ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

1

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej štúdii uverejnenej v časopise ACS Applied Materials & Interfaces vysvetľujú, ako možno na zachytávanie CO2 použiť „biologickú hybridnú penu“. Materiál bol vyrobený kombináciou želatíny a celulózy so zeolitmi, minerálmi známymi pre svoje absorpčné vlastnosti.

Vedci tvrdia, že nový materiál je lacný a absorbuje CO2 mimoriadne dobre. Výskum ukázal, že celulóza neovplyvňuje schopnosť zeolitov adsorbovať oxid uhličitý, pričom celulóza a zeolity spolu vytvárajú ekologický a cenovo dostupný materiál. Na zachytávanie uhlíka sa v súčasnosti používa riešenie na báze amoniaku, ktoré však nie je šetrné k životnému prostrediu. S použitím novej peny by mohol byť proces udržateľný a menej náročný.

Nová pena je taká ľahká, že dokáže balansovať na kvete

Niektorí odborníci však hovoria, že ani toto riešenie nemusí byť jednoduché. Patrí medzi nich aj profesor Howard Herzog, vedecký výskumný pracovník MIT Energy Initiative. „Veľkou otázkou je, ako sa CO2 odstráni zo zeolitu,“ hovorí Herzog. „Táto otázka regenerácie bola hlavnou prekážkou pri používaní zeolitov a iných adsorbentov na zachytávanie CO2.“ Samozrejme, CO2 musíte z materiálu odstrániť, iba ak ho plánujete použiť na palivo alebo na niečo podobné. Inak ho netreba odstraňovať z materiálu.

Vedci v štúdii tvrdia, že s ich materiálom sa pracuje ľahšie ako s inými materiálmi, ktoré využívajú zeolity, pretože ide o menšie častice v suspenzii v celulózovej pene, zatiaľ čo iné riešenia používajú väčšie častice zeolitu. Sami boli prekvapení, akým vysokým podielom zeolitov bolo možné penu naplniť – tvorili až 90 % hmotnosti.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum eko ekologia inovácie buducnost zdravie

1 komentár

CO2 reakcia na: Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 08:12
príroda už tiež vymyslela, stromy. Celkom ekologické riešenie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať