Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Nový nosový sprej dokáže blokovať koronavírus, znížiť vírusovú záťaž a urýchliť zotavenie

0

Tím vedcov z Ohio State University vyvinul drobné proteínové fragmenty, ktoré môžu blokovať infikovanie buniek novým koronavírusom. Mohol by to byť potenciálny spôsob liečby COVID-19, ktorý sa môže nasadiť u kohokoľvek. Nové očkovacie látky proti koronavírusu schválené na núdzové použitie majú v súčasnosti rovnaký cieľ. Musia zabrániť závažnému priebehu COVID-19 a smrti. To však znamená, že zaočkovaný jedinec sa môže vírusom nakaziť.

Koronavírus sa stále môže replikovať vnútri nosa a pokúšať sa viazať na pľúcne bunky.  Vakcína však naučí imunitný systém blokovať vírus pred infikovaním buniek, čo by znížilo schopnosť patogénu poškodiť telo. Vakcíny sa zameriavajú na proteínový hrot vírusu a učia imunitný systém hromadne produkovať neutralizačné protilátky, ktoré mu zabránia vo väzbe na receptory ACE2 na bunkách. No ak nový nosový sprej funguje tak dobre, ako tvrdia vedci, môžu existovať aj iné spôsoby, ako zabrániť vírusu poškodiť vaše telo.

Vedci z Ohio State University študovali chemické väzby medzi koronavírusom a receptormi ACE2, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane buniek v nose, pľúcach a ďalších orgánoch. Po analýze väzby koronavírus – ACE2 prišli s proteínovými fragmentmi nazývanými peptidy, ktoré sa môžu vírusu javiť ako súčasť receptora ACE2. Tieto peptidy by sa viazali na proteínový hrot vírusu SARS-CoV-2 a zabránili mu tak infikovať bunky.

KON - RAD

Proces je podobný tomu, ako fungujú neutralizačné protilátky. Protilátky sú proteíny, ktoré imunitný systém vytvára po vystavení vírusu alebo po očkovaní. Tie takisto inhibujú proteínový hrot. Rozdiel je v tom, že imunitný systém vytvára viac protilátok mesiace po infekcii alebo očkovaní, možno aj roky. Peptidy by bolo potrebné aplikovať na dýchací systém pomocou nosového spreja. Mohlo by to však stačiť na zastavenie množenia vírusu.

Zabránenie replikácii by znížilo vírusovú záťaž u infikovanej osoby. Takisto by to znížilo riziko komplikácií a smrti a urýchlilo zotavenie. Rovnako by to zmenšilo pravdepodobnosť, že infikovaná osoba prenesie túto chorobu na ďalších ľudí. Tieto peptidy sa môžu použiť okrem nosných sprejov aj na vývoj ďalších látok, ktoré môžu neutralizovať vírus. Dajú sa zabudovať do aerosólových povrchových dezinfekčných prostriedkov, ktoré by neutralizovali vírus skôr, ako sa dostane do ľudského tela. Štúdia bola publikovaná v Bioconjugate Chemistry.

Zdroj: bgr.com.
 

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať