CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Tachyum prichádza s najvyšším výkonom v oblasti AI a HPC, predstavuje prvý univerzálny procesor na svete

Tlačové správy
0

Spoločnosť Tachyumdnes predstavila Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, ktorý spája funkcie centrálnej procesorovej jednotky (CPU), grafického procesora (GPU) a špecializovaného procesora na spracovanie dát umelej inteligencie (TPU, Tensor Processing Unit) v jedinom procesore, čím vytvára homogénnu architektúru a zároveň prináša výrazné zvýšenie výkonu za mnohonásobne nižšiu cenu ako konkurenčné produkty.

Pri svojom vstupe na trh sa spoločnosť Tachyum podujala prekonať výkonnostné plató procesorov (performance plateau) v segmente nanometrových čipov a systémov, a dnes predstavuje svoj prvý komerčný produkt. Prodigy, procesor pre oblasti cloud computingu, umelej inteligencie (AI) vysokovýkonných výpočtov (HPC) a superpočítačov, ponúka štvornásobne vyšší výkon v porovnaní s najrýchlejším procesorom Xeon, má trikrát vyšší hrubý výkon ako procesor NVIDIA H100 v prostredí HPC a šesťkrát vyšší hrubý výkon pri trénovaní AI modelov a inferencií, a poskytuje až 10-krát vyšší výkon pri rovnakej spotrebe energie. Prodigy je pripravený prekonať výzvy súvisiace so zvyšujúcou sa spotrebou energie dátových centier, nízkou mierou využitia serverov a stagnujúcim škálovaním výkonu.

Medzi hlavné výhody novo predstaveného procesora Prodigy patria:

  • 128 vysokovýkonných unifikovaných 64-bitových jadier s frekvenciou až do 5,7 GHz,
  • 16 radičov pamäte DDR5,
  • 64 liniek PCIe 5.0,
  • podpora viacerých procesorov pre 4- a 2-socketové platformy,
  • rackové riešenia pre vzduchom aj kvapalinou chladené dátové centrá,
  • SPECrate 2017 Integer výkon približne 4x prevyšujúci Intel 8380 a zhruba 3-krát vyšší v porovnaní s čipom AMD 7763HPC,
  • výkon Double Precision Floating-Point je 3-krát vyšší v porovnaní s procesorom NVIDIA H100,
  • výkon AI FP8 6-násobne prevyšuje procesor NVIDIA H100.

Na rozdiel od iných riešení CPU a GPU, čip Prodigy od spoločnosti Tachyum bol navrhnutý tak, aby priamo zvládal maticové a vektorové operácie a nie ako dodatočné funkcie. Medzi vektorové a maticové prednosti Prodigy patrí podpora pre viaceré dátové typy (FP64, FP32, TF32, BF16, Int8, FP8 a TAI); 2 x 1024-bitové vektorové jednotky na každom jadre; AI sparsity a supersparsity podpora;  a absencia penalizácie za načítanie alebo ukladanie nezarovnaných vektorov pri výpadkoch vyrovnávacej pamäte. Táto zabudovaná podpora ponúka vysoký výkon pre tréning umelej inteligencie a záťaže inferencie, zvyšuje výkon a znižuje využitie pamäte.

Prodigy dosahuje výrazne lepšie výsledky ako najvýkonnejšie procesory, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhoch hyperškálových dátových centier, HPC a AI. Ponúka až trikrát vyšší výkon ako najvýkonnejšie x86 procesory pre cloudové záťaže, trikrát vyšší výkon v porovnaní s najvýkonnejšími GPU pre HPC a šesťkrát vyšší výkon pre AI aplikácie. Prodigy zvyšuje výkon a zároveň znižuje spotrebu energie, čím sa stáva riešením pre problém udržateľného rastu dátových centier, keďže ponúka bezkonkurenčné zníženie uhlíkovej stopy. To je obzvlášť dôležité, keďže v oblasti umelej inteligencie sa čoraz väčší dôraz kladie na univerzálnosť: Prodigy ako súčasť tohto nového svetového trhu umožní doposiaľ nepoznané úspory celkových nákladov na vlastníctvo (TCO) pre dátové centrá.

 

„Od začiatku sme verili, že prekonáme obmedzenia Moorovho zákona a dokážeme transformovať hyperškálové dátové centrá na naozaj univerzálne výpočtové centrá. Predstavením procesora Prodigy sme začali revolúciu,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Schopnosť Prodigy priniesť umelú inteligenciu s kapacitou ľudského mozgu pri súčasnom znížení spotreby energie dátových centier a znížení celkových nákladov na vlastníctvo hyperškálových dátových centier a superpočítačových systémov je prelomom pre priemysel s predpokladanou hodnotou 100 miliárd dolárov. Vďaka Prodigy posúvame vpred nielen úroveň technológie, ale robíme zo sveta zelenšie miesto.“

Vzorkovanie Prodigy sa začne ešte v tomto roku, pričom sériová výroba je naplánovaná na prvý polrok 2023. Rodina čipov Tachyum Prodigy zahŕňa osem produktov, od najvýkonnejšieho 128-jadrového HPC/AI procesora až po 32-jadrovú verziu s najnižšou spotrebou. Spoločnosť cieli na široké spektrum trhov, ako sú cloudové riešenia, superpočítače, pokročilá umelá inteligencia či edge computing. Prví zákazníci, ktorí majú záujem o Prodigy, môžu kontaktovať Tachyum na https://www.tachyum.com/contact/ a objednať si evaluačnú platformu.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam 

Tachyum

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať