SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Spoľahlivé pripojenie pre bezpečnú efektívnu prácu z domu

Bezpečnosť
0

Špeciálny projekt

Firmy museli vo veľmi krátkom čase zabezpečiť, aby zamestnanci, ktorých charakter práce to umožňuje mohli pracovať z domu. Niektoré firmy využívali prácu z domu cez tzv. home office už pred vypuknutím pandémie, tie si s vzniknutou situáciou poradili najrýchlejšie, väčšina firiem však musela operatívne riešiť technické aj organizačné problémy súvisiace hlavne so zabezpečením a komunikáciou. V mnohých prípadoch sa zistilo, že home office je pre niektoré povolania efektívnejší, než klasický pracovný štýl s fixnou, či pružnou pracovnou dobou, takže sa bude využívať aj po skončení pandémie a to v oveľa väčšom rozsahu, než predtým.  Preto firmy hľadajú efektívne riešenia na prácu, tímovú spoluprácu a spoľahlivé pripojenie pracovníkov pri práci z domu.  V prípade pripojenia je dôležitá aj starostlivosť operátora o firemných klientov. Telekom poskytuje poradenstvo, konzultácie a riešenia potrieb firemných zákazníkov.

Organizačné a technické predpoklady pre home office

Okrem primerane výkonných počítačov potrebujú pracovníci na Home Office aj rýchle a bezpečné pripojenie, či už k firemným serverom, alebo ku cloudovým službám, ktoré firma využíva. Nevyhnutným predpokladom na tímovú spoluprácu je dobre zabezpečený úložný priestor na zdieľané dokumenty. Môže to byť na firemnom serveri, na zariadení typu NAS, prípadne v cloudovej službe. Aj v tomto prípade majú výhodu firmy, ktoré konsolidovali svoje IT prostredie a teraz im stačí vytvoriť pre ľudí, čo pracujú z domu bezpečné pripojenie.

Z hľadiska bezpečnosti sa vyžaduje pripojenie cez VPN, čiže softvérové virtuálne privátne siete. Tie umožňujú pripojiť sa k internej firemnej sieti a zamestnanci získajú prístup k údajom, ktoré potrebujú na výkon svojej práce, avšak komunikácia je zabezpečená. Prípadne firma môže využiť iné bezpečné technológie, napríklad virtuálnu pracovnú plochu, či dobre zabezpečený webový portál.  

Menšie firmy podnikajúce mimo IT, ktoré nemajú IT oddelenie môžu na spoluprácu využiť to, že  väčšina ľudí má počítač, či smartfón pripojený k niektorej cloudovej službe.  Najčastejšie k službe, ktorú ponúka výrobca zariadenia, či operačného systému, alebo kancelárskeho balíka. Tieto služby majú implementované aj funkcie súvisiace s personálnou agendou ako je správa kontaktov, kalendár, správa úloh a projektov, či možnosť písania poznámok. Na tímovú spoluprácu môžu využiť cloudovú službu, ktorú používa vedúci, alebo niektorý člen tímu. Na interaktívnu komunikáciu s kolegami, dodávateľmi či so zákazníkmi a samozrejme na videokonferencie je potrebná dostatočná rýchlosť pripojenia.

Problémom, ktorý treba riešiť bol nielen presun pracovníkov z kancelárii na home office, ale z domu museli začať pracovať aj obchodníci, ktorí by inak väčšinu svojho času trávili na pracovných cestách za zákazníkmi a partnermi a komunikovali s nimi face to face. Nové okolnosti preto znamenajú pre firmy veľkú výzvu nielen na internú komunikáciu, ale aj efektívnu a bezpečnú komunikáciu s obchodnými partnermi a zákazníkmi.

Práca z domu si vyžaduje kvalitné internetové pripojenie

Najrýchlejšie je samozrejme optické pripojenie, ktoré je zároveň aj veľmi bezpečné, avšak nie vo všetkých lokalitách je takéto pripojenie k dispozícii.  Rýchlosť ADSL pripojenia nie vždy vyhovuje  na videohovory, či videokonferencie. Riešením je rýchle a bezpečné mobilné dátové pripojenie v sieťach 4G. Telekom už ponúka v niektorých lokalitách aj 5G pripojenie a pokrytie sa bude rýchlo rozširovať. V 5G sieťach môžete využívať rýchlosť sťahovania 300 – 600 Mb/s a pri uploade 60 – 80 Mb/s.

Mobilné pripojenie je navyše oveľa bezpečnejšie ako WiFi na verejných miestach ako sú napríklad kaviarne, či coworkingové priestory. Mobilné dátové pripojenie zohráva dôležitú úlohu aj ako záloha pre prípad nepredvídaných okolností. Pri výpadku elektriny môžete na notebooku ešte niekoľko hodín pracovať, avšak domáci router bez elektriny fungovať nebude. V takejto situácii sa môžete pripojiť cez GSM modem, alebo sa pripojiť na internet cez smartfón, ktorý prepnete do režimu mobilného hotspotu. K takto vytvorenej sieti môžete potom pripojiť notebook, ktorý používate na prácu. Samozrejme treba mať na pamäti, že sa spotrebúvajú dáta v rámci vášho mobilného paušálu. V prípade ak vaši zamestnanci využívajú napríklad paušál Biznis Nekonečno MAX od Telekomu, nemusia si s objemom prenesených dát robiť starosti

V rámci bytu sa z praktických dôvodov najčastejšie využíva WiFi, pretože umožňuje pracovať z ktorejkoľvek miestnosti v byte.  Najčastejším scenárom je využívanie routra priamo od poskytovateľa internetu. V prípade zariadenia od renomovaného telekomunikačného operátora máte záruku, že router má aktuálny firmvér a v prípade potreby bude automaticky aktualizovaný.

Komplexné riešenie vie poskytnúť renomovaný operátor

Ak to zosumarizujeme, zamestnanec pri práci z domu potrebuje prístup k internetu, firemnému e-mailu, mal by mať možnosť pripojiť sa k videokonferencii a podnikovým aplikáciám, prípadne aplikáciám typu SaaS (Software-as-a-Service), ako napríklad Microsoft 365. Inak povedané, je potrebné zabezpečiť, aby všetci používatelia mali počítač, na ktorom sú nainštalované všetky aplikácie nevyhnutné pre ich prácu. Navyše, tento počítač musí obsahovať pred-konfigurovaného klienta, ktorý sprostredkuje VPN pripojenie k centrále firmy. Domáce internetové pripojenie závisí samozrejme od lokality a služieb operátora, ktoré zamestnanec doma využíva. Ak nie je pripojenie dostatočne rýchle a bezpečné, riešením je mobilné dátové pripojenie. Situácia, keď je veľa ľudí doma vyvoláva veľký nápor na internetové pripojenie. Niektorí pracujú, iní sa vzdelávajú a zrejme najväčšia skupina využíva internet na zábavu. Aj preto je dôležité spoľahlivé pripojenie od renomovaného telekomunikačného operátora akým je Telekom, ktorý vie firemným zákazníkom poradiť a poskytnúť komplexné riešenie pre spoľahlivú prácu zamestnancov cez homeoffice, od konektivity až samotné cloudové služby.

Foto: Freepik.com

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať