HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Riešenie klimatickej krízy? Vedci našli spôsob, ako vyrobiť syntetické palivo zo vzduchu

12

Čínski vedci použili nanočlánky, ktoré generujú energiu zo zmien teploty, na výrobu syntetického metanolu, čo by sa mohlo stať čistým spôsobom odstraňovania CO2 z atmosféry a výroby alternatívnych palív. Článok o tom publikovali v časopise Nature Communications. Vzhľadom na veľké množstvo spaľovacích vozidiel prebiehajú preteky o výrobu syntetických palív so zníženým alebo dokonca nulovým obsahom uhlíka.

Napríklad automobilka Porsche minulý rok oznámila, že v Čile postaví ambiciózny závod na obnoviteľné zdroje energie, ktorý do roku 2026 vyrobí 550 miliónov litrov syntetického paliva. Jeden z problémov pri pokuse o výrobu metanolu z hydrogenácie CO2 zo vzduchu je v tom, že vyžaduje veľmi vysoké teploty – asi 200 až 260 °C – a na to treba veľa energie. Výhodou skúmaného postupu je to, že používa bežnú atmosférickú teplotu, funguje v rozmedzí 15 °C až 70 °C.

Do procesu sú zapojené 2D nanoplatne vyrobené z vrstveného perovskitu, bizmutu a volfrámu a cyklus meniacich sa teplôt medzi dňom a nocou. V článku sa píše, že „výťažok metanolu môže po dosiahnutí 20 cyklov teplotných výkyvov činiť až 55,0 µmol.g-1“. Tento nákladovo efektívny a ekologický pyroelektrický katalytický spôsob redukcie CO2 otvára cestu k využívaniu denných výkyvov teploty na budúcu výrobu metanolu, uvádzajú vedci.

Zdroj: thedrive.com.

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

. reakcia na: Riešenie klimatickej krízy? Vedci našli spôsob, ako vyrobiť syntetické palivo zo vzduchu

18.1.2021 18:01
Nemate hanbu autor? Do nadpisu nasilu tlacite riesenie klimy "Riešenie klimatickej krízy? ", ked je uplne jasne, ze to o com idete pisat ju ani trosku nezmeni...
Reagovať

RE: . reakcia na: .

19.1.2021 14:01
to musite pisat inde tito to iba prekladaju z inych portalov
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

19.1.2021 15:01
Nadpis je v ich kompetencii. Clanok je dobry, nadpis je zly.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

19.1.2021 12:01
mne sa článok páčil, je vecný a autori píšu priamo o probléme, čo ste čakali? ste obyčajní zadierači, nič viac!
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

19.1.2021 22:01
Ano treba na vase urazky odpovedat urazanim. Ked ste hlupa, tak sa nehadajte a suhlaste. Takych ako vy treba netolerovat. Uz mate paranoju, ze niekto nieco vymyslel o odcerpani CO2 z atmosfery, pritom obsah clanku a vynalez tvrdi opak v konecnom spocitani. Ste leniva sa zamysliet nad tou technikou, v cislach sa nevyznate, tak nesirte vase nepravdive nazory....

RE: RE: . reakcia na: RE: .

19.1.2021 18:01
áno som hlúpa, pracujem rukami v domove dôchodcov - utieram zadky, hlavou nevládzem, prečo ma ponižuješ? jedine ty máš pravdu vo všetkom? Veď si si mohol aj domyslieť, že keď odčerpáme CO2 z atmosféry, tak znižujeme objem skelníkových plynov a tak bojujeme proti otepľovaniu? Čo podľa teba je na nadpise zle? Podľa mňa je správny. A čítaj viac ako len komentáre, lebo v inom článku to je vysvetlené pekne. Pc revue dobre to píšete, mám vás rada ako technologický web, pokračujte v článkoch a nenechajte sa odradiť "najmúdrejšími" neprajníkmi.

RE: RE: . reakcia na: RE: .

19.1.2021 18:01
podľa teba toto neprináša riešenie klimatickej krízy? podľa mňa áno: odčerpaním CO2 z atmosféry znižujeme skleníkový efekt, takže hlúpy tu bude asi niekto iný, nebudeš to náhodou ty? tieto tvoje múdrosti čítať, to je na smiech... ty si nejaký pokakaný dôchodca, čo si kompenzuje malý dôchodok zadieraním v serióznom periodiku.

RE: RE: . reakcia na: RE: .

19.1.2021 13:01
Zadieracka, ty si povedala, ze po externej IT vyske si zistila, ze nic nevies. V praci chceli od teba aby si sa ucila, a si povedala, ze si sa nevladala ucit a nechces sa ucit. S prepacenim je jasne, ze si hlupa, tak naco odporujes tym, co sa ucia a vedia, co hovoria? Akurat viac skaredych slov si na seba budujes u mudrejsich. ... Btw. nepisem, ze clanok je zly, clanok je dobry. Nadpis je zly a klame hlupych ako si ty. Co zjavne nechcem, lebo budes este hlupejsia a ostatni s tebou. Co ti vadi na tom, keby pisali pravdive rozumne nadpisy?

trapne reakcia na: .

19.1.2021 06:01
To čo tu publikuje tento akože technologický web je poslednú dobu väčšinou len odpad na úrovni bulváru. Kvalitné informácie sa nachádzajú napr. na https://www.root.cz/.
Reagovať

RE: trapne reakcia na: trapne

20.1.2021 00:01
Vdaka za typ. Ten root.cz vyzera naozaj zaujimavo.
Sem chodim iba zo zotrvacnosti, takze potesilo.

RE: trapne reakcia na: trapne

19.1.2021 13:01
Diky, root je extra bulvar.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať