Samsung Galaxy Watch4 merajú aj krvný tlak a EKG

2

Najvýznamnejšou novinkou u štvrtej generácie smart hodiniek od Samsungu je náhrada dosiaľ používaného propertiárneho operačného systému Tizen platformou Google Wear OS. Výhodou je väčšie množstvo rôznych aplikácií z aplikačného obchodu Google Play určených pre nositeľné zariadenia a podpora Google Pay. Nevýhodou je, že hodinky sa dajú spárovať len s Android smartfónmi s podporou služieb Google. To vylučuje iPhony a novšie smartfóny Huawei. Taktiež Samsung zjednotil modelovú radu, presnejšie modely s dizajnom Active bez mechanickej otočnej lunety sú teraz základným modelom Watch4 a modely s lunetou majú prívlastok Classic.  Množné číslo v obidvoch prípadoch je použité správne, pretože základný model má dve varianty s priemermi 40 a 44 mm, rovnako aj Classic je k dispozícii vo veľkostiach 42 a 46 mm. Hodinky majú dva oválne tlačidlá, ktoré pri niektorých meraniach slúžia ako elektródy, na ktoré sa prikladajú prsty druhej ruky

Videorecenzia zameraná ma meranie fyziologických parametrov

Dizajn je konzervatívny, ale veľmi elegantný a hodinky sú vodotesné do 5 atmosfér, čiže teoreticky do 50 metrov, avšak vtedy by hodinky museli byť bez pohybu. V praxi to znamená, že s hodinkami môžete plávať, pretože pri pohyboch rúk vznikajú hydrodynamické rázy ekvivalentné statickému tlaku vo väčšej hĺbke. Môžete použiť štandardné remienky so šírkou uchytenia 20 mm. Výmena remienka je vďaka posuvným páčkam na upínacích tŕňoch jednoduchá a rýchla.

Super AMOLED displej s rozlíšením 450 x 450 pixelov je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass DX. Automatická regulácia jasu funguje excelentne a displej je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Samozrejmosťou je výber ciferníka a jeho prispôsobenie vášmu štýlu a preferenciám.

Ciferníky, ktoré som si najviac ovľúbil, konzervatívny a moderný

Nový senzor Samsung BioActive napriek tomu, že je menší umožňuje merať viac fyziologických parametrov vrátane krvného tlaku a EKG.

Hodinky umožňujú zmerať aj stavbu tela, čiže podiel tukovej hmoty, svalstva a vody v tele. Samozrejmosťou je meranie tepovej frekvencie, SpO2, čiže saturácie kyslíka v krvi, monitorovanie spánku, na ktorom sa podieľa hlavne akcelerometer a gyroskop a taktiež meranie stresu.

Na meranie percentuálneho obsahu telesného tuku sa využíva bio impedanční analýza. Funguje na princípe, že tkanivo, ktoré obsahuje viac vody, čiže svalovina vedie elektrický prúd lepšie, než tukové tkanivo. Navyše vodivosť jednotlivých typov tkanív závisí aj od frekvencie prúdu. Pri nízkych frekvenciách má elektrický prúd tendenciu tiecť okolo buniek, čo sa dá využiť na zistenie množstva takzvanej mimobunkovej tekutiny. Naproti tomu pri vysokých frekvenciách, prúd prechádza cez bunky. Rozdiel týchto hodnôt udáva množstvo vnútrobunkovej tekutiny. Na zistenie stavby tela sú preto potrebné tri elektródy, dve blízko seba na zmeranie odporu pokožky a tretia umiestnená tak, aby merací prúd veľmi nízkej intenzity prechádzal celým telom. Samsung to vyriešil tak, že hodinky máte na jednej ruke a prostredník a prstenník druhej ruky priložíte na kovové tlačidlá, ktoré slúžia aj ako elektródy, pričom dbáte na to aby sa tieto prsty dotýkali len tlačidiel a nie tela hodiniek, ani druhej ruky. Takto je prsty potrebné držať približne 15 sekúnd.  

Napriek malému prúdu okolo 800 μA výrobca neodporúča meranie ľuďom s kardiostimulátorom. Rovnako ho neodporúča ani tehotným ženám, nie z obavy pred účinkami prúdu, ale namerané údaje sú v tomto stave pre laika irelevantné.  Do úvahy sa berie aj hmotnosť a pohlavie ktoré zadáte priamo do hodiniek.

Ak chcete využívať meranie krvného tlaku a EKG, potrebujete okrem aplikácie Samsung Health nainštalovať aj ďalšiu aplikáciu Samsung Health Monitor. Meranie krvného tlaku si vyžaduje kalibráciu podľa klasického merača krvného tlaku s nafukovacou manžetou. Kalibrácia spočíva v troch meraniach, pričom dvakrát meriate tlak tlakomerom aj hodinkami na jednej ruke a raz tak, že tlakomer máte na jednej a hodinky na druhej ruke. Tlakomerom namerané hodnoty zakaždým zadáte do aplikácie.

Krvný tlak

EKG

Okrem spánku dokážu hodinky monitorovať aj prípadné chrápanie. Musíte však mať mobil na nočnom stolíku, pretože monitorovanie robia hodinky synergicky so smartfónom, pričom smartfón mikrofónom sníma zvuky chrápania a hodinky zisťujú v akej fáze spánku sa nachádzate.

Pri monitorovaní športových aktivít, napríklad pri behu, či cyklistike dokážu Galaxy Watch 4 rozpoznať prípadnú pauzu a veľmi spoľahlivé je aj automatické rozpoznanie druhu fitness, či športovej aktivity.

Pri plávaní sa deaktivuje dotykový displej a po skončení hodinky zahrajú krátky intenzívny tón na vypudenie vody z reproduktoru.

Hodinky sa nabíjajú bezdrôtovo, takže nehrozí zoxidovanie kontaktov. V balení je kolíska s magnetickým uchytením, hodinky však nabijete aj väčšine nabíjačiek štandardu Chi, alebo pomocou smartfónu s reverzným bezdrôtovým nabíjaním. Treba to vyskúšať, pretože s niektorými nabíjačkami sa hodinky nabiť nedajú.  Nabíjanie trvá približne dve hodiny. Batéria vydrží jeden až dva dni, podľa toho ako často cez GPS monitorujete outdoorové športové aktivity a meranie fyziologických parametrov

Nadstavba One UI operačného systému Wear OS sa v záujme zachovania kontinuity snaží napodobňovať používateľské rozhranie predchádzajúcich verzií hodiniek s operačným systémom Tizen. Priaznivci rýchlych platieb ocenia implementáciu Google Pay. Zárukou plynulosti zobrazovania je nový procesor Exynos W920 s grafickým čipom Mali-G68. K dispozícii má 1,5 GB RAM a zo 16GB úložného priestoru zostáva používateľovi na uloženie aplikácií a hudby približne 9GB

Technické parametre: Procesor: dvojjadrový Exynos W920 1,18 GHz (5nm),  1,5 GB RAM + 16 GB úložný priestor; Displej: AMOLED 1,4” (34,6 mm) 450 × 450 px; operačný systém: Wear OS Powered by Samsung; batéria 361 mAh; konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi b/g/n, NFC, GPS/Glonass/Beidou/Galileo ; Rozmery: 44,4 x 43,3 x 9,8 mm, hmotnosť 30,3 g. Cena 299 eur

+ dizajn, kvalitný displej, meranie krvného tlaku, EKG a stavby tela, podpora Google Pay

- batéria vydrží len dva dni, kompatibilita len s Android smartfónmi

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy Watch4 Smart hodinky krvny tlak meranie EKG

2 komentáre

Merania reakcia na: Samsung Galaxy Watch4 merajú aj krvný tlak a EKG

17.9.2021 07:09
Diabetes je vážna a zákerná choroba. Mohli by merať neivazívne hodnoty cukru v tele.
Reagovať

Takéto hodinky som videla za 16€ z Číny, nie za 300€ :-D reakcia na: Samsung Galaxy Watch4 merajú aj krvný tlak a EKG

15.9.2021 18:09
Takéto hodinky som videla za 16€ z Číny, nie za 300€ :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať