S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Spoločnosť BMW uvádza prvý z novej generácie elektromobilov BMW iX3

Technológie
0

Spoločnosť BMW dnes predstavila na virtuálnej tlačovej konferencii svoj prvý model elektromobilu ktorý používa 5. generáciu elektrického pohonu BMW eDrive. Najnovšia generácia je pozoruhodná hlavne svojou škálovateľnosťou, vďaka ktorej sú jednotlivé komponenty jednoducho prispôsobiteľné pre viac modelov rôzne zameraných vozidiel. 

Nové modulárne ústrojenstvo sa skladá z troch hlavných technologických celkov : Kombinovanej nabíjacej jednotky CCU ktorá môže mať podľa verzie výkon AC nabíjania od  3,7 do 22 kW, Elektrickej a hybridnej pohonnej jednotke tvorenej jedným modulom s výkonom od 90 až do 300 kW a batérie ktorá vďaka meniteľnej veľkosti a tvaru článku môže mať rôznu kapacitu. Piatu generáciu pohonu BMW eDrive bude využíva predstavený iX3 ale aj pripravované modely iNEXT a i4.

O modulárnosti  celej koncepcie svedčí aj fakt že model BMW X3 bude dodávaný ako mild hybrid s dieselovým pohonom, s pohonom benzínovým motorom, ako plug-in hybrid a ako elektromobil.

BMW iX3 prichádza s batériou ktorá má o 30% vyššiu energetickú hustotu ako napríklad predchádzajúci model i3. Motor sa vyznačuje účinnosťou na úrovni až do 93 percent, zatiaľ čo spaľovacie motory dosahujú účinnosť menej ako 40 percent. Nový pohon dodáva výkon 210 kW (286 k) a krútiaci moment 400 Nm dostupný, na rozdiel od ostatných elektrických motorov, pri vysokých otáčkach. Nový model BMW iX3 zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 180 km/h. Prenos výkonu na zadné kolesá vytvára klasický zážitok z jazdy s vozidlom značky BMW spojený so špičkovou trakciou vďaka systému ARB a s vynikajúcou účinnosťou pohonu. Celková kapacita batérie je 80 kWh, pričom využiteľných je 74 kWh.

Vozidlo má vstavanú 3 fázovú AC nabíjačku s výkonom 11 kW a podporuje DC nabíjanie s výkonom až 150 kW. Vďaka tomu sa nabije z 10 na 80% na Ultrafast nabíjačke za 34 minút. Výkonná batéria s vysoko účinným systémom pohonu tak poskytne dojazd na úrovni až 459 km. Vďaka rýchlemu nabíjaniu je tak vozidlo  vhodné aj na zdolávanie dlhších vzdialeností.  

BMW iX3 je dostupné v jednej z dvoch línií výbavy. Štandardná výbava Inspiring obsahuje mnoho prvkov vytvorených na zvýšenie komfortu, bezpečnosti a radosti z jazdy. Patria sem prvky ako metalická farba, 19-palcové aerodynamické disky kolies z ľahkých zliatin, LED svetlomety, panoramatické strešné okno, automatické otváranie veka batožinového priestoru, Driving Assistant Professional s prvkami ako Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go, Asistent riadenia a jazdného pruhu, Asistent udržiavania jazdného pruhu s aktívnou ochranou pred bočnou kolíziou plus Asistent parkovania so snímačmi vpredu aj vzadu, Systém na monitorovanie tlaku v pneumatikách a Alarm s diaľkovým ovládaním. Súčasťou výbavy sú aj športový volant, Balík odkladacích priestorov, Ambientné osvetlenie interiéru, Elektrické nastavenie predných sedadiel s pamäťou pre sedadlo vodiča a trojzónová automatická klimatizácia s tepelným čerpadlom vrátane funkcií Nezávislého kúrenia a klimatizovania. Na zozname štandardnej výbavy sa nachádzajú aj BMW Live Cockpit Professional (doplnený o upravený navigačný systém), inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, integrácia mobilných telefónov s prípravou na rozhrania Apple Car Play a Android Auto, diaľkové aktualizácie softvéru Remote Software Upgrade, digitálne služby od BMW Connected Charging, telefonovanie s možnosťou bezdrôtového nabíjania a audiosystém s tunerom DAB.

Na požiadanie dodávaná verzia výbavy Impressive obsahuje 20-palcové disky kolies z ľahkých zliatin s novým aerodynamicky upraveným dizajnom a Adaptívne LED svetlomety spolu s Akustickými sklami predných okien, Komfortným prístupom, koženým čalúnením Vernasca či Športové sedadlá vpredu s bedrovou opierkou. Komfort a bezpečnosť zvyšujú prvky BMW Head-up displej, Asistent diaľkových svetiel a Rozšírený asistent parkovania vrátane zadnej parkovacej kamery. Exkluzivitu a komfort jazdy potom umocňujú prvky ako ovládanie vybraných funkcií vozidla gestami BMW Gesture Control, ozvučenie Harman Kardon surround sound system a palubný WiFi hotspot.

Viac informácií sa dozviete v našom redakčnom teste keď k nám vozidlo dorazí.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať