S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Robot, ktorý sa pohybuje ako medúza je rýchly, akoby mal vrtuľu

0

Pokiaľ ide o vývoj robotov, ktoré sa dokážu efektívne pohybovať po vode, vedci pravidelne čerpajú inšpiráciu od medúz a chobotníc. Tím inžinierov zo Southamptonskej univerzity a Edinburskej univerzity si zobral za vzor najefektívnejšieho plavca v prírode – mesačnú medúzu (aurelia aurita). Mäkký robot napodobňuje pohyb tohto morského živočícha pomocou niečoho, čo výskumníci nazývajú „hnací zvon“.

Skladá sa z gumovej membrány, ktorá obklopuje osem flexibilných rebier zhotovených 3D tlačou, a malého piesta umiestneného na hornej časti tela robota. Tento piest udrie na hnací zvon, čo spôsobí jeho rozpínanie a následný návrat do pôvodného tvaru, pričom sa vytvárajú prúdy kvapaliny, ktoré poháňajú robot vo vode. To napodobňuje techniku ​​plávania, ktorú používajú medúzy, a keď sa na zvon udiera správnou frekvenciou, robot je schopný plávať rýchlosťou jednej dĺžky tela za sekundu, čo sa rovná účinnosti mesačnej medúzy.

Podľa vedcov táto technika umožňuje robotu plávať 10 až 50-krát efektívnejšie, ako dokážu porovnateľné podvodné roboty poháňané vrtuľami. Pretože robot je mäkký a pružný, vedci sa domnievajú, že by sa raz mohol osvedčiť pri skúmaní krehkého prostredia, napr. koralových útesov, archeologických nálezísk a pod. Výskum bol publikovaný v časopise Science Robotics.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať