Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Nanočastíce vstrieknuté do sietnice dokážu obnoviť zrak

0

Degeneratívna strata zraku spojená s vekom je taká bežná, až si možno myslieť, že ide o nevyhnutný dôsledok starnutia. Niekoľko inovatívnych výskumných projektov však našlo spôsoby, ako tomuto zdanlivo nevyhnutnému procesu zabrániť alebo ho aspoň spomaliť. Vedci pracovali na vývoji rôznych druhov umelých sietnic, vytvorených pomocou elektród a senzorov na replikáciu funkcií sietnice. Ich aplikácia však vyžaduje invazívne zákroky.

Teraz nová štúdia medzinárodného tímu vedcov ukázala, ako by bolo možné jednoduchšie obnoviť zrak u tých, ktorí trpia degeneratívnymi chorobami sietnice. Zistilo sa, že injekcia tzv. konjugovaných polymérnych nanočastíc (P3HT-NP) vytvára funkčnú umelú sietnicu a obnovuje videnie slepým hlodavcom. Už po jednej subretinálnej injekcii experimentálnych nanočastíc vedci videli aktivitu vizuálnej kôry a ostrosť zraku na úrovni podobnej zvieratám so zdravým zrakom.

Spôsob, ako sa nanočastice rozptýlia po sietnici, naznačuje, že technológia môže obnoviť široké zorné pole. Úroveň priestorového rozlišovania by mala byť podstatne vyššia ako pri implantátoch dostupných v súčasnosti. Navyše ide o jednoduchý a relatívne neinvazívny chirurgický zákrok, takže v porovnaní s inými technológiami umelej sietnice by sa dal ľahšie vykonať.

SamsungM_06 Advertisement

Nie je jasné, kedy by sa technológia mohla testovať u ľudí, ale výsledky so zvieratami sú veľmi sľubné. Ukázalo sa, že nanočastice sú bezpečné a účinné pri obnove zraku po dobu najmenej 8 mesiacov. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Nanotechnology.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum inovácie zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať