ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Sony Hi-Res SRS-RA5000 / Zaujímavý reproduktor s 360° zvukom

0

Nezvyčajný dizajn tohto reproduktora s 360° priestorovou reprodukciou akoby hovoril: Umiestnite ma pokiaľ možno niekam blízko stredu miestnosti na podlahu alebo nízky stolík, či iný kus nábytku. Dominantná dizajnová črta sú tri reproduktory na hornej strane, rozmiestnené v 120° uhloch tak, že smerujú takmer nahor s miernym náklonom na prí­slušnú stranu. Ich mriežky sú v elegantnej farbe mosadze.

SAMSUNG_07M2 Advertisement

Tieto tri akustické meniče s priemerom 46 mm, určené na vytvorenie priestorového zvuku tak priamo, ako aj odrazom od stropu, dopĺňa ďalšia trojica strednotónových reproduktorov s rovnakým priemerom, ktoré sú rovnako rozmiestnené pod 120° uhlami, ale smerujú do strán. Reprodukciu basov má na starosti nízkotónový reproduktor s priemerom 70 mm, ktorý smeruje nadol a je doplnený basreflexovou trubicou vyvedenou dole v zadnej časti. Pojem vpredu alebo vzadu je pri tomto dizajnovo symetrickom reproduktore problematický, preto by mal byť reproduktor k miestu, odkiaľ ho budete počúvať, natočený hranou, na ktorej je v hornej časti logo Sony. Na ovládanie slúžia dve skupiny dotykových ovládacích prvkov na bočných stranách pomyselného trojuholníka tela reproduktora blízko hornej hrany. Nie je to veľmi praktické, ale zvyknete si. Telo reproduktora je pokryté hrubou priezvučnou látkou. Externý napájací zdroj s výkonom 120 W sa pripája zospodu.

Po umiestnení reproduktora na vhodné miesto treba aktivovať automatickú kalibráciu. Počas nej sa z každého reproduktora zahrá séria impulzov rôznej frekvencie a vstavané mikrofóny zosnímajú odraz. Tak si reproduktor zmapuje priestor, v ktorom je umiestnený, a signálový procesor potom pri reprodukcii bude prispôsobovať zvuk z jednotlivých reproduktorov, aby dokonale vyplnil priestor. Nastavenie je trochu zdĺhavejšie, hlavne ak chcete využívať streamovacie služby a služby hlasových asistentov Google Home a Amazon Alexa, ale v mobilnej aplikácii od Sony alebo Google Home to pri troche trpezlivosti zvládnete. Nastaviť pripojenie Wi-Fi sa mi podarilo až na tretí pokus. Vstavané mikrofóny na hornej strane slúžia len na kalibráciu, na prípadné zadávanie hlasových povelov pre Alexu či Google Home musíte použiť smartfón alebo iné zariadenie.

Reproduktor môžete spárovať so zariadením, z ktorého chcete prehrávať hudbu cez bluetooth, vtedy môžete využiť kodeky AAC a SBC. Od produktu Sony by som očakával aj kodek LDAC, ale SRS-RA5000 tento kodek a ani AirPlay2 nepodporuje. Je to však do značnej miery vykompenzované možnosťou prenosu zvuku cez rozhranie Chromecast. Výrobca neudáva ani výkon, ani frekvenčný rozsah. Výkon sa dá odhadnúť podľa napájacieho zdroja, ktorý dodá 120 W. Ak zoberieme do úvahy spotrebu elektroniky a vysokú účinnosť zosilňovača v triede D, celkový trvalý výkon vychádza približne na 90 W. Na príjemné počúvanie aj vo väčšej miestnosti však bohato stačí nastavenie úrovne hlasitosti 50 – 60 %. 

Predplatné NEXTECH 2021

Priestorová 360° reprodukcia má svoje výhody aj nevýhody. Pri počúvaní hudby, najmä pri koncertných nahrávkach, navodí dojem, ako keby ste boli priamo na scéne medzi účinkujúcimi. A v tom je pri počúvaní hudby niekedy problém. Koncerty totiž počúvate tak, že ste v určitej vzdialenosti pred pódiom, a na albumoch, ktoré umelci nahrali v nahrávacích štúdiách, je hudba mixovaná tak, aby dobre znela z klasicky rozmiestnených stereofónnych reproduktorov, prípadne zo slúchadiel. Preto mi reprodukcia albumov, ktoré dobre poznám a často počúvam na klasickej ste­reofónnej zostave, pripadala zvláštna. Hoci v mnohých prípadoch je subjektívne možno lepšia, ale aj tak je zvláštna. Pri skladbách, ktoré som počúval prvýkrát, som si reprodukciu vychutnával, pretože som nepoznal ich zvukový aranžmán a myslel som si, že to takto má byť. Úplne iná je situácia v prípade filmov, tam sú priestorové efekty veľmi plastické a rozdiel po zapnutí priestorového rozšírenia odrazom zvuku od stropu je najmarkantnejší. Napokon rovnaký princíp odrazu nahor nasmerovaného zvuku od stropu využívajú aj soundbary s priestorovým zvukom.

Vyskúšal som počúvať aj niekoľko skladieb vo formáte 360 Reality Audio zo streamovacej služby. Počúvanie hudby v tomto priestorovo orientovanom formáte je indikované zelenou LED v spodnej časti. Priamo ju nevidíte, ale jej svetlo sa efektne odráža od podlahy. Vynikajúco znie napríklad džez, hlavne také skladby, ktoré som doteraz nepočúval v stereofónnej verzii. Potom som si tieto skladby v klasickej stereofónnej verzii vypočul aj na mojej pomerne kvalitnej stereo zostave a v takomto podaní sa mi subjektívne páčili rovnako, ak nie viac. Rovnako ako so zvukom je to aj s cenou. Za 550 eur môžete mať pár kvalitných aktívnych regálových reprosústav.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný 360-stupňový priestorový zvuk, variabilita pripojenia
- Iné podanie priestoru pri stereofónnych nahrávkach než na stereo reproduktoroch

PARAMETRE:

Spotreba 55 W, profil bluetooth A2DP, AVRCP, SPP, kodek SBC, AAC; Wi-Fi 802.11a/b/g/n, rozmery 235 × 329 × 225 mm, hmotnosť 4,9 kg

HODNOTENIE: 8/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať