
Nanomateriál zregeneroval chrupavku v kolene
Výskumníci z Connecticutskej univerzity úspešne obnovili poškodenú chrupavku v kolennom kĺbe králika pomocou biologicky odbúrateľných polymérov s piezoelektrickými vlastnosťami. Artritída je často diagnostikované ochorenie, ktoré spôsobuje poškodenie chrupaviek chrániacich naše kĺby. Môže to viesť k takému opotrebovaniu chrupavky, že sa kosť začne trieť o kosť, čo spôsobuje, že každodenné činnosti, ako je napríklad chôdza, sú veľmi bolestivé.
Súčasná liečba zahŕňa fyzioterapiu a lieky proti bolesti, ale ťažké prípady si často vyžadujú chirurgický zákrok, pri ktorom sa poškodená chrupavka nahradí zdravou chrupavkou odobratou z inej časti tela alebo od darcu. Tím pod vedením bioinžiniera Thanha Nguyena teraz navrhol liečbu, ktorá využíva elektrické signály na stimuláciu regenerácie chrupavky.
Do kolena králika s poškodenou chrupavkou výskumníci implantovali tkanivové lešenie vyrobené z nanovlákien kyseliny polymliečnej (PLLA), biologicky odbúrateľného polyméru, ktorý sa často používa na zašívanie operačných rán. Tento materiál má piezoelektrické vlastnosti, čo znamená, že pri stlačení vytvára malý tok elektrického prúdu. Keď bol králik po zavedení implantátu umiestnený na bežecký pás, aby cvičil, jeho poskakovanie vyvolalo piezoelektrický výboj v PLLA, ktorý stimuloval rast chrupavky.
Zdroj: sciencefocus.com.
Zobrazit Galériu