S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

ThinkPad X1 Nano - tenký a ľahký reprezentatívny ultrabook

0

Po uchopení tohto tenkého prémiového ultrabooku vás príjemne prekvapí veľmi nízka hmotnosť. Neskôr pri používaní, hlavne pri práci s dokumentmi, zistíte, že niečo je trochu inak – lepšie. Pomer strán displeja je totiž 16:10. Je to veľmi dobrý kompromis medzi zaužívaným formátom 16:9, ktorý je vynikajúci hlavne na multimediálnu zábavu, a pomerom 3:2, ktorý sa osvedčil na prácu s dokumentmi či surfovanie webom, ale pri pozeraní filmov a videí vo formáte 16:9 je časť plochy obrazovky nevyužitá. Keď už spomínam displej, zobrazovací panel IPS má rozlíšenie 2160 × 1350 pixelov, ktoré sa marketingovo zvykne označovať ako 2K. K dobrému vizuálnemu zážitku prispieva technológia Dolby Vision a pri editovaní fotografií či iných príležitostných grafických prácach oceníte 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Farby sú sýte a pritom prirodzené. V strede obrazovky som nameral jas 463 nitov. Meranie kolorimetrickou sondou potvrdilo 100 % sRGB a nameral som 72 % pokrytie gamutu Adobe RGB. Na reguláciu jasu podsvietenia sa nepoužíva PWM. Recenzovaný model mal displej s matnou antireflexnou úpravou. V ponuke sú však aj verzie s dotykovým displejom.

Dizajnový štýl a telo z magnéziovej zliatiny, ktorá výborne vedie teplo, sú prevzaté z modelu ThinkPad X1 Carbon, samozrejme, po patričnom zoštíhlení. Ultrabook má na dotyk veľmi príjemnú povrchovú úpravu, na ktorej sa však trochu zachytávajú odtlačky prstov. Veko displeja je z uhlíkových vlákien, takže napriek malej hrúbke je pevné a odolné. Pánty udržia displej v akejkoľvek polohe a displej sa dá odklopiť až o 180 stupňov. Takto roztvorený prístroj oceníte napríklad pri mítingu za stolom. Webová kamera má tradične mechanický posuvný kryt. Pri pozornejšom pohľade zistíte, že nad displejom sú dva objektívy, ten druhý je pre infrakameru na spoľahlivú identifikáciu pomocou tvárovej biometrie s využitím technológie Windows Hello. Prihlásenie funguje aj v režime spánku. K dispozícii je aj rýchly a presný snímač odtlačkov prstov vedľa touchpadu. ThinkPad X1 Nano má aj dedikovaný čip Trusted Platform Module (dTPM) na hardvérové šifrovanie údajov. Keď sa vzdialite, detekcia prítomnosti používateľa zariadenie automaticky uzamkne.

Klávesnica je tradične kvalitná, aj keď na to, aby sa zmestila do 13-palcového tela, majú klávesy o nejakú desatinku menšie rozmery a aj menší zdvih – približne 1,4 mm, takže pružná reakcia na stlačenie nie je taká výrazná. V redakčnej praxi používam ThinkPad E14, takže som zmenšenie klávesnice postrehol, ale po pár minútach písania som si úplne zvykol. Klávesy sú podsvietené, pričom sú k dispozícii dve úrovne jasu. Okrem touchpadu s príjemným hladkým povrchom má používateľ tradične k dispozícii aj červený trackpoint a trojicu tlačidiel nad touchpadom.  

Nálepka Intel Evo i5 prezrádza, že srdcom ultrabooku je mobilný procesor Intel Core i5 11. generácie Tiger Lake, vyrobený 10 nm technológiou, ktorý má bežný rozsah pracovných frekvencií do 1,8 GHz. V režime Turbo síce umožňuje krátkodobé pretaktovanie pre jedno jadro až do 4 GHz, v prípade tohto prístroja však bude režim Turbo obmedzený možnosťou chladenia v tenkom tele prístroja, aj keď kovové telo napriek malým rozmerom účinne odvádza teplo. Pri izbovej teplote som počas renderovania videa zaznamenal pokles „turbo“ frekvencie po 80 sekundách. To dokazuje, že ultrabook má dostatok výkonu na všetky bežné scenáre a krátkodobo ho dokáže značne zvýšiť. Aj integrovaná grafika Iris Xe je podstatne rýchlejšia ako UHD Graphics pri predchádzajúcej 10. generácii procesorov Intel Core, takže si plynulo zahráte aj niektoré menej náročné hry. Vyskúšal som Age of Empires III a hra bola plynulá, aj keď bolo na hernej scéne veľa objektov a jednotiek. Pri vyššom zaťažení sa zvýšia otáčky ventilátora, ktorý je však stále príjemne tichý. Teplota panela okolo klávesnice neprekročila 44 stupňov.

Reprodukcia zvuku aj na priek malým rozmerom ultrabooku prekoná vaše očakávania nielen vďaka technológii Dolby Atmos, ale hlavne pre štyri reproduktory, pričom dva smerujúce nadol sú basové a dva v zadnej časti za klávesnicou výškové. Pri četovaní a videokonferenciách oceníte štvoricu mikrofónov.

Konektory sú sústredené na ľavej strane. Používateľ má k dispozícii dva moderné porty USB-C s podporou USB 4 a Thunderbolt 4. Cez port USB-C sa ultrabook aj napája a nabíja. Slúchadlá či externé reproduktory môžete pripojiť cez 3,5 mm konektor jack. Na pravej strane sú mriežky na vyfukovanie ohriateho vzduchu a tlačidlo napájania. V zadnej časti je slot na SIM kartu, takže okrem najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 (802.11ax) môžete na dátovú komunikáciu využiť aj mobilnú sieť. K dispozícii sú verzie s modulom pre 4G alebo aj pre 5G siete. V balení sú dve redukcie: eternet na USB-C a VGA na USB-C. Druhá redukcia sa hodí na pripojenie k projektorom.

Notebook sa dá ľahko rozobrať, ale jediné, čo môžete je vymeniť, je batéria, prípadne aj disk SSD za väčší, samozrejme, pri výmene treba vyriešiť presun operačného systému na nový disk. S výdržou batérie som sa pri bežnej práci dostal na slušných 12 hodín pri konzervatívne nastavenom jase podsvietenia. Striedavo som písal vo Worde a pozeral videá. Za hodinu sa batéria nabije na 80 %.

Verdikt: Elegantný a výkonný notebook, ktorého kompaktné rozmery a nízka hmotnosť prídu vhod hlavne pri cestovaní. Pri mobilnom štýle práce oceníte aj vynikajúcu výdrž na batériu.

Technické údaje:

Procesor: Intel Core i5-1130G7, taktovacia frekvencia 1,1 – 1,8 GHz, 8 GB RAM, 256 GB disk SSD, grafika Intel Iris XE Graphic; displej: 13" dotykový displej s rozlíšením 2K (2160 × 1350 px); konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 4, batéria 48 Wh, rozmery: 292,8 × 207,7 × 13,9 mm, hmotnosť 907 g

Cena: xx EUR

+ Kvalitný displej s pomerom strán 16:10, ľahké, tenké a pritom odolné telo, výborná výdrž na batériu, dobrý zvuk

- Nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Thinkpad X1 nano

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať