Nový plazmový pohon by mohol dostať astronautov na Mars omnoho rýchlejšie

3

Počas viac ako 40 rokov vesmírnych letov sa spôsob fungovania raketových motorov zmenil len veľmi málo. Vedci z NASA teraz pracujú na novom spôsobe. Čo by mal dokázať budúci kozmický motor? V prvom rade by mal umožniť kozmickým lodiam prechádzať slnečnou sústavou rýchlejšie, ako môžu teraz. Dnešné kozmické lode stále cestujú približne rovnakou rýchlosťou ako v čase, keď John Glenn ako prvý Američan obiehal okolo Zeme v roku 1962.

Jeden zo spôsobov, ako to zmeniť, by bola premenná špecifická Impulzná magnetoplazmová raketa (Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket – VASIMR). VASIMR by nielenže umožňoval rýchlejšie cestovanie vesmírom, ale mal by aj skvelé vedľajšie výhody. Napríklad vedci z NASA sa domnievajú, že by bol schopný docestovať na Mars oveľa rýchlejšie ako súčasná raketa na chemický pohon, a keby tam už bol, mohol by na Marse natankovať na spiatočný let.

Motor VASIMR by mohol dokonca pomôcť chrániť astronautov pred nebezpečnými účinkami žiarenia počas cesty. A napokon by mohol udržať Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) na obežnej dráhe bez toho, aby bolo treba vynášať zo Zeme ďalšie palivo.VASIMR je pohonný systém na báze plazmy. Na ionizáciu paliva na plazmu sa využíva zdroj elektrickej energie. Elektrické polia zahrievajú a urýchľujú plazmu, zatiaľ čo magnetické polia ju nasmerujú správnym smerom pri jej katapultovaní z motora, čo vytvára ťah pre vesmírnu loď.

Motor môže dokonca meniť množstvo generovaného ťahu, čo mu umožňuje zvyšovať alebo znižovať akceleráciu. Navyše disponuje režimom „prídavného spaľovania“ na dočasné zvýšenie ťahu. Možné palivá pre motor VASIMR sú vodík, hélium a deutérium. Podľa niektorých odborníkov má použitie vodíka ako paliva pre projekt VASIMR mnoho vedľajších výhod. Je totiž pravdepodobné, že kdekoľvek v našej slnečnej sústave nájdeme vodík.

Predplatné NEXTECH 2021

Kozmická loď s pohonom VASIMR by tak mohla byť vypustená iba s množstvom paliva potrebným na to, aby sa dostala na miesto určenia, napríklad na Mars. Tam by potom mohla zachytiť viac vodíka, ktorý by slúžil ako palivo na spiatočnú cestu domov. Navyše vodík je najznámejší radiačný štít, takže palivo pre motor VASIMR by sa mohlo použiť aj na ochranu posádky pred škodlivými účinkami kozmického žiarenia počas letu.

Zdroje elektrickej energie pre motor VASIMR môžu zahŕňať napríklad jadrový energetický systém alebo solárne panely. Na lety na veľké vzdialenosti je najlepšia voľba jadrová energia. Keď sa dokončí pozemné testovanie motora VASIMR, jeho konštruktéri dúfajú, že bude testovaný na obežnej dráhe na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na nosník ISS by bol namontovaný prototyp motora, aby sa demonštrovalo jeho fungovanie. Prototyp by čerpal elektrickú energiu zo solárnych panelov na ISS.

Ak bude test úspešný, prototyp VASIMR by sa mohol presunúť do inej časti ISS a použiť ako pomôcka na jeho udržanie na obežnej dráhe. Pri obiehaní atmosférický odpor postupne priťahuje ISS bližšie k Zemi, preto treba stanicu často posúvať späť na vyššiu obežnú dráhu. Deje sa to rôznymi spôsobmi, ale všetky vyžadujú palivo dopravené zo Zeme. Motor VASIMR však môže používať vodík, ktorý sa na ISS vytvára ako odpadový produkt.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Lackove bludy reakcia na: Nový plazmový pohon by mohol dostať astronautov na Mars omnoho rýchlejšie

26.7.2021 01:07
Kde je stary plazmovy pohon, aky novy? Co je omnoho Lacko? Naco tam pises rychlejsie, ked je logika, ze vysia rychlost je rychlejsia???
Reagovať

RE: hybaj do piči kurva, čo sa jebeš, s pozdravom Lacko reakcia na: Lackove bludy

27.7.2021 17:07
hybaj do piči kurva, čo sa jebeš, s pozdravom Lacko
Reagovať

Ešte mali povedať, že vodík dočerpajú v prípade núdze zo Slnka :D reakcia na: Nový plazmový pohon by mohol dostať astronautov na Mars omnoho rýchlejšie

23.7.2021 20:07
Ešte mali povedať, že vodík dočerpajú v prípade núdze zo Slnka :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať