Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Robot v tvare hada môže robiť podvodnú inšpekciu lodí

0

Výskumníci z univerzity Carnegie Mellon už niekoľko rokov vyvíjajú modulárne hadie roboty na najrozličnejšie účely. Ich najnovšia technológia inšpirovaná hadom je určená pod vodu. Ponorný SnakeBot je schopný plávať v úzkych priestoroch a mal by sa používať na inšpekciu lodí pre armádu alebo na preskúmanie upchatých podvodných potrubí.

Najnovšia verzia produktu SnakeBot sa nazýva Hardened Underwater Modular Robot Snake (HUMRS) a rovnako ako jeho predchodcovia sa vyznačuje modulárnym konfigurovateľným dizajnom. Predchádzajúce modely mali rôznorodú výbavu siahajúcu od nôh snímajúcich silu cez pásy v štýle tanku, kamery až po chirurgické nástroje na rezanie tkaniva pacientov. Tím tentoraz zostavil moduly, ktoré zahŕňajú dýzy, systémy riadenia vztlaku, inšpekčné senzory a manipulačné chápadlá, aby vytvorili ponornú verziu.

HUMRS nedávno demonštroval svoju manévrovateľnosť po ponorení do bazénu. Za jednu z najsľubnejších aplikácií ponorného SnakeBota tím považuje vykonávanie inšpekcií námorných lodí priamo na mori. V súčasnosti musia pri poškodení preskúmať tieto plavidlá potápači alebo ich treba vtiahnuť do suchého doku. Mať poruke robot, ktorý by sa dal nasadiť, aby vyhodnotil poškodenie, by bolo oveľa efektívnejšie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať