ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Raketa s jadrovým pohonom by mohla dostať astronautov na Mars už za 3 mesiace

7

NASA chce, aby do roku 2035 pristáli ľudia na Marse. Červená planéta je však v priemere vzdialená asi 140 miliónov kilometrov, takže to nebude jednoduché. Na Marse je navyše nehostinné prostredie – chladnejšie ako na Antarktíde a s nízkym alebo žiadnym obsahom kyslíka. Čím dlhšie tam budú kozmonauti cestovať a čím dlhšie zostanú, tým väčšie riziko im hrozí. Preto vedci hľadajú spôsoby, ako skrátiť čas letu.

Spoločnosť Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) so sídlom v Seattli navrhla riešenie: motor s jadrovým tepelným pohonom (nuclear thermal propulsion – NTP), ktorý by dokázal dostať ľudí zo Zeme na Mars už za tri mesiace. V súčasnosti najkratšia možná cesta sondy bez posádky trvá sedem mesiacov, no predpokladá sa, že misia s posádkou by trvala najmenej deväť mesiacov. Myšlienka jadrových raketových motorov sa objavila už 40. rokoch 20. storočia, ale v poslednom čase sa k nej vedci vracajú ako k možnému riešeniu pri výskume hlbokého vesmíru.

Väčšina dnešných rakiet je poháňaná chemickými motormi. Mohli by nás síce dostať na Mars, ale trvalo by to dlho – spiatočné cesta by si vyžadovala minimálne tri roky. NASA však chce minimalizovať pobyt posádky vo vesmíre, čím by sa znížilo jej vystavenie účinkom vesmírneho žiarenia, ktoré by mohlo spôsobiť zdravotné problémy. Preto sa vesmírna agentúra snaží vyvinúť rakety na jadrový pohon. Systém NTP využíva jadrový reaktor na výrobu tepla z uránového paliva.

Táto tepelná energia ohrieva kvapalné palivo (zvyčajne kvapalný vodík), ktoré expanduje do plynu a je vypudzované v zadnej časti, čím sa vytvára ťah. Rakety NTP produkujú dvojnásobný ťah na jednotku pohonnej látky než chemický systém. To znamená, že táto technológia by mohla dostať astronautov na Mars a späť za menej ako dva roky. Jednou z hlavných výziev je však nájsť uránové palivo, ktoré odolá vysokým teplotám vnútri jadrového tepelného motora. 

USNC-Tech tvrdí, že tento problém vyriešil vývojom paliva, ktoré môže pracovať pri teplotách do 2700 kelvinov (2426 °C). Palivo obsahuje karbid kremíka, ktorý vytvára plynotesnú bariéru, brániacu úniku rádioaktívnych produktov z jadrového reaktora a chrániacu astronautov. Je však jadrová alternatíva bezpečná? Kratšie misie by obmedzili vystavenie posádky kozmickému žiareniu, na druhej strane existujú obavy zo žiarenia emitovaného z jadrového reaktora vnútri kozmickej lode. To by sa dalo zmierniť dizajnom rakety. 

Kvapalné palivá uložené medzi motorom a oblasťou pre posádku blokujú rádioaktívne častice a pôsobia ako mimoriadne dobrý radiačný štít. Navyše obytné priestory by sa umiestnili na opačný koniec rakety ako reaktor. Kozmická loď by sa nezdvihla s NTP priamo zo zeme, na obežnú dráhu by ju vyniesla bežná chemická raketa, až potom by sa spustil jadrový reaktor.

Odborníci hovoria, že keby došlo ku katastrofe a reaktor by sa rozbil, častice by nepristáli na Zemi ani na nijakej inej planéte desaťtisíce rokov. Dovtedy by sa rádioaktívna látka prirodzene rozpadla do tej miery, aby už nebola nebezpečná. USNC-Tech tvrdí, že jeho koncept by mohol podporiť vesmírny turizmus a „rýchle logistické služby na obežnej dráhe“, ako je napríklad preprava satelitov alebo poskytnutie kozmických lodí na opravy satelitov vo vesmíre.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Zdravý rozum reakcia na: Raketa s jadrovým pohonom by mohla dostať astronautov na Mars už za 3 mesiace

8.2.2021 19:02
Starajte sa rozumne o Zem a ľudí žijúcich na nej ( nie prehnaná ekológia, ani bludy iného charakteru ) odstraňme hlad, atď. Z istého uhla pohľadu je vlastne Zem raketou. Raketou ktorú v prípade nutnosti nevieme hromadne opustiť z biologických dôvodov na našej strane, ako aj momentálnej vyspelosti našej techniky a rozumu. Nevieme ako funguje táto naša raketa, ani kam vlastne letí. To by mali byť priority!!! Jej ochrana, voči meteorom a pod. - detto. Ostatné, ako lety a pobyt na Marse - haló, zobuďte sa, v ďalekom nedohľadne, i keď by to význam malo, ale iba pre prípad potreby hromadnej evakuácie...
Reagovať

RE: Zdravý rozum reakcia na: Zdravý rozum

9.2.2021 07:02
Voči meteorm sa branit netreba zhoria totižto zakaždím v atmosfere, meteority su relativne bez rizika (vecsinou) aj ked dopadnu na povrch ci exploduju tesne nad nim neznamenaju globalnu katastrofu. Mali ste na mysli adteroody, komety ci nedajboze planetly nemylim sa? ... a nemali by sme sa prave preto cim skor naucit ako putovat bezpecne vesmirom a ako kolonizovat ine planety? Prepacte mi ale protirecite si. Povedal/a ste ze nasa planeta je raketa (... skor prirodzeny space-craft, nema tvar rakety :) Nastastie.) A ano nevieme ju opravit ak sa pokazi, neni to snad dostatocny dovod pre vyrobu "zachrannych modulov" pre evakuaciu v pripade potreby? Ako inak to ale dosiahnut ak nie prave tymito prvymi batolacimi krokmi?
Reagovať

keby im tam namontovali? reakcia na: Raketa s jadrovým pohonom by mohla dostať astronautov na Mars už za 3 mesiace

8.2.2021 15:02
keby im tam namontovali vodné postele? kvapalina by ich chránila pred žiaerním?
Reagovať

RE: keby im tam namontovali? reakcia na: keby im tam namontovali?

8.2.2021 16:02
Na ochranu pred ziarenim potrebujes hrubu stenu z olova. Kvapaliny neochrania.
Reagovať

. reakcia na: Raketa s jadrovým pohonom by mohla dostať astronautov na Mars už za 3 mesiace

8.2.2021 02:02
Kedy sa uz jasne zacne pisat, ze clovek sa na Mars nikdy zivy nedostal a nedostane, lebo tam rychlo zomrie na radioaktivitu? Samovrahov nebudeme ratat za uspech. Taktiez treba jasne pisat, ze myslienku dostat ludi na Mars drzia iba extremne vysoko plateni ludia (populisti) z nasich(statnych) penazi, ktori v realite neprodukuju nic uzitocne, iba si drzia flek s tymto mytom za nase peniaze. Robotnici, co vyvijaju rakety a pod nehalucinuju o posielani ludi na Mars. Aj ked tento navrh motora moze byt dobry, nemal by sa opierat o bluznenie ludi s cestou na Mars.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

8.2.2021 08:02
To, ze sa to teraz zda nemozne, neznamena, ze to je nemozne. Aj pri prvych vlakoch niektori verili, ze ludia nemozu prezit rychlost nad 40 kmh. Uvazovanie o buducnosti z pohladu pritomnosti zaklada vzdy problem.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať