TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Prvá elektrická autonómna nákladná loď na svete vyplávala na more

Technológie
0

Loď budúcnosti Yara Birkeland, navrhnutá ako prvé čisto elektrické autonómne nákladné plavidlo na svete, debutovala v Nórsku, kde má každoročne nahradiť 40 000 jázd kamiónov poháňaných dieselovým motorom. V rámci svojho uvedenia absolvovala krátku plavbu s posádkou z mesta Horten do hlavného mesta Oslo, vzdialeného asi 70 km. Teraz sa začali práce na jej certifikácii ako autonómneho kontajnerového plavidla pred spustením komerčnej prevádzky.

Yara Birkeland bola ohlásená už v roku 2017 ako prvá plne elektrická a autonómna kontajnerová loď na svete. Ide o spoločný podnik chemickej firmy Yara a námornej technologickej spoločnosti Kongsberg. Plánuje sa jej použitie na prepravu chemikálií a hnojív z výrobného závodu spoločnosti Yara v Prosgrunn do blízkych miest, čím sa výrazne znížia emisie NOx a CO2 tým, že sa vylúči potreba kamiónovej dopravy poháňanej naftou.

Plavidlo s dĺžkou 80 metrov je poháňané batériou s kapacitou 6,8 MWh a dokáže prepraviť až 3200 ton pri maximálnej rýchlosti 15 uzlov (28 km/h). Okrem výroby lode spoločnosť Yara využíva vlastné zásoby amoniaku používaného pri výrobe hnojív na vývoj bezuhlíkového palivového zdroja na prípadné použitie na palube Yara Birkeland. Záujem o amoniak ako alternatívu k nafte pre diaľkovú lodnú dopravu je značný a stále rastie, hoci treba vyriešiť ešte veľa problémov, pokiaľ ide o jeho výrobu a spôsob najlepšieho využitia.

Loď Yara Birkeland začne komerčnú prevádzku v roku 2022, pričom súčasne bude prebiehať dvojročné testovacie obdobie určené na jej certifikáciu ako autonómneho vozidla. Technologická spoločnosť Kongsberg bude zodpovedná za integráciu senzorov a ďalších systémov na autonómnu navigáciu, pričom cesta k úplnej autonómii bude zahŕňať aj fázu diaľkového riadenia prevádzky.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať