenia Hydrostor sú však pripravené obrať ho o titul a poskytnúť takmer dvojnásobnú úložnú kapacitu.

SWAN_042021

Budú fungovať na aktualizovanej verzii technológie nazývanej pokročilé uskladňovanie energie stlačeného vzduchu (advanced compressed air energy storage – A-CAES). A-CAES využíva prebytočnú elektrinu zo siete alebo z obnoviteľných zdrojov na prevádzku vzduchového kompresora. Stlačený vzduch sa uskladňuje vo veľkej podzemnej nádrži, až do momentu kým nie je potrebné dodať energie do siete. Vtedy sa uvoľňuje cez turbínu na výrobu elektriny.

Teplo generované pri stlačení vzduchu systém Hydrostor zachytáva a uchováva ho v samostatnej tepelnej akumulačnej nádrži. Pomocou neho potom ohrieva vzduch, ktorý je privádzaný do turbínového stupňa, čo zvyšuje účinnosť systému. A to by mohlo byť kľúčové – zatiaľ čo systémy na uskladnenie stlačeného vzduchu zvyčajne ponúkajú efektivitu medzi 40 až 52 percentami, pre tento systém sa uvádza viac ako 60 percent.

Hydrostor A-CAES využíva nádrž s uzavretým okruhom na udržanie konštantného tlaku počas prevádzky. Zásobná nádrž je čiastočne naplnená vodou a pri privádzaní stlačeného vzduchu sa voda natláča do samostatného vyrovnávacieho zásobníka. Neskôr, keď je potrebný vzduch, sa voda čerpá späť do nádrže na uskladnenie vzduchu, pričom tlačí vzduch smerom k turbíne.

Hydrostor tvrdí, že dva systémy A-CAES budú uchovávať až 10 GWh energie a poskytovať tak 8 až 12 hodín energie do úplného vybitia. Tento druh strednodobého skladovania energie je zásadný pre prechod na obnoviteľnú energiu a zariadenia by mali byť prevádzkyschopné viac ako 50 rokov.

Náklady na kWh za každú skladovaciu jednotku elektrárne Hydrostoru budú zhruba rovnaké ako pri elektrárňach na zemný plyn alebo batérie, pri rastúcich požiadavkách na kapacitu však budú oveľa lacnejšie a škálovateľné ako batérie. Prvý závod sa má postaviť v kalifornskom Rosamonde a mal by byť spustený v roku 2026. Presné umiestnenie druhého závodu bude oznámené neskôr.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať