S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Pamäte s diabolskou frekvenciou v teste

0

Ceny operačných pamätí prudko klesajú. A hoci sa ešte stále nedostali na historicky najnižšiu úroveň z roku 2016, už i lepšie 16-gigabajtové súpravy kúpite pod sto eur, čo je veľmi dobrá ponuka.

Zatiaľ čo donedávna nebol takmer žiadny rozdiel v cene medzi najpomalšími modulmi DDR4 s 2133 MHz a rýchlejšími (s frekvenciou okolo 3000 MHz), teraz je to v cenníkoch zase pekne odstupňované. Aj keď väčšie úspory ako zopár eur nečakajte. Výraznejší rozdiel v cene v prepočte na gigabajt je potom pri rýchlejších (s 3600 MHz a viac) a efektnejších súpravách (napríklad aj s osvetlením RGB). Tie môžu prekvapiť dokonca dvojnásobnou a vyššou sumou.  Tentoraz však vysoko nepôjdeme a v teste preveríme pamäte, ktoré základnú frekvenciu výrazne nepresahujú. Definuje ich 2666 MHz a CL16.

Čo a ako testujeme

Pamäťová priepustnosť čítania/zápisu a reakčný čas sú testované v AIDA64. Z praktickejších testov je to potom rozbaľovanie a zabaľovanie 256 MB archívu v najnovšom 7-zipe (v19.00). To si môžete doma sami pohodlne vyskúšať (a porovnať): táto aplikácia je zadarmo a benchmark nájdete na karte nástrojov. Ďalší test je transkódovanie videa v HandBrake (čím viac fps, tým lepšie). Výsledky týchto dvoch posledných testov síce viac hovoria o procesorovom výkone, no na ten má rýchlosť RAM značný vplyv. Nakoniec sledujem minimálnu a priemernú snímkovú frekvenciu v 3D benchmarku Unigine Superposition (low/720p). Na čo najvyššiu presnosť je každý z testov opakovaný trikrát a do tabuľky je zapísaná priemerná hodnota.

Testovacia zostava je postavená na základnej doske ASRock Phantom Gaming 4 s čipovou súpravou Intel B365. Tejto platforme z nižšej strednej triedy sú pamäte s takýmito parametrami šité na mieru, pretože vyššie frekvencie ako našich 2666 MHz nepodporuje. Použitý procesor je Core i5-9400F, teda bez integrovaného grafického jadra. Zobrazovanie má tak na starosti GeForce GTX 1080.

Rozbor a hodnotenie

Obe súpravy RAM skrášľujú plechové kryty. Tie majú, samozrejme, aj chladiacu funkciu, no praktický význam je rýdzo estetický. Špeciálne v tomto prípade, keďže pamäte majú prevádzkové napätie iba 1,2 V a obzvlášť nízku spotrebu.

Pamäťové moduly GoodRAM IRDM X IR-X2666-D464L16S

Výškovo je rozdiel medzi GoodRAM a Silicon Power 4 mm, moduly GoodRAM (34 mm) sú nižšie, a tak majú o trochu lepší predpoklad, že nebudú kolidovať so širokými tradičnými procesorovými chladičmi s dvoma vežami.

Základom pamätí sú čipy SpecTek, hoci Silicon Power má na puzdre vytlačené svoje logo (odhalila to diagnostika). Ak ste o týchto čipoch ešte nepočuli, je to lacnejšia značka Micronu. Pre nízku cenu tieto pamäte používa do svojich modulov veľa firiem. Asi pre vás nebude prekvapujúce, že nejde o žiadne výberové kúsky. Dokonca nemajú ani bližšie označenie a škálovanie podľa kvality, ako to býva pri väčšine ostatných, prémiovejších čipov. Aké vysoké alebo nízke frekvencie budú môcť pamäte dosahovať, je tak lotéria. To sa potvrdilo i v našich pokusoch o manuálne nastavenie čo najvyššej frekvencie. Po zarovnaní na CL17-17-17-39 a zvýšení napätia na 1,35 V moduly prešli ­POSTom i na 3100 MHz (IRDM X), resp. 3200 MHz (Xpower Turbine). Na stopercentne stabilný chod je však maximum 2900/2933 MHz. Keby ste teda chceli ušetriť, neoplatí sa vám kúpiť pamäte s profilom s nižšou frekvenciou s tým, že sa na viac megahertzov „pretaktujete“. Manuálnym ladením sa na lepšie hodnoty, ako ponúka prednastavené XMP, nedostanete. Ani frekvenčne, ani čo sa týka časovania. Obidve súpravy sa správajú podobne a ani jedna nepočíta so zvýšením výkonu nad rámec špecifikácií, ako to je často možné pri drahších moduloch, ktoré majú prednastavené nižšie frekvencie len z dôvodu širšej kompatibility.

Silicon Power Xpower Turbine SP016GXLZU-266BDA

Dobrá správa je však úplná kompatibilita aj s procesormi AMD APU Ryzen. Je známe, že ich pamäťový radič je pomerne prieberčivý a s niektorými (najmä dual-rank) modulmi si nerozumie ani s posledným mikrokódom (AGESA). S testovanými pamäťami GoodRAM IRDM X i Silicon Power Xpower Turbine je prevádzka bezproblémová aj v záťaži integrovaného grafického jadra (testované s Ryzen 5 2400G na viacerých základných doskách).

Výkonnostné testy sú ako cez kopírku. Štatisticky majú navrch moduly Silicon Power, no v najzanedbateľnejšej možnej miere. Natíska sa tak otázka, ktorú z týchto dvoch takmer identických testovaných súprav uprednostniť. Za súčasných podmienok je to jednoduché. Moduly GoodRAM sú o dvadsať eur lacnejšie a majú i lepšiu dostupnosť. Tá sa však môže čoskoro zmeniť, pretože pamäte Silicon Power sú pomerne čerstvá novinka. A keby sa upravila aj cena a Xpower Turbine by boli za rovnaké peniaze alebo lacnejšie, vyberte tie. Alebo v tomto prípade sa môžete rozhodnovať i podľa vzhľadu.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
RAM

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať