Recenzia: Robotický čistič okien Mamibot Glassbot W120

3

Myšlienka použiť na čistenie okien podobný princíp na akom funguje robotický vysávač na vodorovných plochách je triviálna, avšak realizácia nápadu už jednoduchá nie je. Mamibot Glassbot W120 využíva na prisatie k oknu prítlak vytvorený ventilátorov a na pohyb a manévrovanie princíp pásového podvozku s gumeným pásom. 

Čistenie okien rodinného domuČistenie skiel výkladuNa čistenie slúži štvorcová utierka s nanovláknami, ktorá sa k spodnej časti telesa čističa upevní na princípe suchého zipsu. Utierky sa dajú bez problémov vyprať vo vode, avšak skôr než ich znovu použijete, musia uschnúť. Úplne mokrá utierka by zmáčala okno tak, že by sa pásový podvozok pri pohybe nahor šmýkal. 

U robotického vysávača je kľúčovým parametrom výška, aby mohol pracovať aj pod nábytkom, na ostatných parametroch, vrátane hmotnosti už veľmi nezáleží, takže vysávač môže mať batériu s dostatočnou kapacitou a môže prípadne byť vybavený aj nádobou na vodu, či čistiaci roztok. Naproti tomu u robotického čističa okien, ktorý musí byť schopný pohybovať sa po zvislých sklenených plochách smerom nahor je hmotnosť kľúčovým parametrom. Preto Glassbot W120 má len malú záložnú batériu, aby v prípade ak dôjde k výpadku napájania nespadol. Kapacita batérie by mala vystačiť na 20 minút. Dovtedy máte čas robotický čistič z okna zložiť. V balení nájdete aj lanko s karabínkou pomocou ktorého prístroj zabezpečíte proti pádu z veľkej výšky tak, že druhý koniec uviažete v miestnosti o nejaký pevný predmet, napríklad radiátor. V prípade nehody potom robotický čistič zostane visieť na lanku. Pri čistení okien, ktoré sa dajú otvoriť dovnútra lanko nepotrebujete, pretože vdedy bu čistič spadol do miestnosti na podlahu, čo jeho konštrukcia bez problémov vydrží. Inak podtlak je pomerne silný, takže za bežných okolností čistiť z okna nespadne, dokonca ani vtedy nie ak čistíte vyklápacie okno a vyklopíte ho dovnútra, takže čistič je mierne „dole hlavou“.

Pri čistení menších okien som postupoval podľa návodu. Rozprašovačom som nastriekal na hornú a dolnú vodorovnú plochu utierky čistiaci prostriedok, návod upozorňuje, že stačí na každú plochu streknúť 5x. Na vyčistenie jedného krídla bežného domáceho okna to v pohode stačí. Pri čistení veľkej plochy výkladu som použil malý zlepšovák a vždy po určitom čase som do predpokladanej dráhy čističa strekol trochu čistiaceho prostriedku. Dávkovanie sa naučíte rýchlo, ak dáte čistiaceho prostriedku veľa, začne sa robotický čistič pri pohybe nahor pohybovať pomalšie, pretože sa mu šmýka. O rýchlosti čistenia si urobíte predstavu z našich videí.  

Prívlastok „robotický“ by mal v praxi znamenať že čistič urobí všetko sám a vo väčšine prípadov to aj platí. V balení však nájdete aj rádiové diaľkové ovládanie s dosahom minimálne 15 m a pohyb čističa môžete ovládať aj mobilnou aplikáciou. Diaľkové ovládanie som využil vtedy ak som pri prvom čistení po veľmi silnej peľovej sezóne potreboval utierku znovu navlhčiť a čistič poslať na pozíciu kde predtým skončil. Po zlepšováku so striekaním čistiaceho prostriedku do dráhy pohybu čističa som už diaľkový ovládač prakticky nepotreboval. Prístroj má v rohoch senzory na detekciu rámov a hrán, takže ho môžete použiť aj na bezrámové okná. Na vyčistenia 1 m2 plochy je potrebný čas 2.5 minúty.

Potenciál robotického čističa sa naplno ukázal pri čistení výkladu. Pri čistení zvonku, kde by inak bolo potrebné použiť rebrík ušetrí čas a námahu. Oveľa viac námahy však prístroj ušetrí pri čistení výkladu zvnútra, pretože pri klasickom čistení by bolo treba výklad úplne vyprázdniť a dať do neho rebrík. Takže podľa vyjadrenia majiteľky obchodu je to pomocník, ktorého si určite zadováži. Taktiež pri čistení vonkajších skiel okien, ktoré sa nedajú otvoriť je tento prístroj veľmi užitočný, hlavne z dôvodu bezpečnosti, pretože sa nemusíte nikam vykláňať.  

Výška prístroja aj s rukoväťou je 8.5 cm, hmotnosť 2 kg.

Cena: 259 eur

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Mamibot Glassbot W120 čistenie okien robotic čistič okien

3 komentáre

tester reakcia na: Robotický čistič okien Mamibot Glassbot W120

15.6.2020 17:06
to je onicom cistenie, rychlejsie to mam manualne. navyse vidim, ako je okno spinave a kolko spinavej vody je len po jednom okne. takto by som lietal okolo robota castejsie ako ked to robim manualne.
Reagovať

okná neboli čisté reakcia na: Robotický čistič okien Mamibot Glassbot W120

14.6.2020 14:06
Keď si pozriete video čistenia okien v rodinnom dome v čase 4:10 zistíte že okná neboli zďaleka čisté ale špinavé od peľu takže sme skúšali striekať čistiaci prostriedok priamo na okno.
Reagovať

. reakcia na: Robotický čistič okien Mamibot Glassbot W120

14.6.2020 12:06
To je, co za video ukazovat cistenie cistych okien??? Bud klamete, alebo robite zlu recenziu. Ta masina vyzera na lestic okien. Nie je to cistic spinavych okien.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať