XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Radíme pri nákupe chladničky a mrazničky

1

Pri výbere chladničky je dôležitý dizajn, funkcionalita, energetická úspornosť a čo najtichší chod. Chladnička, či už samostatná, alebo kombinovaná s mrazničkou, je najväčším spotrebičom vo vašej domácnosti.

Preto je dôležité, aby dizajnovo ladila so štýlom miestnosti, v ktorej je umiestnená. Najčastejšie to bude kuchyňa, aj keď z hľadiska úspory energie by bolo optimálne chladničku umiestniť do najchladnejšej miestnosti v byte. Spotreba energie závisí predovšetkým od rozdielu teplôt medzi vnútorným priestorom chladničky a priestorom, v ktorom je umiestnená. Čím je rozdiel teplôt vyšší, tým vyššia bude aj spotreba energie. Moderné chladničky sú úsporné, tiché a sú vybavené systémom cirkulácie vzduchu, ktorý zabraňuje vzniku námrazy, prípadne aj systémom na ionizáciu vzduchu, ktorý ničí baktérie, čím predlžuje dobu uskladnenia potravín.

LENOVO_062021

Chladnička môže byť umiestnená samostatne, prípadne môže byť vstavaná. Vtedy tvorí s kuchynskou linkou dizajnovo integrálny celok. Pri inštalácii vstavaných chladničiek treba zabezpečiť dostatok priestoru v zadnej časti na prúdenie vzduchu. Inak bude mať zariadenie vysokú spotrebu.

Nielen na chalupu, ale aj ako štýlový doplnok modernej kuchyne sa hodí aj chladnička s retro dizajnom. Z hľadiska umiestnenia je dôležité aj to, či je záves dverí na pravej alebo ľavej strane, inak povedané, pred chladničkou musí byť dostatok priestoru na otvorenie dverí a pohodlný prístup. Väčšina chladničiek je konštrukčne riešená tak, že závesy sa dajú prehodiť na druhú stranu. Zvládne to každý aspoň trochu šikovný domáci majster. Možnosť zmeniť spôsob otvárania z ľavého na pravý a opačne oceníte aj pri prípadnej rekonštrukcii kuchyne či iného priestoru, v ktorom je chladnička umiestnená.

Čoraz obľúbenejšie sú takzvané americké chladničky, ktoré poskytujú dostatočný objem v priestore chladničky aj mrazničky a navyše sú spravidla vybavené aj výrobníkom ľadu a dávkovačom chladenej vody. Okrem univerzálnych chladničiek sú v ponuke aj chladničky na víno, nazývané aj domáce vinotéky, s policami usporiadanými na ukladanie fliaš, prípadne príručné minibary. Chladničky na víno sú buď jednozónové, alebo dvojzónové, ktoré majú dve chladiace zóny, takže si môžete nastaviť teploty vhodné pre biele a červené víno. Zatiaľ čo pri klasických chladničkách sa udáva objem vnútorného priestoru, pri chladničkách na víno výrobcovia udávajú počet fliaš, ktoré sa v nich dajú uskladniť. Pri výletoch, ale aj väčších nákupoch potravín vám poskytne neoceniteľné služby autochladnička.

SWAN_042021

Veľmi dôležité kritériá sú úžitkový objem a usporiadanie vnútorného priestoru chladničky, v prípade veľmi obľúbených a praktických chladničiek kombinovaných s mrazničkami aj usporiadanie priestoru mrazničky. Aj mnohé chladničky bez mrazničky majú v hornej časti výparník riešený ako uzatvárateľný box, ktorý umožňuje krátkodobé uskladňovanie mrazených potravín pri teplote – 6 °C. Objem tohto priestoru je okolo 15 litrov. Skúsenosti ukazujú, že v bežnej domácnosti treba na jednu osoby počítať s objemom 60 – 80 litrov objemu v chladničke. Okrem objemu treba brať do úvahy aj usporiadanie vnútorného priestoru vrátane vnútornej strany dverí a takisto variabilitu rozmiestnenia políc a ďalších úložných prvkov.

Vzhľadom na prakticky nepretržitú prevádzku sú dôležité parametre aj hlučnosť a spotreba. Moderné chladničky produkujú hluk s intenzitou 35 až 46 dB. Spotrebu chladničky charakterizuje energetická trieda. Tá závisí od izolácie vnútorného priestoru a účinnosti chladiaceho systému. Rozdiel v nákladoch na prevádzku medzi chladničkami vo vyššej a nižšej energetickej triede za rok môže byť aj 50 a viac eur, takže pri predpokladanej životnosti 10 rokov si môžete ľahko spočítať rozdiel. Nákup lacnejšej chladničky s nižšou energetickou triedou sa vám preto môže na prevádzkových nákladoch výrazne predražiť.

Chladnička s mrazničkou

Veľmi obľúbené sú kombinované chladničky, ktoré majú samostatný priestor vrátane dverí pre chladničku a mrazničku. Kombinované chladničky môžu byť rôzne usporiadané tak, že majú mrazničku nad alebo pod chladničkou a majú rôzny pomer objemu priestorov chladničky a mrazničky. Ak je mraznička hore, má menší objem, spravidla 60 – 80 litrov. Mraznička dolu máva väčší objem, spravidla 90 – 150 litrov.

Väčšina kombinovaných chladničiek sa vyrába s jedným kompresorom a buď spoločným chladiacim okruhom pre chladničku a mrazničku, alebo dvoma chladiacimi systémami. Kombinované chladničky so spoločným okruhom majú spoločné ovládanie termostatom vnútri chladničky. V mrazničke sa udržiava konštantná teplota podľa triedy mrazenia. Pri „trojhviezdičkových“ mrazničkách je to -18 °C.

Drahšie kombinované chladničky majú oddelený chladiaci systém pre skriňu chladničky a mrazničky, prípadne aj dva samostatné kompresory. Takýto systém, nazývaný aj Twin cooling, je jednak energeticky úspornejší, pretože chladiace systémy sa dajú optimálnejšie regulovať, a takisto pri poruche niektorého z kompresorov alebo chladiacich systémov môžete potraviny preložiť do fungujúcej časti.

V parametroch mrazničky je dôležitý počet hviezdičiek, ktorý udáva, akú minimálnu teplotu dokáže mraznička udržiavať, ako aj mraziaci výkon, udávajúci hmotnosť potravín, ktoré je mraznička schopná zmraziť za 24 hodín. Moderné mrazničky umožňujú zapnúť režim Power Frost. V prípade, ak do mraziaceho priestoru pridáte viac potravín, v tomto režime sa rýchlejšie zmrazia. Účinnosť izolácie nepriamo vyjadruje takzvaný akumulačný čas. Tento parameter udáva, ako dlho vydržia potraviny zmrazené po výpadku prúdu alebo poruche chladiaceho systému.

Mraznička

Pri nákupe sa budete rozhodovať medzi pultovou a zásuvkovou mrazničkou. Obidva konštrukčné formáty majú svoje výhody aj nevýhody. Pultová mraznička umožňuje naplno využiť celý vnútorný objem, čo je jej najväčšia výhoda a nevýhoda zároveň. Potraviny do takejto mrazničky treba ukladať premyslene, pretože prístup k tým na dne je dosť problematický. Keďže studený vzduch má väčšiu hustotu, klesá nadol a po otvorení veka pultovej mrazničky zostane vnútri. Preto sú pultové mrazničky úspornejšie. Takisto musíte dávať pozor, aby vám jednotlivé kusy potravín v mikroténových vreckách navzájom neprimrzli. Pultová mraznička je dobré riešenie pre rodinné domy, veľké domácnosti a takisto pre záhradkárov či chovateľov.

Zásuvková mraznička umožňuje prehľadnejšie uloženie potravín, takže sa k nim ľahšie dostanete. Zásuvky majú na čelách priestor na štítky označujúce, čo sa v nich aktuálne nachádza. Pri otvorení vertikálne umiestnených dverí zásuvkovej mrazničky dochádza k výmene chladného vzduchu za ohriaty vzduch v miestnosti, preto treba dvere mrazničky otvárať len na nevyhnutne potrebný čas. Moderné mrazničky vás upozornia, ak majú dvere otvorené pridlho. Nevýhodné môže byť problematické ukladanie väčších kusov potravín. Zásuvková mraznička môže byť samostatne stojaca alebo konštrukčne riešená na zabudovanie do kuchynskej linky.

Kritériom pre objem mrazničky je počet osôb v domácnosti. Na jednu osobu sa v bežnej domácnosti počíta s objemom 45 litrov. Samozrejme, ak si zvyknete robiť väčšie zásoby, prípadne ste záhradkár a mrazíte väčšie množstvo zeleniny, kúpite si primerane väčšiu mrazničku.

Mraznička podobne ako chladnička bude bežať nepretržite, preto by ste mali vyberať model s čo najvyššou energetickou triedou a s čo najtichším chodom. Úsporné mrazničky sú drahšie, ale vyššia cena sa vám vráti na nákladoch za elektrickú energiu. Hluk mrazničky umiestnenej v obytných priestoroch by nemal prekročiť 45 dB. Špičkové mrazničky produkujú hluk aj pod 35 dB. Dôležitý parameter je nielen objem, ale aj mraziaci výkon. Udáva, aké množstvo potravín dokáže mraznička zmraziť počas 24 hodín na teplotu -18 °C. Bežné mrazničky na domáce použitie majú mraziaci výkon 6 – 10 kg/24 h. Parameter akumulačná doba udáva, ako dlho dokáže mraznička zachovať potraviny zmrazené v prípade výpadku elektrického prúdu alebo poruchy. Čím je akumulačná doba dlhšia, tým má mraznička lepšiu tepelnú izoláciu. Dobré mrazničky majú akumulačnú dobu 16 a viac hodín. Niektorí výrobcovia vyjadrujú najnižšiu dosiahnuteľnú teplotu pomocou počtu hviezdičiek, ktoré označujú triedu mrazenia. Každá hviezdička predstavuje pokles teploty o 6 °C. Jedna hviezdička udáva teplotu –6 °C, dve –12 °C a tri –18 °C. Sú aj chladničky označené 4 hviezdičkami, schopné dosiahnuť –24 °C. Na dlhodobé skladovanie zmrazených potravín v domácnosti je optimálna teplota –18° C.

FOTO: Designed by vectorpocket / Freepik

Siemens KG39NHXEP

Kombinovaná chladnička s mrazničkou v elegantnom čiernom vyhotovení má v priestore chladničky dve kamery, takže prostredníctvom aplikácie Home Connect si kedykoľvek môžete skontrolovať jej obsah a zistiť, ktoré suroviny na zamýšľané jedlo máte doma a ktoré treba dokúpiť. Aplikácia umožňuje aj nastavenie všetkých parametrov. Priehradka hyperFresh s reguláciou vlhkosti udrží ovocie a zeleninu až dvakrát dlhšie čerstvé a vďaka systému noFrost nemusíte mrazničku nikdy odmrazovať. V priehradkách na mäso a ryby je teplota okolo 0 °C, čo dvojnásobne predĺži dobu ich skladovania.

Cena: 1705 EUR
Viac info: www.siemens-home.bsh-group.com/sk

LG GBP62DSNFN

Kombinovaná chladnička má vnútorný 341 l priestor, pričom chladiaci priestor v hornej časti zaberá 234 litrov a mraznička s tromi zásuvkami 107 litrov.  Za 24 hodín dokáže zmraziť až 14 kg potravín. Hlučnosť nepresahuje 36 dB, takže chladničku môžete umiestniť aj do kuchyne spojenej s obývacím priestorom. Chladnička má zásuvku FreshZone na skladovanie zeleniny a ovocia a systém Multi Air Flow zabezpečuje rovnomerné prúdenie vzduchu. Určite oceníte aj službu Smart Diagnosis, ktorá dokáže pomocou telefónu určiť prípadnú poruchu spotrebiča.

Cena: 469 EUR

BEKO RCNA406E60ZXBHN

Ide o voľne stojaci model, ktorý môžete umiestniť do interiéru bez väčších úprav. Nájdete v nej nulovú zónu ideálnu na skladovanie ovocia a zeleniny. Konštrukcia je upravená tak, aby sa dali premiestniť pánty dvierok. Pri vkladaní väčšieho množstva nezamrznutých potravín vie mraznička aj chladiaca časť na chvíľku prudko znížiť teplotu a počas desiatok sekúnd všetko patrične zmraziť. Na najlepšie podmienky na uloženie čerstvých potravín využíva takzvanú nulovú zónu, zónu s nižšou teplotou. Obsluhu a ovládanie citeľne uľahčí prehľadný a jasný displej. Chladiaca časť chladničky poskytuje plných 253 l, dokonale teda postačí rodine s niekoľkými deťmi. Objem mrazničky je 109 l. Na usporiadanie potravín budete môcť využiť 5 políc.

Cena: 649 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

ja som zašla na heureka_sk a tam som našla americkú chladničku hisense rs670n4ac1 za päť stovák a už je v kuchyni reakcia na: Radíme pri nákupe chladničky a mrazničky

11.6.2021 17:06
keď to vy tu drahé a malinké chladničky ukazujete, mne to stačí niečo lacnejšie ako hisense amereická chladnička za päť stoviek https://lednice.heureka.sk/hisense-rs670n4ac1/ Je tam kopec priestoru a je super buper za dobrú cenu. Nie takú dražobu kupovať za dve tisícky. Načo? Ja si nájdem na heuréke, čo mi vyhovuje a kúpim, posledujem cenu a ták..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať