ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Podávate daňové priznanie z nehnuteľnosti? Ide to aj cez mobil

Tlačové správy
0

 

Kým klasické daňové priznanie stačí podať ku koncu marca, v prípade dane z nehnuteľností tak treba tento rok urobiť najneskôr do 1. februára. Napriek krátkosti času sa však nemusíte stresovať - môžete ho podať online bez toho, aby ste museli niekam chodiť. 

Bez zbytočného vypisovania

Priznanie k dani z nehnuteľnosti sa nepodáva na daňový úrad, ale na obec, v ktorej katastri nehnuteľnosť leží. Povinnosť sa týka každého, kto ju v roku 2020 kúpil, predal, alebo sa zmenil jej charakter – napríklad došlo k skolaudovaniu predtým rozostavanej budovy a pod.

„Ak online priznanie podávate na obci, ktorá využíva informačný systém Dátové centrum obcí a miest (DCOM), je celý proces rýchly a jednoduchý. Nielenže netreba nikam chodiť, no DCOM využíva aj inteligentné formuláre, vďaka ktorým netreba zadávať žiadne údaje, ktoré už o vás obec a štát poznajú. Po novom môžu služby DCOM využiť aj ľudia, ktorí nedisponujú aktívnym elektronickým občianskym preukazom, čítačkou kariet a schránkou na portáli slovensko.sk. Nahradia ich totiž mobilnou aplikáciou mID,“ hovorí Katarína Lešková, výkonná riaditeľka DEUS. 

Ak ste napríklad predali pozemok a priznaním obci oznamujete ukončenie vašej daňovej povinnosti, formulár DCOM si údaje o ňom automaticky natiahne z Katastra nehnuteľností. Rovnako sa načítajú aj údaje, ako meno, priezvisko, či adresa trvalého pobytu. Na rozdiel od papierových formulárov vám vďaka DCOM odpadne množstvo zbytočného vypisovania jednotlivých položiek tlačiva. Takto vypísané daňové priznanie potom stačí elektronicky podpísať a odoslať na obec.

Cez mobil aj zaplatíte

Informačný systém DCOM a mID vám ušetria cestu do obecnej podateľne či na poštu nielen pri podávaní priznania, ale aj pri zaplatení vyrubenej dane. Obec totiž dokáže do vašej osobnej zóny v DCOM doručiť aj platobný výmer doplnený o QR kód, ktorý stačí naskenovať cez mobilnú bankovú aplikáciu a takto zaplatiť.

„Podobne pohodlne, ako daňové priznanie k nehnuteľnosti, si môžete cez informačný systém DCOM vybaviť aj iné služby samospráv. K dispozícii je ich takmer 140 a pokrývajú všetky originálne kompetencie samospráv vo vzťahu k fyzickým osobám i podnikateľom. Cez DCOM a mID tak môžete požiadať o zbernú nádobu na komunálny odpad, zaregistrovať si psa a mnoho iného. Jedinou podmienkou je, že obec využíva informačný systém DCOM,“ vysvetľuje Katarína Lešková.  

Dnes sú služby DCOM prístupné pre vyše 70 % percent obcí a miest a ďalšie rozšírenie sa pripravuje. Ak si nie ste istí, či ich využíva aj vaša obec, informujte sa buď priamo na obecnom úrade, alebo navštívte stránku www.dcom.sk, kde príslušný zoznam nájdete.

DEUS

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať