PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra / Pracujte a hrajte sa

0

V predošlom čísle sme testovali najmenší z novej generácie tabletov Samsung Galaxy Tab S8. Tentoraz tu máme niečo jedinečné, jeho najväčšieho bračeka Galaxy Tab S8 Ultra. Dobrý dojem po vybalení na vás urobí veľké celohliníkové telo s obrovským 14,6" displejom a hrúbkou iba 5,5 mm. Napriek najväčším rozmerom je tak práve model Ultra najtenší z celej série. Veľmi dobre vyzerajú ostro rezané hrany zvrchu aj zospodu a rovný okraj bez zaoblenia. Po obvode nájdete iba port USB-C v dolnej časti, slot na kartu microSD a trojicu ovládacích tlačidiel vpravo a dokovací port na pripojenie klávesnice vľavo.

Displej je vsadený v prednej časti iba s minimálnym rámikom a narúša ho iba dvojica fotoaparátov v strede, keď je tablet na šírku. V zadnej časti je aj dvojica fotoaparátov s LED bleskom, nachádzajúca sa v lesklom pásiku, ktorý naznačuje umiestnenie pera. Pásik ho magneticky prichytí a pero sa tu aj bezdrôtovo nabíja. Pero S Pen je okrem kábla jediné príslušenstvo, ktoré nájdete v balení. Žiaľ, rovnako ako pri nových smartfónoch radu S22 ani tu nie je pribalená nabíjačka. Tablet podporuje 45 W nabíjanie a takúto nabíjačku veľa používateľov doma nemá, takže ju bude treba dokúpiť.

To je však asi jediné, čo môžem kritizovať. Doslova fantastický 14,6" displej Super AMOLED si vás získa ihneď po zapnutí. Špičkové podanie farieb, vysoký jas, ktorý si poradí aj s jasným slnečným dňom, a vysoká ostrosť obrazu ho stavajú medzi to najlepšie na trhu. Displej má rozlíšenie 2960 × 1848 pixelov a pomer strán 16:10. Pracuje s variabilnou obnovovacou frekvenciou až do 120 Hz a podporuje HDR10+. Displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 5 a na pravej strane (na šírku) je umiestnený integrovaný snímač odtlačkov prstov.

Samotný displej by však predsa len bol trochu málo, musíte k tomu ešte pripočítať impozantný výkon najnovšej čipovej súpravy Snapdragon 8 gen. 1 s integrovanou grafikou Adreno 730. Tá je podporovaná 8 GB RAM a 128 GB úložiskom s možnosťou rozšírenia pomocou karty microSD až o 1 TB. Konektivita je okrem už spomínaného USB-C štandardu USB 3.2 gen. 1 zabezpečená aj trojpásmovou Wi-Fi 6 a technológiou bluetooth vo verzii 5.2.

Operačný systém Android 12 pracuje s grafickou nadstavbou One UI 4.1. Umožňuje niekoľko špecialít, ako je Quick Share na rýchly prenos fotiek medzi zariadeniami alebo ­zobrazenie až troch okien aplikácií. Zaujímavá je aj druhá obrazovka, vďaka ktorej môžete tablet používať ako prídavný displej hoci k PC. Podporovaný je aj systém Samsung DeX, v ktorom môžete pracovať podobne ako s Windows. Zaujímavý doplnok je už spomínané pero S Pen. Vďaka nemu sa možnosti práce s tabletom rapídne rozširujú.

Pre tých, ktorí poznajú smartfóny Note, to nebude prekvapivá novinka. Implementácia pera aj funkcie s ním spojené sú veľmi podobné. Sú to napríklad písané poznámky, kreslenie na obrazovku, dynamické poznámky, AR kresba, ale aj aplikácia PEN up na maľovanie, lupa či preklad. Zaujímavá je možnosť písania do kalendára, vďaka ktorej si môžete zvýrazniť vaše udalosti v kalendári. Škoda len, že tieto poznámky sa nesynchronizujú aj do ďalších zariadení. Najviac ma však vždy fascinuje presnosť prevodu písaného textu na tlačené písmo. Systém dokáže správne identifikovať a prepísať aj ozajstný „škrabopis“, ktorý niekedy ťažko lúštite aj sami. 

Okrem zábavy však má Galaxy Tab S8 Ultra ambície zaujať aj ako profesionálny pracovný nástroj. Výborný pomocník je voliteľné puzdro s klávesnicou. Klávesnica sa pripája magneticky cez dokovací port na spodnej strane, možno ju teda v prípade potreby aj ľahko odpojiť. Vrchná strana puzdra chráni zadnú časť tabletu a zároveň slúži pri práci s klávesnicou ako opora. Na hornej strane je v puzdre vytvarovaný žľab, v ktorom možno prenášať pero, pričom sa tu aj nabíja. Klávesnica je krátkeho typu, teda bez číselnej časti, ale je podsvietená a pod ňou sa v strede nachádza touchpad. Tlačidlá majú nízky zdvih a príjemne sa s nimi pracuje. Vďaka tomu môžete zariadenie využívať aj na vybavovanie elektronickej pošty či písanie dlhších textov.

Napriek tomu, že nepatrím medzi náruživých používateľov tabletov, musím priznať, že tento je asi prvý, ktorý by som si vedel predstaviť aj ako náhradu notebooku. Na cestách zväčša využívam iba písanie textov alebo vybavovanie pošty, občas nejakú rýchlu úpravu pár fotiek a na toto všetko je Galaxy Tab S8 Ultra priam ideálny. To už sa však nezmieňujem o sledovaní videí na ­Netflixe, YouTube a ďalších streamovacích službách. Tablet je totiž vybavený aj štvoricou reproduktorov s podporou Dolby Atmos, a tak nebudete ukrátení ani o zvukový zážitok. Sledovanie filmov tak so špičkovým displejom dostáva úplne iný rozmer. Testovaná verzia má vlastne najnižšiu konfiguráciu, takže keby vám nestačila, je k dispozícii aj verzia Wi-Fi s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom, prípadne verzia s podporou 5G pripojenia. 

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra patrí v súčasnosti na absolútnu špičku v ponuke tabletov na trhu. Vynikajúci obraz, vysoký výkon, kvalitné vyhotovenie a bohatá škála využitia ho predurčujú do roly výborného spoločníka na prácu aj zábavu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový displej, spracovanie, výbava, pero S Pen, výkon, veľmi dobrá výdrž, Wi-Fi 6E
- Žiadne miesto na pero

PARAMETRE:

• Samsung Galaxy Tab S8 Ultra: 14,6" Super AMOLED displej, rozlíšenie 2960 × 1848 pixelov, pomer strán 16:10, frekvencia až do 120 Hz, podpora HDR10+, ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5, integrovaný snímač odtlačkov prstov, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 8 gen. 1 s integrovanou grafikou Adreno 730, pamäť: 8 GB + 128 GB, microSD až 1 TB, fotoaparát: zadný 13 Mpx, 6 Mpx, predný 12 Mpx + 12 Mpx, USB typ C, bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E, dotykové pero S Pen, rozmery 208,6 × 326,4 × 5,5, hmotnosť, 726 g, batéria Li-pol 11 200 mAh vstavaná, rýchle nabíjanie 45 W, OS: Android 12, pero S Pen 

•  Cena: 1149 EUR (verzia Wi-Fi)

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať