Nanočastice zvnútra zahrievajú a ničia rakovinové bunky

0

Vedecký tím vo Veľkej Británii preukázal, že drobné nanočastice možno s pomocou laserového svetla adaptovať na riešenie mezoteliómu, ťažko liečiteľného karcinómu spôsobeného expozíciou azbestu. Výskumníci z univerzít v Cambridgei a Leedse využívajú nanočastice vyrobené zo zlata, ktoré sa už ukázali ako veľmi sľubné, pokiaľ ide o cielenú liečbu rakoviny, často prostredníctvom schopnosti infiltrovať bunky a zahrievať ich, aby sa zničili.

Zlaté nanočastice opisované v novej štúdii sú malé valčeky, ktoré majú iba jednu tisícinu šírky ľudského vlasu. Podobajú sa projektilom a vznikajú ukladaním zlata na strieborné nanodrôtiky pri izbovej teplote. Hromadenie zlata na povrchu spôsobuje rozpúšťanie striebra, čím vzniká dutá zlatá trubička. Ladením tohto procesu môžu vedci upravovať fyzikálne vlastnosti trubíc, ako je hrúbka steny a zloženie, čo zase mení spôsob, ako reagujú na rôzne vlnové dĺžky svetla.

Tím našiel konkrétny dizajn, ktorý bol úspešný pri riešení problému mezoteliómových buniek, čo je jeden z ťažko liečiteľných druhov rakoviny. Vedci pridali zlaté nanorúrky do mezoteliómových buniek kultivovaných v laboratóriu. Bunky absorbovali nanorúrky, ktoré sa priblížili k ich jadru, a teda k DNA bunky. Tím potom použil laser, nanorúrky absorbovali svetlo a začali sa zahrievať, aby nakoniec zabili rakovinovú bunku.

Tento postup by v budúcnosti mohol byť použitý na lokálne ničenie rakovinových buniek. Vedci teraz pracujú na ďalšom zdokonaľovaní nanorúrok, aby sa ešte presnejšie zacieľovali na rakovinové bunky a menej škodili okolitým zdravým bunkám. Výskum bol publikovaný v časopise Small.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať