Proteín, ktorý spája všetky druhy rakoviny môže viesť k jej liečbe

2

Podľa nového výskumu sa zdá, že každý druh rakoviny spadá do jednej z dvoch novoobjavených kategórií podľa toho, či produkuje jeden proteín alebo nie. Vedci z rôznych inštitúcií patriacich do Sinajského zdravotného systému zverejnili nedávno v časopise Cancer Cell štúdiu v ktorej spojili všetky formy rakoviny s transkripčným štandardom nazývaným Yes-associated protein (YAP).

Zistili výrazné rozdiely medzi rakovinovými bunkami, ktoré exprimujú YAP (nazvali ich YAPon rakoviny), v porovnaní s YAPoff rakovinami, ktoré nie. Hoci primárne bola štúdia zameraná na výskum YAP v súvislosti s rôznymi druhmi rakoviny, práca má významný dosah aj na vývoj liečby rakoviny a možno aj jej vyliečenie. Zatiaľ čo rakovina YAPoff býva obzvlášť smrteľná, rakoviny YAPon aj YAPoff majú jednu zraniteľnosť – zdá sa, že aj vystavenie YAPoff nádoru YAPu bráni jeho množeniu.

Predplatné NEXTECH 2021

Žiaľ, zistilo sa, že pri liečbe sú jednotlivé nádory v rámci mechanizmu prežitia schopné prepínať medzi týmito dvoma stavmi, takže ich potlačenie je zložitejšie. Pretože väčšina objavov v oblasti rakoviny je mimoriadne špecifická, je fascinujúce, že nová práca odhaľuje vzorce týkajúce sa všetkých známych druhoch rakoviny, pričom by mohla viesť aj k lepšej liečbe.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

šedé písmo... reakcia na: Proteín, ktorý spája všetky druhy rakoviny môže viesť k jej liečbe

27.7.2021 20:07
sa veľmi zle číta, čo aj na bledošedom podklade. itnews čítajú najmä ľudia, čo prresedia dlhé hodiny za pc a tak fakt neviem (ne)milá redakcia, prečo im to s týmito farbami sťažujete :(
Reagovať

RE: šedé písmo... reakcia na: šedé písmo...

28.7.2021 07:07
Ospravedlňujem sa redakcii za oslovenie v predošlom príspevku sa prívlastok, ktorý si nezaslúži.

Som názoru, že klasické zobrazenie textu - čierne písmo na bielom podklade, pre unavené oči čitateľov itnews by bolo najlepšie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať