NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Prvá ručná magnetická puška pre vojakov a policajtov

4

Hoci americké námorníctvo odložilo svoj projekt elektromagnetického koľajového dela (railgun), jedna ambiciózna spoločnosť prijíma predobjednávky na podobnú futuristickú zbraň. Nazýva ju „prvá a jediná ručná Gaussova puška na svete“ a ponúka ju za 3375 USD. Zbraň je údajne schopná vystreľovať rôzne kovové projektily pomocou silných magnetov. Existujú síce ešte nevyriešené otázky ohľadne toho, ako dobre Gaussova puška funguje a nakoľko je systém bezpečný, ale generálny riaditeľ spoločnosti hovorí, že o zbraň už prejavili záujem vojenské a poriadkové orgány.

Gaussovu pušku GR-1 Anvil vyrába spoločnosť Arcflash Labs, ktorú založili leteckí inžinieri, bývalí dôstojníci amerického letectva David Wirth a Jason Murray. Spoločnosť uvádza, že zbraň je „schopná urýchliť akýkoľvek feromagnetický projektil (s priemerom pod 1/2") na 200+ fps [stôp za sekundu]“ a dokáže vyprodukovať silu až 100 joulov, čo je podobná energia, akú majú niektoré pušky kalibru .22. Gaussova puška (coilgun) využíva elektrifikované cievky na generovanie magnetického poľa, ktoré urýchľuje feromagnetické strely na vysoké rýchlosti.

Ide o podobný, ale predsa odlišný koncept ako elektromagnetické koľajové delo, ktoré, ako naznačuje názov, dostáva projektily do pohybu pomocou poľa generovaného medzi koľajnicami vedúcimi prúd. Hoci predvedených bolo už niekoľko ručných Gaussových pušiek, zatiaľ ani jedna nedokázala vyvinúť dostatočnú silu na to, aby bola užitočná v akomkoľvek type vojenského alebo bezpečnostného prostredia. Puška Arcflash meria na dĺžku 38 palcov (96,5 cm), jej hlaveň je dlhá 26 palcov (66 cm), váži 9 kilogramov a je napájaná 25,2-voltovou lítiovo-iónovou polymérovou batériou.

Podľa obrázkov na webovej stránke spoločnosti sa zdá, že pažba pušky je zhotovená 3D tlačou a je na nej priskrutkovaných niekoľko akrylových plastových častí. Výrobca uvádza, že puška využíva „pokročilý kondenzátorový nabíjací systém“ a „dvojitý kvázi rezonančný menič“. To umožňuje zbrani vystreliť až 20 nábojov za minútu pri maximálnom výkone alebo až 100 nábojov za minútu pri prevádzke na polovičný výkon.

SWAN_042021

Puška je vybavená aj novým spúšťovým systémom, ktorý umožňuje používateľovi prednabíjať systém ľahkým stlačením spúšte pred výstrelom úplným stlačením. Z tejto ručnej zbrane by sa v zásade dala vystreliť akákoľvek kovová guľka bohatá na železo s priemerom od 11 do 12,6 mm a dĺžkou od 30 do 52 mm. Spoluzakladateľ spoločnosti Arcflash David Wirth hovorí, že väčšina doterajších otázok sa týkala použitia technológie Arcflash na vystreľovanie nesmrtiacich projektilov, ako sú gumové projektily alebo projektily s paprikovým sprejom.

Keďže cievkové pušky používajú na poháňanie projektilov elektromagnetizmus, na vystrelenie by táto munícia vyžadovala feromagnetické saboty alebo vložené železné hobliny. Dôvod záujmu o magnetické pušky je ten, že pri nej môžete okamžite zmeniť výkon, znížiť ho, ak ste blízko cieľa, aby ste niekoho nezranili. A práve táto neletalita zvyšuje jej predajnosť. Wirth sa domnieva, že zbrane, ako je Gaussova puška spoločnosti, sa stanú bežnejšími, pretože tieto technológie sa vyvíjajú a ich cena a hmotnosť klesajú.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Tuším to nebude to pravé reakcia na: Prvá ručná magnetická puška pre vojakov a policajtov

26.10.2021 08:10
Museli by to strážiť ako oko v hlave, lebo keď sa to dostane k istej časti verejnosti, tak by narástol počet nevyriešených prípadov vrážd, keďže to dokáže vystreliť akýkoľvek železný projektil rýchlosťou 60m/s, prakticky bez zanechania balistických stôp a dokonca projektil nemusí mať ani okrúhly tvar, môže to byť kľudne aj náraďový byt, alebo kúsok roxoru :D
Reagovať

super reakcia na: Prvá ručná magnetická puška pre vojakov a policajtov

25.10.2021 16:10
AK74 vazi 2,7 kg a vystreli 600 nabojov za minutu a striela pokym ma naboje
Reagovať

Somarina, zbrane sú vždy somarina, keby radšej investovali úsilie do záchrany životov. reakcia na: Prvá ručná magnetická puška pre vojakov a policajtov

22.10.2021 20:10
Somarina, zbrane sú vždy somarina, keby radšej investovali úsilie do záchrany životov.
Reagovať

toto nám treba zbrane, hej? strčte si ich do riti reakcia na: Prvá ručná magnetická puška pre vojakov a policajtov

22.10.2021 13:10
toto nám treba zbrane, hej? strčte si ich do riti
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať