ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Robot α-WaLTR má kolesá, ktoré sa dokážu zmeniť na nohy

0

Pokiaľ ide o pohyb robotov, v niektorých prípadoch sú vhodnejšie kolesá, v iných nohy. Vedci teraz pracujú na možnosti spojiť výhody oboch vytvorením kolies, z ktorých sa v prípade potreby stanú nohy. Zariadenie známe ako α-WaLTR vyvíja tím z Texas A&M University ako súčasť robotického programu OFFSET Sprint-5 agentúry DARPA.

Pri putovaní po rovnom alebo takmer rovnom teréne sa α-WaLTR bude rýchlo a efektívne kotúľať po štyroch kolesách s gumou. Len čo narazí na prekážky, ako sú schody, skaly alebo sutiny po katastrofe, systém prevodov v strede každého kolesa spôsobí jeho roztvorenie do troch častí v tvare pazúrika. Keď sa tieto pazúriky otáčajú dopredu, zachytávajú sa nerovností v teréne a α-WaLTR sa vytiahne nahor.

Robot by mal fungovať autonómne a automaticky sa prepínať medzi režimom kolies a nôh, pri čom mu majú pomáhať palubné snímače a zobrazovacie systémy. Hoci α-WaLTR vzniká v rámci programu DARPA, jeho použitie sa nemusí nevyhnutne obmedzovať na ozbrojené sily. Do úvahy prichádza mnoho ďalších oblastí, ako je vesmírny výskum, domáce služby, dohliadanie či poľnohospodárstvo.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať