NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Senzor vrastie do kosti a vysiela zdravotné údaje do smartfónu

0

Výskumníci z Arizonskej univerzity vyvinuli ultratenké elektronické zariadenie, ktoré sa trvalo spojí s kosťou. Tento prelomový objav by mohol lekárom umožniť monitorovať zdravie kostí pacienta v priebehu času alebo to, ako sa hoja po zranení. Nové zariadenia, ktoré tím nazýva osseosurface electronics (elektronika kostného povrchu), obsahujú množstvo senzorov približne s veľkosťou jednocentovej mince a hrúbkou papiera, zabalených do flexibilného obalu.

Tie môžu bezdrôtovo prenášať údaje o kostiach do smartfónu alebo iného zariadenia. Na fungovanie nepotrebujú batériu, môžu byť napájané zvonka pomocou technológie NFC. Aby sa zariadenie dlhodobo udržalo pripojené ku kosti, tím vytvoril lepidlo, ktoré obsahuje keramické častice fosforečnanu vápenatého, čo umožňuje kosti skutočne ho obrásť. Tak sa zariadenie natrvalo spojí s kosťou.

Elektronika je navrhnutá tak, aby bola dostatočne tenká, aby nedráždila svaly pohybujúce sa nad ňou. Takéto zariadenia by mohli byť implantované ľuďom s ochoreniami, ako je osteoporóza, aby sa zabezpečilo dlhodobé monitorovanie zdravia ich kostí. Prípadne pri zlomenine by lekári mohli sledovať, ako sa kosť hojí. Tím testoval zariadenie na zvieratách a ukázal, že ho možno implantovať a údaje sa dajú v reálnom čase čítať pomocou smartfónu. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať