Nový neinvazívny test na detekciu rakoviny a určenie jej polohy

1

Väčšina testov, ktoré lekári používajú na diagnostiku rakoviny, ako je mamografia, kolonoskopia a CT vyšetrenie, je založená na zobrazovacích technológiách. Nedávno vedci vyvinuli aj molekulárnu diagnostiku, ktorá dokáže detegovať špecifické molekuly spojené s rakovinou, ktoré cirkulujú v telesných tekutinách, ako je krv alebo moč. 

Výskumníci z MIT teraz vytvorili novú diagnostickú nanočasticu, ktorá spája obe tieto vlastnosti. Môže odhaliť prítomnosť rakovinových proteínov pomocou testu moču a funguje ako zobrazovacie činidlo, ktoré presne určí polohu nádoru. V zásade by sa táto diagnostika mohla použiť na detekciu rakoviny kdekoľvek v tele, a to vrátane nádorov, ktoré metastázovali z pôvodného miesta.

Predplatné NEXTECH 2021

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Nature Materials, Sangeeta Bhatiová a jej kolegovia preukázali, že diagnostiku možno použiť na sledovanie progresie rakoviny hrubého čreva vrátane šírenia metastatických nádorov do pľúc a pečene. Tím dúfa, že by sa z tejto metódy mohol vyvinúť rutinný test na rakovinu, ktorý by dal vykonávať každý rok. Väčšina rakovinových buniek obsahuje enzýmy nazývané proteázy. Bahtiovej nanočastice detegujúce rakovinu sú pokryté peptidmi, ktoré sú štiepené týmito proteázami.

Keď nanočastice narazia na nádor, peptidy sa štiepia a vylučujú do moču, kde ich možno ľahko zistiť. Takto sa však neodhalí presná poloha nádoru ani to, či sa rozšíril mimo pôvodného orgánu. Preto chceli vedci z MIT vyvinúť takzvanú multimodálnu diagnostiku, ktorá by mohla vykonávať molekulárny skríning (detekciu močového signálu) aj zobrazovanie a presne im povedať, kde sa nachádza pôvodný nádor a akékoľvek metastázy.

Aby teda bolo možné nanočastice použiť aj na zobrazovanie PET (pozitrónová emisná tomografia), pridali vedci rádioaktívny indikátor označovaný ako meď-64. Potiahli ich takisto peptidom, ktorý je priťahovaný kyslým prostredím, ako je mikroprostredie v nádoroch, aby indukoval hromadenie častíc v miestach nádoru. Len čo nanočastice dosiahnu nádor, tieto peptidy sa vložia do bunkových membrán a vytvárajú silný obrazový signál nad šumom v pozadí.

Vedci zatiaľ otestovali diagnostické častice na dvoch myších modeloch metastatického karcinómu hrubého čreva. Ak bude metóda schválená na použitie u ľudských pacientov, predpokladá sa, že tento druh diagnostiky by mohol byť užitočný aj na vyhodnotenie toho, ako dobre reagujú pacienti na liečbu, a na dlhodobé sledovanie recidívy nádoru alebo metastáz, najmä pri rakovine hrubého čreva.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Lacko inavazivny reakcia na: Nový neinvazívny test na detekciu rakoviny a určenie jej polohy

28.7.2021 06:07
Lacko, to je invazivny test, rozmyslaj! Ved tam pichaju riadioaktivitu do tela.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať