Nové solárne články produkujú tisíckrát viac energie

2

Väčšina solárnych článkov je v súčasnosti založená na kremíku; ich účinnosť je však obmedzená. Štúdia vedcov z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu ukázala, že fotovoltický efekt feroelektrických kryštálov možno zvýšiť o faktor 1000, ak sú v mriežke pravidelne usporiadané tri rôzne materiály. Výskumníci striedavo ukladali na seba vrstvy titaničitanu bárnatého, titaničitanu strontnatého a titaničitanu vápenatého.

Feroelektrický materiál priestorovo oddeľuje kladné a záporné náboje. Oddelenie náboja vedie k asymetrickej štruktúre, ktorá umožňuje generovanie elektriny zo svetla. Najnovší výskum ukázal, že kombinácia extrémne tenkých vrstiev rôznych materiálov výrazne zvyšuje výťažnosť slnečnej energie. Dôležité je, aby sa feroelektrický materiál striedal s paraelektrickým materiálom.

Predplatné NEXTECH 2021

Ten síce nemá separované náboje, ale za určitých podmienok sa môže stať feroelektrickým, napríklad pri nízkych teplotách alebo pri miernej úprave jeho chemickej štruktúry. Tím zistil, že fotovoltický efekt sa výrazne zvýši, ak sa feroelektrická vrstva nebude striedať iba s jednou, ale s dvoma rôznymi paraelektrickými vrstvami. Titaničitan bárnatý preto vkladali medzi titaničitan strontnatý a titaničitan vápenatý. Tak vznikol materiál vyrobený z 500 vrstiev, ktorý je hrubý asi 200 nanometrov.

Pri uskutočňovaní fotoelektrických meraní bol nový materiál ožarovaný laserovým svetlom. Výsledok prekvapil aj výskumnú skupinu: v porovnaní s čistým titaničitanom bárnatým podobnej hrúbky bol súčasný prietok až 1000-krát silnejší. Merania tiež preukázali, že tento efekt počas šesťmesačného obdobia zostal takmer konštantný. Cieľom ďalšieho výskumu je zistiť, čo presne spôsobuje mimoriadny fotoelektrický efekt. Podľa výskumníkov je nový koncept vhodný na praktické použitie v solárnych paneloch.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

tisic krat viac? reakcia na: Nové solárne články produkujú tisíckrát viac energie

8.9.2021 13:09
Teraz je ucinnost beznych fotovoltaickych panelov okolo 20%
1000 krat vacsia ucinnost by bola kolko? 20000%? t.j. vyrobena energia by bola 200krat vacsia nez energia slnecneho ziarenia?

V clanku sa ale pise o feroelektrickych krystaloch. Podla obrazku sa jedna o perovskitovu strukturu. Tie umoznuju premenu ziarenia na elektricku energiu s mizernou ucinnostou, zvycajne pod 1%. Navyse su malo stabilne, ucinnost premeny prudko klesa s casom. I tak je 1000nasobok privela. Bolo by dobre uviest aka bola pociatocna ucinnost. Predpokladajme ze 0.01%... tisic nasobok by znamenal zvysenie na 10% co je sice biedne, ale i tak vynikajuce pre tento typ materialov.
Ucinnost perovskitovych FV je vsak zvycajne nad 5% co by 1000nasobne navysenie ucinnosti znovu urobilo nezmyselnym.
Reagovať

rosim kontrolujte co pisete "produkujú tisíckrát viac energie" reakcia na: Nové solárne články produkujú tisíckrát viac energie

29.7.2021 08:07
Prosim kontrolujte co pisete "produkujú tisíckrát viac energie". Sucasne panely maju ucinnost okolo 20%, to znamena ze z dopadajucej energie premenia 20% na elektricku. Ak by mali produkovat 1000 x viac tak by to bolo perpetum mobile.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať