Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Pruša 3D MINI+ kvalitná entry level tlačiareň pre záujemcov o 3D tlač

1

Tlačiareň využíva konštrukciu s otvoreným rámom a aj napriek kompaktným rozmerom dokáže vytlačiť objekt s maximálnymi rozmermi 18 × 18 × 18 cm. Dodáva sa buď ako stavebnica, alebo ako súprava dvoch zmontovaných celkov, ktorá sa dá ľahko zostaviť. Stačí len podľa návodu skrutkami spojiť obidva diely a káblikom pripojiť plastovú skrinku s 2,8-palcovým farebným displejom a otočným ovládacím prvkom. Zmontovanie tlačiarne mi trvalo pol hodiny, a to som ešte nakrúcal video. V tlačiarni Pruša 3D MINI+ môžete používať filamenty PLA, PETG, ABS, Flex a ASA (akrylonitril-styrén-akrylát). Maximálna rýchlosť tlače je 200 mm za sekundu.

Videorecenzia

Súprava zmontovaných celkov po vybalení

Celokovová konštrukcia je zárukou stability tlačiarne a výbornej kvality tlače. Spodný diel má vyhrievanú magnetickú dosku, ktorá zabezpečuje pohyb v osi Y. Doska sa pohybuje na lineárnych ložiskách po dvoch kovových vodiacich tyčiach, pričom pohyb zabezpečuje krokový motor s ozubeným remeňom. Kovová podložka, na ktorú sa tlačí, sa na vyhrievanú podložku upevňuje magneticky. Štandardne sa tlačiareň dodáva s hladkou podložkou pokrytou materiálom PEI (polyéterimid), ale môžete si doobjednať aj podložku so štruktúrovaným povrchom. Podľa toho bude povrch výtlačku, ktorý je v priamom kontakte s podložkou, hladký alebo štruktúrovaný. Po ukončení tlače magneticky prichytenú podložku oddialite od vyhrievanej dosky. Keďže je podložka z pružného plechu, stačí ju mierne prehnúť a výtlačky od nej samy odskočia.

Postup tlače rukoväte s podporonou konštrukciou

Krokový motor s ozubeným remeňom zabezpečuje aj pohyb tlačovej hlavy po vodorovnom ramene. Aby pohyblivá časť s dýzou a dvoma ventilátormi mala čo najmenšiu hmotnosť, a teda aj zotrvačnosť, ktorú treba pri zmene smeru prekonávať, je motor extrudéra na platforme osi Z a filament sa privádza do tlačovej hlavy cez bowden. Zatiaľ čo pohyb v osi X a Y musí byť čo najrýchlejší, tlačová hlava sa v osi Z pohybuje pomaly, vždy o hrúbku jednej vrstvy. Preto sa na pohyb v tejto osi využíva presná závitová tyč. Napájací 160 W zdroj je externý a ku skrinke s elektronikou sa pripája cez trojpólový konektor.

Elektronickým srdcom tlačiarne je základná doska s výkonným 32-bitovým mikrokontrolérom STM 32 a ovládačmi Trinamic 2209. Tlačiareň môžete pripojiť na eternetovú sieť alebo tlačové súbory nakopírovať na USB kľúč. Po jeho zasunutí vám tlačiareň vypíše zoznam súborov a po výbere konkrétneho súboru sa na farebnom displeji tlačiarne zobrazí 3D náhľad budúceho výtlačku, informácia o dobe tlače a aj údaj, koľko materiálu sa spotrebuje. Počas tlače sa priebežne zobrazuje informácia, koľko času zostáva do konca. Tlačiareň má jediný ovládací prvok, ktorý môžete otáčať, čím si vyberáte z ponuky, jeho zatlačením potvrdíte výber.

Po prvom spustení sa vykoná automatický test všetkých kľúčových komponentov, a ak je všetko v poriadku, môžete pristúpiť k jedinému konfiguračnému kroku, ktorý si vyžaduje vašu asistenciu – nastaveniu vzdialenosti tlačovej hlavy od podložky. V podstate nastavujete hrúbku prvej vrstvy. Tlačiareň tlačí meander a vy pomocou otočného ovládacieho prvku zmenšujete vzdialenosť dýzy od podložky, až kým prvá vrstva dobre prilieha, neodlupuje sa a prierez filamentu je jemne sploštený. Ak je hrúbka prvej vrstvy nastavená nesprávne, výtlačok sa môže počas tlače od podložky odlepiť. Preto najskôr vytlačte nejaký testovací objekt, napríklad píšťalku, ktorej tlačové podklady (súbor s takzvaným G kódom) sú na pribalenom USB kľúči. Kalibráciu prípadnej odchýlky kolmosti podložky, na ktorú sa tlačí, si tlačiareň pred každým tlačením urobí sama. Pomocou indukčnej sondy zmeria vzdialenosť dýzy od podložky v matici 4 × 4 bodov a údaje o odchýlkach si uloží do pamäte. Pri tlači potom k aktuálnej vzdialenosti dýzy v osi Y pripočíta takto zistenú korekciu.

Súbor na tlač pripravíte v aplikácii PrusaSlicer, čo je modifikácia open source aplikácie Slic3r. Táto aplikácia importuje 3D modely objektov, ktoré sa budú tlačiť vo formátoch STL, OBJ, AMF alebo 3MF. Výsledkom je súbor G kódu, ktorý obsahuje povely pre tlačiareň. Aplikácia Slicer trojrozmerný objekt, ktorý chcete tlačiť, virtuálne nareže na tenké vrstvy, ako sa budú tlačiť, a pre každú vrstvu sa pripravia údaje, ktoré budú postupne posielané do tlačiarne. Pokiaľ výtlačok obsahuje vodorovné plochy, ktorých spodná vodorovná strana je počas tlače „vo vzduchu“, aplikácia pod takéto plochy navrhne podpornú voštinovú konštrukciu, ktorá sa po vytlačení dá od výtlačku ľahko oddeliť.

Nemusíte sa obávať spotreby filamentu, napríklad podporná voštinová konštrukcia pre pomerne masívnu rukoväť na jednoduchšie prenášanie tlačiarne mala hmotnosť len 11 gramov. Ak vám maximálny rozmer, ktorý sa dá vytlačiť, čo je pomyselná kocka s dĺžkou strany 18 cm, nestačí, môžete model rozdeliť na niekoľko častí, ktoré vytlačíte samostatne a potom ich navzájom zlepíte.

Kvalita tlače je nadpriemerná, a to vrátane jemných detailov. Po nastavení prvej vrstvy som z materiálu PLS tlačil niekoľko desiatok výtlačkov, hlavne rôzne doplnky do videoštúdia – držiaky softboxov, ministatívy, vozík na pojazd kamery, pantografickú plošinu pre kameru, držiaky pozadia a rôzne ďalšie súčiastky a ani pri jednej súčiastke neboli žiadne problémy s presnosťou rozmerov alebo nerovnosťou povrchov.

Výhodou tejto tlačiarne je aj komunita používateľov tlačiarní Pruša, ktorí si na komunitných fórach vymieňajú skúsenosti a zverejňujú 3D modely, ktoré sa im osvedčili. Tlačiarne sú open source, teda používatelia si ich môžu zlepšiť rôznymi doplnkami. Ja som si napríklad vytlačil zadný kryt skrinky displeja, rukoväť na prenášanie tlačiarne a konštrukciu, ktorá ešte viac spevňuje spojenie vodorovnej a zvislej časti.

Cena stavebnice je 379 eur, predmontovaná tlačiareň stojí 419 eur.

Pre zaujímavosť na porovnanie cena väčšej tlačiarne Original Prusa I3 MK3S


                                         

.

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Pruša 3D MINI+ 3D tlačiareň

1 komentár

super recenzia reakcia na: Pruša 3D MINI+ kvalitná entry level tlačiareň pre záujemcov o 3D tlač

9.3.2021 14:03
Super recenzia s kvalitnym videom, len tak dalej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať