
Nové živé roboty majú aj schopnosť samoliečenia
Biologické stroje s názvom xenoboty boli prvýkrát predstavené minulý rok. Vedci z Tuftsovej univerzity a Vermontskej univerzity ich vytvorili z buniek žiab. Malé stroje mohli vykonávať veľa úloh a akcií vrátane vlastného pohybu, hýbania inými vecami a demonštrácie kolektívneho správania v rámci roja takýchto robotov. Ich nová verzia teraz obsahuje obrovské množstvo upgradov. Nové xenoboty sú rýchlejšie a schopnejšie ako prvá verzia a majú dlhšiu životnosť.
Dokážu sa zostaviť do telesa pozostávajúceho z množstva jednotlivých buniek, nepotrebujú na pohyb svalové bunky a majú pamäť, pomocou ktorej môžu zaznamenávať veci, ktoré sa s nimi dejú. Rovnako ako prvá verzia môžu spolupracovať ako kolektív a majú aj schopnosť samoliečenia. Vedci hovoria, že xenoboty sú svojím spôsobom skonštruované podobne ako tradičný robot.
Ibaže namiesto umelých komponentov sa používajú bunky a tkanivá na vytvorenie tvaru a predvídateľného správania. Z biologického hľadiska nám tento prístup pomáha pochopiť, ako bunky komunikujú, keď sa navzájom ovplyvňujú počas vývoja, a ako by sme ich mohli lepšie ovládať. Vďaka pridaniu ďalších schopností by sa tieto roboty dali využiť na zlepšenie životného prostredia alebo v zdravotníctve.
No mohli by takisto pomôcť objasniť, ako presne sa bunky vrátane tých ľudských spájajú a vytvárajú celok, ktorý funguje ako systém. Pomohli by nám aj pochopiť, ako sa jednobunkové organizmy zmenili na zložité organizmy, ktoré nás obklopujú. Práca na nových xenobotoch je opísaná v článku publikovanom v časopise Science Robotics.
Zdroj: independent.co.uk.
Zobrazit Galériu