SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Philips 27M1N5200PA - herný monitor s obnovovacou frekvenciou 240 Hz

0

Označenie 27M1N5200PA prezrádza, že monitor má uhlopriečku 27”a patrí do produktovej rodiny M5000. Svojimi vlastnosťami poteší predovšetkým hráčov, avšak vysokú vernosť podania farieb ocenia aj príležitostní grafici, editori fotografií, či videí.  

Pre dynamické akčné hry sú potrebné displeje s minimálnym oneskorením, plynulým a zároveň ostrým a detailným obrazom. Vďaka vysokej obnovovacej frekvencii až 240 Hz sa pri akčnej hre napríklad typu FPS (First-person Shooter), alebo MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) nestratí žiadna snímka, zatiaľ čo doba odozvy 0,5 ms MPRT účinne eliminuje rozmazanie a poskytuje ostrý a presný obraz. Rýchlo sa pohybujúce scény a dramatické prechody sa zobrazia úplne plynulo.   Samozrejmosťou je podpora technológie AMD FreeSync, ktorá umožňuje grafickej karte obnoviť obraz na monitore v momente, keď je pripravený nový obrázok. Vďaka tomu si hráči môžu vychutnať plynulé hry bez trhania s rýchlymi reakciami

 Skratka MPRT znamená Moving Picture Response Time a špecifikuje ako súvislý sa bude javiť obraz a či divák postrehne artefakty typu rozmazanie. Čas odozvy podľa metodiky MPRT udáva ako dlho je pixel viditeľný obrazovke. Čím dlhšie je pixel viditeľný, tým viac sa prejaví rozmazanie obrazu v dynamických scénach. MPRT je režim optimalizovaný pre hry. Aby sa znížilo rozmazanie pohybom, LED podsvietenie v tomto móde bliká synchrónne s obnovovaním obrazovky, čo môže spôsobiť výraznú zmenu jasu. Pri bežnom používaní výrobca v návode odporúča túto funkciu vypnúť.

Výrobca udáva 87,1 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB. V tejto cenovej triede a navyše ak sa primárne jedná o herný monitor je to  vynikajúca hodnota, takže monitor sa veľmi dobre hodí aj na príležitostné grafické práce. Je to veľmi praktické, pretože na tento účel sa často používajú herné počítače a notebooky, pretože disponujú vysokým výpočtovým a grafickým výkonom, takže herný monitor s vernými farbami je veľkým bonusom. Rozlíšenie full HD je rozumným kompromisom nielen v záujme dosiahnutia priaznivej ceny, ale obnovovacia frekvencia 240 Hz by pri rozlíšení vyššom ako Full HD predstavovalo enormnú záťaž aj pre najvýkonnejšie grafické karty. Full HD samozrejme s nižším FPS „utiahnu“ aj staršie, či lacnejšie grafické karty, či herné notebooky s grafickým výkonom limitovaným možnosťami chladenia grafických čipov.

Technológia SmartImage HDR poskytuje optimálne sledovanie obsahu HDR. K dispozícii sú režimy pre hry, sledovanie filmov aj prezeranie fotografií. V hrách svetlejšia biela a tmavšia čierna znateľne oživuje hernú scénu a zobrazí sa viac detailov, takže ľahko nájdete nepriateľov, ktorí sa schovávajú v tieni, či prítmí. Režim Film ponúka lepší kontrast a jas a režim Fotografia poskytuje živý obraz vylepšením červenej, zelenej a modrej farby.

Monitor má kovový stojan s elegantným dizajnom ktorý umožňuje nenápadné, avšak praktické vedenie káblov, takže pri pohľade na zadnú stranu monitora  nič nenarúša dizajnovú čistotu. Výšku zobrazovacieho panelu je možné upraviť v rozsahu 13 cm, dá sa otočiť o 90 stupňov a naklopiť v rozsahu -5 až 20 stupňov. Tenké bočné rámiky umožňujú umiestniť dva, prípadne tri monitory vedľa seba a rozšíriť si tak zobrazovanú plochu. Možnosť ergonomického nastavenia polohy je pri dlhšom hraní veľmi dôležitá. Hodiny strávené hraním môžu mať významný vplyv aj na oči, a preto je samozrejmosťou režim LowBlue a regulácia jasu bez blikania, čiže Flicker-free. K dispozícii je aj USB hub a vstavané reproduktory s výkonom 2 x 5 W. Náročnejší hráči samozrejme použijú slúchadlá, alebo externé reproduktory.

Monitor som testoval s herným notebookom, ktorý mal grafický čip NVIDIA RTX 3080 a tiež s hernou konzolou Xbox-S. Plynulosť zobrazovania naplnila moje očakávania. Meranie kolorimetrickou sondou potvrdilo výrobcom deklarované 81 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB. Jas podsvietenia v strede som nameral 410 nitov, čiže o 10 viac, než je v technických parametroch. Nakoľko monitor má účinnú antireflexnú vrstvu, je takýto jas podsvietenia dostačujúci aj pri práci v dobre presvetlenej miestnosti. Na ovládanie prehľadného OSD menu sa používa mini joystick na zadnej stene, takže navigácia v menu je intuitívna


                                         

Verdikt: Výborný herný monitor s obnovovacou frekvenciou 240 Hz a dobrým podaním farieb, takže sa hodí aj na občasné grafické práce.

Technické parametre: Obrazovka:  IPS LCD 27" (68,5 cm);  rozlíšenie: full HD 1920 x 1080  (16:9); Gamut: 95 % NTSC,  110,2 % sRGB 87,1 % Adobe RGB, obnovovacia frekvencia 240 Hz; Odozva:  1 ms (šedá - šedá); MPRT 0,5 s; Jas: 400 cd/m2 ; Kontrast: 1 000 : 1; Pozorovací uhol: 178°/178°; počet farieb: 16,7 miliónov; konektory:  2x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.4, 3,5mm audio jack,  Reproduktory: 2 x 5W; Spotreba 20.5 W, stand by 0.5 W;  Rozmery:  614 x 549 x 212 mm; Hmotnosť: 4,92  kg; Cena 346 eur

+ obnovovacia frekvencia 240 Hz, rýchla odozva, kvalitný obraz s vernými farbami

-  nič podstatné

Hodnotenie 9  

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Philips 27M1N5200PA herný monitor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať