Umelá inteligencia dokáže predpovedať závažnosť ochorenia po infekcii na COVID-19

Výskum a vývoj
0

Centralizované úložisko zdravotných záznamov o COVID-19, ktoré v Spojených štátoch vybudovali v minulom roku, začína prinášať výsledky. Štúdia publikovaná v časopise JAMA Network Open sa zamerala na rizikové faktory závažných prípadov COVID-19 a sledovala progresiu ochorenia v priebehu času. Jej autori vytvorili modely strojového učenia, aby predpovedali, u ktorých z hospitalizovaných pacientov sa vyvinie závažné ochorenie, a to na základe informácií zhromaždených počas prvého dňa v nemocnici.

Výskumný tím zahrnul do svojej analýzy státisíce záznamov pacientov siahajúcich od januára 2020 do decembra 2020 a použil údaje z 34 lekárskych centier. Analýza ukazuje, ako liečba COVID-19 sa v priebehu roka 2020 menila, keďže lekári vyskúšali nové spôsoby liečby a získali s týmto ochorením viac skúseností. Percentuálny podiel pacientov liečených liekom proti malárii hydroxychlorochínom, ktorý sa neskôr ukázal ako neúčinný, klesol do mája 2020 takmer na nulu.

Predplatné NEXTECH 2021

Užívanie steroidu dexametazónu stúplo v júni, keď štúdie ukázali, že by to mohlo zlepšiť mieru prežitia. Potvrdilo sa takisto, že miera prežitia u pacientov s COVID-19 sa v priebehu roku 2020 zlepšovala. V marci a apríli zomrelo 16 percent ľudí prijatých do nemocnice s COVID-19, zatiaľ čo v septembri a októbri táto hodnota klesla na necelých 9 percent.

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí mali po príchode do nemocnice vyššiu srdcovú frekvenciu, dychovú frekvenciu a teplotu, s vyššou pravdepodobnosťou potrebovali razantné zákroky, napríklad ventiláciu, a aj ich úmrtie bolo pravdepodobnejšie. Pomocou týchto a ďalších dát tím zostavil modely strojového učenia schopné predpovedať, ktorí pacienti vážne ochorejú. Autori uviedli, že modely by mohli byť nakoniec použité ako základ rozhodovacích nástrojov spolu s ďalším testovaním.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať