NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

ROG Strix G15 - herný notebook s výkonným hardvérom a zaujímavým dizajnom

4

Výkonný osemjadrový procesor Ryzen-9 5900HX a účinným chladením, grafický čip AMD Radeon RX 6800M displej s obnovovacou frekvenciou 300 Hz a odozvou 3 ms sú hlavnými lákadlami herného notebooku ROG Strix G15 s presným typovým označením G513QY-HQ008T. Samozrejme k tomu treba pridať ešte atraktívny dizajn dotvárajúci imidž nástroja náruživého hráča a klávesnicu v tomto prípade opticko-mechanickú, ktorá má nielen rýchlu odozvu, ale aj vysokú odolnosť.

Charakteristickou črtou tohto modelu je vymeniteľný farebný plastový kryt Armor Caps v zadnej časti zadnej steny za zaujímavo riešenými oblúkovými pántami veka displeja. Testovaný model mal jasnočervený kryt a v balení boli ďalšie vymeniteľné kryty, jeden strieborný a druhý tmavý, čiastočne priesvitný.

Na stránkach výrobcu nájdete aj súbory s 3D modelmi s rôznymi nápismi, aj bez nápisu, takže si môžete vytlačiť vlastné kryty vo farbe filamentu, ktorý použijete. Prípadne si môžete model upraviť a doplniť vlastný nápis, logo, či reliéf. Vyskúšal som vytlačiť kryt z PLA filamentu, ktorý umožňuje, aby výtlačky mali jemné detaily, no tento materiál nie je príliš odolný proti vysokým teplotám, avšak ani pri dlhodobom hraní teplota krytu neprekročila 41 stupňov, takže moje obavy bolo neopodstatnené

Video v ktorom ukazujeme aj vytlačenie Armor Caps na 3D tlačiarni

Telo je vyrobené z kombinácie plastu a hliníka. Hliníkové je veko displeja. Dizajnéri sa taktiež pohrali so šikmými prechodmi jemných vzorov na zadnej strane displeja, ako aj na ploche klávesnice.

Pri pozornejšom pohľade zistíte, že tieto vzory sú tvorené písmenami ROG.

Dizajn dotvára aj  pomerne veľké strieborné logo na veku displeja a taktiež farebný plastový obdĺžnik a tvar otvorov na nasávanie chladiaceho vzduchu na spodnej stene. Hráčov potešia nielen dosiaľ popísané statické dizajnové výrazové prostriedky, ale hlavne efektný priesvitný pás s RGB osvetlením, ktorý sa tiahne celou spodnou časťou prednej steny a na obidvoch stranách zasahuje približne do tretiny šírky. Osvetlenie vytvára zaujímavý efekt na podložke.

Technológia Aura Sync uľahčuje synchronizáciu farieb a efektov s kompatibilnými perifériami. Takýto prispôsobiteľný dizajn je praktickejší, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Študent keď ide na prednášku, alebo inžinier na poradu, nasadí si tmavý priesvitný Armor Caps, vypne podsvietenie a herný notebook sa zmení na elegantnú pracovnú stanicu. Na a pri hraní nasadením farebného krytu a aktiváciou dynamického farebného podsvietenia zas na herný notebook. Študentov, inžinierov, ale aj grafikov, editorov videí a iné tvorivé povolania som nespomínal náhodou. ROG Strix G15 má dostatok výpočtového a grafického výkonu, aby v tomto ohľade mohol konkurovať aj oveľa drahším pracovným staniciam.   

Na klávesnici vás na prvý pohľad upútajú „herné“ klávesy WASD, štvorzónové RGB podsvietenie a klávesy na ovládanie multimédií v pravej časti. Klávesy  majú primeraný zdvih a ich mechanika je odolná, takže výrobca môže garantovať životnosť klávesu na 20 miliónov stlačení. Touchpad má optimálnu veľkosť a príjemný sklenený povrch

Displej testovaného modelu s rozlíšením 2560x1440 pixelov a obnovovacou frekvenciou 165 Hz je orientovaný prioritne na zobrazenie detailov. V ponuke sú však aj modely s obnovovacou frekvenciou 300 Hz a rozlíšením fullHD. Samozrejmosťou je technológia Adaptive-Sync, ktorá synchronizuje aktuálnu frekvenciu displeja s GPU na dosiahnutie maximálnej plynulosti obrazu aj v dynamických scénach. Rozlíšenie WQHD, prípadne fullHD je optimálne k mobilnej grafickej karte, kde v porovnaní so stolným PC sú predsa len z priestorových dôvodov limitované možnosti chladenia.

Osemjadrový procesor AMD Ryzen 9 5900H je založený na architektúre Zen 3 a výkonovo je približne ekvivalentom Intel Core i7-11700H. Pri bežnej záťaži  je taktovaný na 3,3 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je až do 4,6 GHz. K dispozícii má 16 GB RAM. Na bežné úlohy sa bude využívať integrovaná grafika AMD Radeon Graphics. Pri hrách sa samozrejme bude využívať dedikovaná grafika AMD Radeon RX 6800M s architektúrou RDNA2 a 12 GB VRAM pamäti, ktorá ako ukazujú aj benchmarky má ambíciu konkurovať grafikám produktovej rodiny NVIDIA GeForce RTX 3000 vrátane raytracingu. Výkon grafického čipu samozrejme využijú aj tvorcovia obsahu v grafických, či inžinierskych aplikáciách, alebo aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU. V benchmarkovom teste PC Mark 10, získal tento herný notebook 7308 bodov, v teste 3D Mark Time Spy získal tento herný notebook 10 254 bodov. Na porovnanie model G513Q s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070 procesom Ryzen-7 5800 a full HD displejom získal 9 494 bodov. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 5 209 a vo Fire Strike skóre 25 570. Samozrejme som vyskúšal aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane môjho obľúbeného Flight Simulátora 2021, či Zaklínača 3 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila.

Chladiaci systém na báze tekutého kovu účinne odvádza teplo z čipov. Pozostáva z plochých rúrok, ktoré sú rozvetvené tak, aby chladili nielen procesor a grafický čip, ale aj video RAM a obvody regulácie napätia. Ventilátory ROG Arc Flow majú 84 lopatiek navrhnutých tak, aby sa znížila turbulencia a zvýšila účinnosť chladenia. Vzduch je nasávaný zospodu a prúdi cez chladiče s ultratenkými 0,1 mm medenými rebrami a je vyfukovaný štyrmi vývodmi. Dva sú vzadu a dva v zadnej časti bočných stien. Keď teplota procesora a GPU klesne pod 60 ° C, ventilátory sa úplne vypnú, takže pri bežnej záťaži, napríklad práci s dokumentmi je tento herný počítač úplne tichý. Vypnutie ventilátorov samozrejme predlžuje aj výdrž batérie.

V aplikácii Armoury Crate si môžete nastaviť profil chladenia. Profily Performance a Turbo poskytujú vyšší výkon pre náročné hry a tichý režim znižuje hladinu hluku pre menšie pracovné zaťaženie. Môžete taktiež nastavovať svetelné efekty RGB pásika a ďalšie systémové nastavenia. Profily môžete prepínať aj pomocou štvrtej klávesy v hornom rade funkčných kláves.

Notebook má dva reproduktory v prednej časti spodnej steny nasmerované nadol, takže nižšie stredy a basové frekvencie sa odrážajú od povrchu pod notebookom. Hlasitosť aj kvalita zvuku je primeraná účelu. Pre lepší zvukový zážitok odporúčam slúchadlá, alebo externé reproduktory.

Notebook je dodávaný s 280 W zdrojom dimenzovaným na maximálnu záťaž pri hraní, alebo používaní aplikácií vyžadujúcich vysoký výpočtový a grafický výkon. Pri bežnom zaťažení môžete notebook napájať aj cez USB-C konektor 100 W zdrojom, čo zvyšuje flexibilitu napríklad na cestách. Tento zdroj však nie je súčasťou balenia. Výdrž na batériu závisí od aktuálnej záťaže, pri práci s dokumentmi a primeranom jase podsvietenia som dosiahol 8 – 9 hodín.  Prekvapilo ma, že tandem procesor+ GPU poskytuje vysoký výkon aj pri napájení z batérie. V benchmarkoch som dosiahol približne 3/4 výkonu v porovnaní s napájaním zo siete.

Používateľov poteší bohatá konektorová výbava. Väčšina portov je sústredená vzadu, na ľavej strane sú dva USB porty a konektor na pripojenie slúchadiel, alebo headsetu.

Vzadu je ďalší USB-A port, moderný USB-C port s podporou DisplayPort, takže k nemu môžete pripojiť aj externý monitor. Konektorovú výbavu ďalej tvorí HDMI konektor,  Gigabit Ethernet a konektor na pripojenie napájacieho zdroja.

Na pravej strane je len podsvietenie a otvory na vyfukovanie chladiaceho vzduchu

Samozrejmosťou je podpora štandardu 802.11ax, čiže Wi-Fi 6. Notebook sa dá ľahko rozobrať, takže môžete upgradovať RAM, alebo úložnú kapacitu. K dispozícii sú dva sloty SO-DIMM a dva sloty M.2. Pamäťové sloty sú obidva obsadené, takže pamäť nemôžete doložiť. Len vymeniť 8 GB moduly za moduly s kapacitou 16 GB.

Verdikt: Výkonný herný notebook s atraktívnym inovatívnym dizajnom

Technické parametre: Procesor: AMD Ryzen-9 5900HX (architektúra Zen 3), taktovacia frekvencia 3,3 GHz – 4,6 GHz; 16 GB DDR4 3200 MHz; disk  1 TB GB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD Radeon Vega +  AMD Radeon RX 6800M 12GB GDDR6, displej 15,6" IPS matný, 165Hz 300nit, rozlíšenie WQHD 2560x1440px; konektivita: WiFi 802.11ax 2x2, Bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C, 3× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh;  Rozmery 354  x 259  x 22,6 mm; hmotnosť 2,1 kg. Cena: 2 154 eur

+ výpočtový a grafický výkon, dizajn, výdrž na batériu

- potešila by web kamera

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ROG Strix G15

4 komentáre

Lacko bludy reakcia na: ROG Strix G15 - herný notebook s výkonným hardvérom a zaujímavým dizajnom

26.9.2021 01:09
Je to stary a otrasny dizajn. Lacko naco klames o dizajne?
Reagovať

Už som vyrástrol z toho, aby som kupoval alebo túžil po najvýkonnejšom železe, neoplatí sa to, jednak sa kazí, jednak je drahé reakcia na: ROG Strix G15 - herný notebook s výkonným hardvérom a zaujímavým dizajnom

25.9.2021 17:09
Už som vyrástrol z toho, aby som kupoval alebo túžil po najvýkonnejšom železe, neoplatí sa to, jednak sa kazí, jednak je drahé a jednak nevyreklamujú ti to za dve tisícky a potom si budeš trieskať hlavu, že načo si to kupoval také drahé. Takže nie, vďaka, dve tisícky za to nedám, nie som blbec. Kúpim radšej niečo lacnejšie a uskromním sa na tom.
Reagovať

.......................... reakcia na: ROG Strix G15 - herný notebook s výkonným hardvérom a zaujímavým dizajnom

24.9.2021 17:09
vyzera strasne
Reagovať

čmejd reakcia na: ROG Strix G15 - herný notebook s výkonným hardvérom a zaujímavým dizajnom

24.9.2021 12:09
čmejd, nekúpime :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať