NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Umelá inteligencia dokáže detegovať COVID-19 podľa zakašľania

Výskum a vývoj
3

Asymptomatickí ľudia infikovaní novým koronavírusom nevykazujú žiadne zjavné fyzické príznaky choroby. Preto je menej pravdepodobné, že sa dajú otestovať, a tak by mohli nevedomky šíriť infekciu. Vedci z MIT teraz zistili, že ľudia, ktorí sú bez príznakov, sa môžu od zdravých jedincov líšiť spôsobom, ako kašlú. Ľudské ucho síce rozdiely nezistí, ale ukázalo sa, že ich môže rozpoznať umelá inteligencia.

V článku publikovanom nedávno v IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology tím referuje o modeli umelej inteligencie, ktorý odlišuje asymptomatických ľudí od zdravých jedincov prostredníctvom nahrávok s núteným kašľom, ktoré ľudia dobrovoľne poskytli prostredníctvom webových prehliadačov a zariadení, ako sú napríklad mobilné telefóny a notebooky.

Vedci model vyškolili na desiatkach tisíc vzoriek kašľa, ako aj hovorených slov. Keď potom modelu poskytli nové záznamy kašľa, s presnosťou 98,5 percenta identifikoval kašeľ ľudí, u ktorých sa potvrdilo, že majú COVID-19, vrátane 100 percent kašľa asymptomatických ľudí, ktorí uviedli, že nemali príznaky, ale mali pozitívny test na vírus.

SAMSUNG_07M1 Advertisement

Tím pracuje na začlenení modelu do používateľsky prívetivej aplikácie, ktorá by mohla predstavovať bezplatný, pohodlný a neinvazívny nástroj na predbežnú identifikáciu tých, u ktorých je pravdepodobné, že majú COVID-19 bez príznakov. Používateľ by tak mohol kedykoľvek zakašlať do svojho telefónu a okamžite získať informácie o svojom stave.

Zdroj: news.mit.edu.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

. reakcia na: Umelá inteligencia dokáže detegovať COVID-19 podľa zakašľania

30.10.2020 00:10
Realna uspesnost detegovat covid toho testu je pod 0.01 %. Cislo 98.5 je cista fabulacia.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

30.10.2020 10:10
a toto tvrdenie je na zaklade coho prosim pekne???
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

30.10.2020 12:10
Na zaklade cisel z ich testu. Zacinali uz s 50% pravdepodobnostou, lebo 50% vzoriek malo covid. Plus brali len tych covidakov co kaslu. Miliony cez 80% covidakov nemaju ziadne symptomy. Keby otestovali vsetkych ludi na svete, z ich bulharskeho algoritmu by mali 0.01% uspesnost.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať