SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie

Výskum a vývoj
4

V auguste 2019 japonská nadnárodná holdingová spoločnosť SoftBank investovala 110 miliónov dolárov do švajčiarskej firmy Energy Vault, ktorá má unikátny prístup k obnoviteľným zdrojom – chce ukladať energiu pomocou naskladaných betónových blokov.

Zdroje energie, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, môžu vyrábať elektrinu iba vtedy, keď sú priaznivé podmienky (keď svieti slnko či fúka vietor). Preto je kľúčové takúto energiu ukladať, aby sa dala používať, aj keď nefúka vietor alebo je zamračené. Riešenie Energy Vault je založené na gravitácii a kinetickej energii.

Skladá sa z takmer 400 metrov vysokého šesťramenného žeriava s betónovými blokmi vyrobenými na mieru, z ktorých každý má hmotnosť takmer 35 ton. Keď sa slnečná alebo veterná energia čerpá do veže Energy Vault, umelá inteligencia usmerňuje betónové bloky, aby stúpali nahor. Potom sa bloky podľa webovej stránky spoločnosti „vrátia na zem a kinetická energia generovaná z padajúcej tehly sa zmení na elektrinu“.

Táto kinetická energia potom roztočí motor, ktorý prechádza invertorom a vracia energiu späť do siete. Energy Vault tvrdí, že proces má efektívnosť medzi 80 a 90 percentami. Veža sa môže ľahko zväčšovať alebo zmenšovať podľa miestnych potrieb.

Webová stránka spoločnosti hovorí o možnostiach skladovacej kapacity 20, 35 a 80 MWh a nepretržitom vydávaní energie medzi 4 až 8 MW po dobu 8 až 16 hodín. Energy Vault zatiaľ nemá postavený prototyp veže v úplnej veľkosti, no investícia od SoftBanku by to mohla zmeniť.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia elektrina stroj technika robot umelá inteligencia AI

4 komentáre

Podla mna nie zla idea reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie

17.10.2019 08:10
Podla mna zaujimava idea. V arabskych krajinach maju obrovske plochy doslova nicoho, zato slnecneho svitu do bludu. Len vody na precerpavaciu elektraren tam az tak vela nie je. Takze keby sa im nahodou ta veza aj zrutila, v pusti 100km od vsetkeho ziveho to urcite nikoho neohrozi. A nenarusi to nic, lebo okrem piesku tam skutocne nic nie je, nikto sa nebude stazovat na skaredy vyhlad...
Reagovať

uplny nezmysel a sprostost reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie

17.10.2019 04:10
a technicky uplne nerealne a nezmyselne.
Stavat nestabilne a nebezpecne budovy automaticky, ked staci postavit precerpavaciu vodnu elektraren? WTF
Reagovať

je to hlupost reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie

16.10.2019 17:10
niexo k tejto "technologii"
https://m.youtube.com/watch?v=NIhCuzxNvv0
Reagovať

Hmm reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie

16.10.2019 08:10
Nič prevratné, v podstate rovnaký princíp ako prečerpávacia vodná elektráreň, až na to že nahradili vodu betónovými kockami. Možno využiteľné v suchých - púštnych oblastiach.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať