
Riešenie klimatickej krízy? Vedci našli spôsob, ako vyrobiť syntetické palivo zo vzduchu
Čínski vedci použili nanočlánky, ktoré generujú energiu zo zmien teploty, na výrobu syntetického metanolu, čo by sa mohlo stať čistým spôsobom odstraňovania CO2 z atmosféry a výroby alternatívnych palív. Článok o tom publikovali v časopise Nature Communications. Vzhľadom na veľké množstvo spaľovacích vozidiel prebiehajú preteky o výrobu syntetických palív so zníženým alebo dokonca nulovým obsahom uhlíka.
Napríklad automobilka Porsche minulý rok oznámila, že v Čile postaví ambiciózny závod na obnoviteľné zdroje energie, ktorý do roku 2026 vyrobí 550 miliónov litrov syntetického paliva. Jeden z problémov pri pokuse o výrobu metanolu z hydrogenácie CO2 zo vzduchu je v tom, že vyžaduje veľmi vysoké teploty – asi 200 až 260 °C – a na to treba veľa energie. Výhodou skúmaného postupu je to, že používa bežnú atmosférickú teplotu, funguje v rozmedzí 15 °C až 70 °C.
Do procesu sú zapojené 2D nanoplatne vyrobené z vrstveného perovskitu, bizmutu a volfrámu a cyklus meniacich sa teplôt medzi dňom a nocou. V článku sa píše, že „výťažok metanolu môže po dosiahnutí 20 cyklov teplotných výkyvov činiť až 55,0 µmol.g-1“. Tento nákladovo efektívny a ekologický pyroelektrický katalytický spôsob redukcie CO2 otvára cestu k využívaniu denných výkyvov teploty na budúcu výrobu metanolu, uvádzajú vedci.
Zdroj: thedrive.com.